Má cenu přejít na novou TV?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod xls 7. 11. 2020 17:03

Teď mám TV v provozu už 12 let. Je to 55" FHD Samsung 9. řady (LE55A956) z r. 2008, LED podsvícení, local dimming atd. - tenkrát to byla špička. Analogový tuner je už samozřejmě dávno out, ale je k tomu připojená Linux/Android krabička, která umí pozemní vysílání i satelit, IP a snad skoro všechny služby přes internet. Obraz je výborný, nemůžu si na nic stěžovat.

Přece jen ale uvažuju, jestli by nemělo cenu modernizovat, Šel bych asi do 65" OLEDu LG, Samsungu nebo Sony za cca 50-70 kKč. Přesto bych se rád znalejších zeptal:
1) Jaká je cca životnost té televize? Je možné, že by šla ještě dlouho?
2) Myslíte, že bych si z hlediska obrazu nějak výrazně polepšil?

Mám trochu problém, že když jsem někde na návštěvě, tak všechny ty televize (výrazně novější) mají výrazně horší obraz, spoustu artefaktů a další minusy, které doma tedy nevidím. Ta stávající produkuje i pro SD vysílání velice slušný koukatelný obraz. V obchodech se to moc porovnávat nedá, z testů případný rozdíl hlavně ve zpracování a kvalitě obrazu oproti stávající TV nepoznám.
xls
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 7. 11. 2020 17:49

1) vždy je to jen teorie. Je to prostě štěstí, že vydrží dlouho, nebo smůla, když odejde brzo. 2 roky a pak děj se co děj.
2) dle zdroje. V TV vysílání skoro žádná změna. Ledaže bys provozoval UHD.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tanguero 7. 11. 2020 18:01

Ad 2, samozřejmě že si polepšíš. Já přecházel z plasmy 42 na OLED 55 a rozhodně tam byl wow efekt. Pokud přejdeš z LCD na OLED, tak to je rozdíl třídy. Dodám jen, že Samsung OLED nedělá, takže LG, SONY, Panasonic, nebo Philips.
tanguero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 7. 11. 2020 18:37

Možná chodíš na návštěvy tam, kde mají zapnutou interpolaci (mexickou telenovelu), kde to právě ty artefakty dělá a vypadá to uměle.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod evlo 7. 11. 2020 20:38

Zas ty stary lcd byli matny, deska jsou nezrcadla tak od 50k vys, pises ale 50+, takze by sis pohorsit nemusel

Na tv vysilani Bude jakakoliv nova TV vytazne horsi, protoze jsou 4k
evlo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirkami 7. 11. 2020 21:23

Mohl bych se zeptat na ty artefakty, který mě taky vadí. Kde se zapne interpolace a nebo vypne? (mám Philips)
Naposledy upravil jirkami dne 7. 11. 2020 22:11, celkově upraveno 1
jirkami
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 7. 11. 2020 21:54

Artefakty jsou vidět hlavně, když se něco v nastavení špatně nakombinuje... nebo když se přežene radikálnost dopočtů a k tomu ještě pouštím čárově náročnější scény. Samozřejmě více chybují méně kvalitní TV.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod indeshit 7. 11. 2020 22:00

Každá značka to nazývá jinak.

Samsung Auto Motion Plus
Sony MotionFlow
LG TruMotion
Philips Percet Motion Rate
atd.

https://www.pcmag.com/how-to/how-to-tur ... on-your-tv

-- 7. 11. 2020 22:01 --

viewtopic.php?f=1703&t=1306677 - klidně můžeš zahlasovat proti motion smoothingu :) , pokud je to věc, co nemáš rád
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 8. 11. 2020 12:42

Díky, tak to teda vypadá, že to celé odložím na neurčito, přesněji dokud stávající TV nechcípne, nebo mi nedojde trpělivost. Budu si muset radost udělat jinak.

A těmi artefakty nevím, u stávající televize jsem nic moc nešteloval, protože to nebylo potřeba.Asi tomu výrobce věnoval náležitou pozornost. To samé bude asi s tou životností, TV má hloubku 10 cm, ty nové několikrát méně, takže bude elektronika podstatně lépe chlazená (a možná je to ještě z éry olovnatých pájek). Jinak obrazovka je skoro zrcadlo.
xls
Junior

Odeslat příspěvekod polda 8. 11. 2020 13:06

Tím žes k tomu připojil android/linux box si vyřešil morální zastarání televize a pokud ti obraz přijde lepší než co vidíš jinde lepší řešení neuděláš.
Naposledy upravil polda dne 8. 11. 2020 18:07, celkově upraveno 1
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 8. 11. 2020 15:30

Jo, možná toho box už teď umí víc než nový OLED Panasonic. A za pár let bude rozdíl ještě výraznější.
xls
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 8. 11. 2020 21:28

xls píše:Díky, tak to teda vypadá, že to celé odložím na neurčito, přesněji dokud stávající TV nechcípne, nebo mi nedojde trpělivost. Budu si muset radost udělat jinak.

A těmi artefakty nevím, u stávající televize jsem nic moc nešteloval, protože to nebylo potřeba.Asi tomu výrobce věnoval náležitou pozornost. To samé bude asi s tou životností, TV má hloubku 10 cm, ty nové několikrát méně, takže bude elektronika podstatně lépe chlazená (a možná je to ještě z éry olovnatých pájek). Jinak obrazovka je skoro zrcadlo.

Pokud jsi nic u svého televizoru nešteloval, na jakém obrazovém profilu jedeš? A jak máš tedy nastaveny ony MOTION hrátky?

-- 8. 11. 2020 21:29 --

jirkami píše:Mohl bych se zeptat na ty artefakty, který mě taky vadí. Kde se zapne interpolace a nebo vypne? (mám Philips)

Tak na co jsi došel?
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 8. 11. 2020 22:08

Obrazový profil film nebo normální, Motion Plus 100 Hz je na střední úrovni (3. z 5).
xls
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 8. 11. 2020 22:21

Děkuji. Takže využíváš normálně Motion Plus s nastavením, tj. dopočty a jsi spokojený.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tanguero 9. 11. 2020 09:56

xls píše:Jo, možná toho box už teď umí víc než nový OLED Panasonic. A za pár let bude rozdíl ještě výraznější.
To snad každý dnešní Android box umí víc než systém v TV Panasonic. To zda jde o OLED je irelevantní. A tuto vlastnost zde každý fanda Panáku bude vyzdvihovat jako přednost.

-- 9. 11. 2020 10:06 --

evlo píše: Na tv vysilani Bude jakakoliv nova TV vytazne horsi, protoze jsou 4k


Podle mě nemáš pravdu, můžeš sem dát odkaz na takové srovnání? Anebo mluvíš z vlastní zkušenosti? Na některých TV střední třídy funguje interpolace SD a různých dalších pseudo-HD rozlišení překvapivě dobře. I ty staré LCD musí interpolovat SD a různé pseudo-HD do FullHD.
Moje zkušenost s LG OLED55C8 je až nad očekávání dobrá a nevěřím, že by 12 let staré, byť špičkové, LCD mělo k dispozici stejný hardwarový výkon na přepočty.
tanguero
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků