Staré bedny tesla potřebuji k tomu zesilovač

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod adrenalinn 15. 3. 2011 11:26

Dobrý den

Mám 30let staré bedny Tesla (1981) hrají pořád dobře, ale stejně staré rádio Tesla ze zesilovačem začalo blbnou. V pravé bedně to začalo občas praskat a potom z toho začal jít zkreslený zvuk, jako když máte blbě naladěné rádio. Nevím jestli by to šlo vůbec opravit a proto jsem přemýšlel, že bych koupil zesilovač, ale nemám ponětí jaký, protože tomu vůbec nerozumím. Na bednách na štítku je napsáno 4ohm, pmax 10VA, pšpičkový 30VA. U každého vstupu do rádia je napsáno 8ohm a 15W. A další problém jsou konektory. Jsou tam nějaké jiné, než se dnes používají a nevím jestli by to šlo předělat, ale předpokládám, že jo. Nechci zbytečně kupovat ještě bedny. Mám to pro domácí použití, takže to moc nevohuluju, bylím v paneláku. Koukal jsem na nějaké zesilovače, ale jsou tam velké cenové rozdíly a vůbec nevím. Myslíte, že bude stačit něco jako toto:
http://www.shop07.cz/zesilovace/zesilovac-hva-200-black

Děkuji za odpověď
Naposledy upravil adrenalinn dne 15. 3. 2011 18:39, celkově upraveno 1
adrenalinn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 3. 2011 11:39

Opiš sem typ těch beden - bude to něco jako ARS xxxx nebo 1PN xx xxx, hned v prvním řádku typového štítku vzadu.
Stejně tak to udělej s tím rádiem - typ.
Podle všeho jsi mu ubližoval už hodně let těmi 4Ω bednami, tak si řeklo "DOST!" - k výstupu s udanou zatěžovací impedancí 8Ω nemůžeš dlohodobě a na plný výkon mít připojené 4Ω bedny. To k tomu chraptění a zkreslování.
No a pokud koupíš ten linknutý zes, brzo upečeš i ty bedýnky - jsou jen na 10W trvalého příkonu, pokud do nich pustíš 20W zes, vůbec bych se nedivil, kdyby z toho kmitačky těch starých repráků radostí vyskákaly ven...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 15. 3. 2011 12:10

Všechno jde opravit a obzvlášť u staršího tesláckého přijímače by to neměl být problém. Zkus se poptat ve svém okolí.
Jinak ten provoz 4ohm beden na 8ohmovém výstupu je mnohem méně nebezpečný, než jak se o něm stále vedou "zasvěcené" řeči.
Pokud to nebudeš vytáčet naplno, tak o tom ten zesilovač ani nebude vědět.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod adrenalinn 15. 3. 2011 18:38

Děkuji za rady.
Bedny jsou ARS 820 a rádio se jmenuje Hifi stereo přijímač a na štítku je Typ: 816 A, ale žádné 1PN tam není. A praskání a zkreslování dělá jenom v pravém výstupu, levý hraje normálně! No pokusím se někoho sehnat, jestli mi to neopraví, ale nevím no, záleží kolik by stál nový zesilovač, jestli okolo dvou tisíc a mělo to výstup na sluchátka, tak raději snad ten zesilovač nový.
adrenalinn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 3. 2011 22:45

EKKAR píše:Opiš sem typ těch beden - bude to něco jako ARS xxxx nebo 1PN xx xxx, hned v prvním řádku typového štítku vzadu.
...

Když už něco napíšu, předpokládám, že to bude někdo číst POŘÁDNĚ. To 1PN xx xxx platilo samozřejmě pro bedny, protože i tak byly dřív označovaný, ne jenom RK, ARN, ARS a podobně. Jinak přijímač 816A je poměrně dobrá mašina, zaslouží si opravit a dál používat - jeho přijímačová část je sice poplatná době vzniku, ale zes to nebyl špatný.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod adrenalinn 16. 3. 2011 11:01

Tak už se mi podařilo někoho sehnat, kdo se mi na to koukne. Vono to jinak hralo pořád dobře na to jak je to starý, když jsem to vohulil, tak to dělalo slušnej bordel.
adrenalinn
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krovak_cze 16. 3. 2011 11:15

tak nejdriv pises ze tomu nedavas a ted opak :D
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 3. 2011 11:26

Kdo odolá, když může...? Chudák zesík asi dostával poměrně často pokouřit...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod armaman 16. 3. 2011 11:36

No ono mi to skor pride tak ,ze uz tusil problem a preto len postupne naberal odvahu to priznat. Nic v zlom samozrejme je vela takych co vidu s pravdou napovrch postupne. :D
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Denkez 17. 3. 2011 07:25

Typickým projevem havárie špatně navrženého zesilovače při zátěžovém provozu s menší než jmenovitou impedancí je druhý průraz koncových tranzistorů. To pak vypne pojistka a zesilovač nejede vůbec nebo jen jeden kanál.
Příčinu u tazatelem popisované závady bych hledal někde v posunutí pracovního bodu buďto koncového zesilovače nebo i mimo něj někde v předzesilovacích stupních nebo "ujetý" klidový proud. Vděčným zdrojem závad ve starších zesilovačích jsou studené spoje, vyschlé elektrolyty či obecně nefunkční kondenzátory, vadné pertinaxové trimry..., což vůbec nesouvisí s jeho provozem na 4ohm.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 3. 2011 08:36

Vše souvisí se vším - pokud pojede do nízké zatěžovací impedance, bude se víc hřát a tím se urychlí a umocní veškeré nežádoucí jevy spojené hlavně s degradací levných do plastu pouzdřených elytů - nakonec to skončí nefunkčností. Však sám tazatel popisuje, že se stav začal zhoršovat postupně - ke druhému průrazu dojde náhle, "jedním velkým lupancem"...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Soundmaker 17. 3. 2011 11:33

Hmm, pokud jel 30 let do nízké zatěžovací impedance, tak je to stejně obdivuhodný výkon :-))
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument
Soundmaker
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 17. 3. 2011 11:36

EKKAR píše:...pokud pojede do nízké zatěžovací impedance, bude se víc hřát a tím se urychlí a umocní veškeré nežádoucí jevy spojené hlavně s degradací levných do plastu pouzdřených elytů - nakonec to skončí nefunkčností.

Opět příklad sice obecně platného jevu, který ale pokud se zasadí nevhodně do konkrétní situace a bez znalosti jeho míry, vzniká obtížně vyvratitelný nesmysl.
A to vše jen proto, aby se mohlo obhájit něco chybného.
I kdyby předmětný receiver nebyl vůbec provozován, tak za min. 30 let(?) jeho prostého skladování bych si na 100 % stav shora uvedených součástek a pájených spojů nikdy nevsadil.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ketchupek 17. 3. 2011 17:36

Zdravím, také mi doma leží jednz Teslacké bedny nejsem si jistý typem, ale potřeboval bych k nim poradit nějaký zesilovač.
Přílohy
Obraz0336.jpg
Ketchupek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 970ka 27. 3. 2011 07:55

ARS820 příkon 30W ,tak něco slabého,max. 2x20W.
Carrera S, Tesla 3 Highland LR, AR Stelvio 2,0T, Audi Q3 Tsi, MB SL320, Honda Monkey 2023, Pana GZ 2000,Advance Acoustic A7
970ka
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků