Zpřesnění vyhledávání témat a předmětů na fóru - DŮLEŽITÉ!

Přečtěte si užitečné tipy a pravidla pro použití fóra

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 2. 2011 16:54

Protože se zde množí duplicitní témata, kdy tazatel při registraci jen zběžně proletí Pravidla fóra a hned bez hledání možné odpovědi na svou otázku zakládá nové vlákno, nebo i proto, že některá vlákna už svou délkou překročila rozsah desítek stran a prohledání celého obsahu takového vlákna je velmi nepraktické, bude pro mnoho uživatelů užitečné použít například některé fičury, využívající vyhledávač Google. Popis použití těchto triků a zkratek pochází od uživatele s nickem "indiana_jones", který mne požádal o jeho zveřejnění na viditelnějším místě, než na které by ho mohl "vyvěsit" on sám. Tímto sem vkládám jeho návod (minimálně upravovaný):
indiana_jones píše:Když se vám pánové nechce listovat v sedmdesáti stránkách tohoto fóra (nebo kteréhokoliv jiného) stačí jedna Google finta. Možná, že někdo znáte v Google vyhledávači syntaxi "site". Tato omezí vyhledávání pouze na stránky specifické domény či webu. V praxi to vypadá asi takto. Napište do vyhledávače Google např.: "evolve miniblade rozdíl site:forum.avmania.e15.cz" (bez uvozovek).
- Píše se do vyhledávače bez uvozovek,
- pak zapíšete hledanou frázi, v tomto případě "evolve miniblade rozdíl",
- následně zapíšete syntaxi site:forum.avmania.e15.cz To je toto fórum a vždy se zapisuje bez www i v případě, že se jedná o stránky kde www.nazev_domeny.cz
Zkuste si to, ulehčí vám to hledání v rámci jedné domény.
Další syntaxe pro Google jsou například (Syntaxe = pravidla pro vytváření přípustné kombinace symbolů):
Použití operátorů

+ :(znaménko PLUS) slovo za znaménkem MUSÍ být obsaženo ve výsledku hledání. Příklad.: kotel +plynový vyhledá všechny plynové kotle.
- :(znaménko MINUS) toto slovo NESMÍ být obsaženo ve výsledku hledání. Příklad.: kotel –plynový vyhledá všechna spojení kotel vyjma všech plynových.
" " :uvozovky ohraničují přesnou frázi, která musí být obsažena ve výsledku hledání (příklad: „František Dobrota“ respektuje vyhledávač jako jednu frázi. V případě zápisu František Dobrota bez uvozovek sice vyhledá František Dobrota, ale do výsledku dotazu zahrne i všechny Františky a všechny Dobroty, takže ve výsledku nedostaneme co nejméně relevantních stránek, tedy hodně zbytečných odkazů)
* :hvězdička NAHRAZUJE slovo, které v přesné frázi neznáte, nebo může být různé (komorní * těleso - tak najde stránky zabývající se jak komorními smyčcovými tělesy, tak i tělesy pěveckými nebo symfonickými. Stejně tak můžeme zapsat byt* a vyhledávač zobrazí ve výsledku všechny tvary se základem byt.
.. :dvě tečky - stanovení číselného rozsahu, například letopočtu. Příkladem nechť je zápis 2008..2009
• Výše uvedené prvky lze samozřejmě různě kombinovat. Při komplikovanějších frázích se ze zápisu do vyhledávacího pole vyhledávače může stát logická hra, nicméně relevance (relevantní = významný, důležitý, rozhodující) výsledků stojí za to.

Příklad: Hledám servisní manuál k Hondě CRX vyráběné v letech 1989 až 1993, přičemž mě nezajímá model s dodatečným označením Del Sol. A protože se servisní manuál může označovat také jako opravárenský (repair), dal jsem před slovo service vlnovku (vlnovka označuje vyhledání synonyma, ale bohužel uplatnění je jen v angličtině).

Zápis ve vyhledávači: Honda +crx –„del sol“ 1989..1993 ~service manual


Další možnosti jsou třeba:
Syntaxe: site:
Příklad zápisu: site:alfacomputer.cz
Použití: Omezí vyhledávání pouze na stránky specifické domény či webu. Zápis je vždy bez www!

Syntaxe: allintext:
Příklad zápisu: allintext:film stevena spielberga
Použití: Všechna slova musí být v textu na stránce

Syntaxe: filetype:
Příklad zápisu: filetype:xls ceník
Použití: Omezí vyhledávání jen na soubory určitého typu. Google umí vyhledávat tyto typy souborů : PDF, DOC, XLS, PPT, RTF,PS.

Syntaxe: related:
Příklad zápisu: related:www.acryan.com
Použití: Nalezne stránky, které mají podobné zaměření

Syntaxe: link:
Příklad zápisu: link:www.digineff.cz
Použití: Vyhledá stránky, které odkazují na vámi zadanou stránku

Syntaxe: inurl:
Příklad zápisu: obchod inurl:patro
Použití: Hledaný výraz musí být v adrese stránky


Příklad: Vyhledej soubor v pdf formátu (Acrobat reader) produktu TP-Link s modelovým označením TL-PA101 na stránkách prodejce http://www.alfacomputer.cz
Zápis ve vyhledávači: filetype:pdf tp-link TL-PA101 site:alfacomp.cz
Logičtější by samozřejmě bylo, vyhledat manuál k produktu přímo na stránkách http://www.tp-link.com, ale zde šlo jen o příklad. Jak je zřejmé, i tyto prvky je možno vzájemně kombinovat.

Další jednoduchý příklad: Vyhledej všechny odkazy na poslední použitelný firmware 4824 pro Evolve Blade (II). Pro vyhledání všech relevantních odkazů nebudeme psát r4824, protože ne každý přispěvatel píše celé označení včetně písmena r.
Zápis ve vyhledávači: 4824 site: forum.avmania.e15.cz

Další možnosti vyhledávače Google:
- je možno přímo do vyhledávače zadávat výpočty (není nutno spouštět kalkulačku integrovanou do operačního systému):
1+2*3 (vypočte správně 1+(2x3)=7)
sqrt((1234+1356)/54 (sqrt – odmocnina z čísla)

- Převodník měn:
dollars in czk
euro in czk

- Počasí:
počasí Praha

a další a další možnosti. Výše uvedený výčet je uvedení jen několika asi nejpoužívanějších syntaxí, díky kterým dostanete mnohem lepší výsledky, než obyčejným jednoduchým zápisem.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků