BigFoot007 píše:nop tak nic v zlom, ale sam 4. rad je druhy najnizsi, zatial co LG 6000 je druhy najvyssi. Navyse ma kazdy iny panel. Sam ma S-PVA, LG zas IPS
LG ma S-IPS (podla pozorovaich uhlov 178, ktore ma az S-IPS)
co sa tyka technologii:
S-PVA
Technologii S-PVA má pod palcem dobře známá firma Samsung. Rozdíli oproti klasickému PVA jsou velmi významné, první je podpora pro 8-bit barvy (některé původní PVA panely měly opravdu jen 6-bit s ditheringem, dnes se s nimi však nesetkáme), dále je to zvýšení počtu domén na 8 a tím zlepšení pozorovacích úhlů až k 178° při kontrastu 5:1, s tím je také spojený menší barevný posun při pohledu ze strany. Panely S-PVA mají výborný kontrast - až 1200:1 tzn. že černý bod je opravdu černý. V neposlední řadě je to výrazné zlepšení odezvy.
Technologie IPS (In-Plane Switching)
Název IPS jí dala firma Hitachi, později však tato pomalá technologie (průměrně měla 50ms ideální dobu odezvy) byla nahrazena vylepšenou S-IPS. Technologie IPS má obecně velmi dobré výsledky jak v odezvě, tak i v oblasti podání barev. Stejně jako technologie TN má i IPS pouze jednu doménu (VA jich má 4 resp.

, sice existují i dvoudoménové IPS obrazovky zvané DD-IPS (Double Domanin In-Plane Switching), ale jsou obvykle nasazovány do profi monitorů, lékařských displejů apod.
Jak jsem již jednou poznamenal, technologie IPS má nejlepší barevný gammut a barevné podání vůbec ze všech technologií LCD. Právě díky nejvěrnějšímu podání barev má tato technologie velké ambice pro provozování v DTP studiích. Není divu, že firma EIZO používá pro své monitory nejvyšší třídy právě tyto obrazovky. IPS má dvě nevýhody. První je ta, že je třeba silnější podsvícení. Je to dáno tím, že okrajové molekuly (nejdále od elektrod) jsou vystaveny slabšímu elektrickému poli (nejsou zcela otočeny), a tak celkově subpixel propouští méně světla. Z toho plyne i menší jas a kontrast. Druhá vada na kráse je zapříčiněna tím, že elektrody vyžadují více místa (jsou dvě na jedné stěně na rozdíl od ostatních, které mají na každé stěně jednu elektrodu), a tak jsou subpixely resp. pixely o něco menší a obraz působí hrubším dojmem (je více vidět mřížka mezi pixely). Nejde však o tak závažné nedostatky, které by znemožňovaly použití této technologie. Naopak nižší kontrast resp. jas může být v temných DTP studiích výhodou.
Pozorovací úhly jsou velmi velké a při pohledu ze strany nedochází k výraznému barevnému posunu. Pouze pokud je zobrazena černá barva, tak je při pohledu pod vyšším úhlem zobrazena jako tmavě modrá až fialová. S tímto neduhem je potřeba trochu počítat a někteří uživatelé jej pokládají za vadu monitoru. Kdyby však chvilku pracovali na nějakém TN či VA monitoru, zjistili by, že IPS je oproti tomu několikanásobně lepší. Většina uživatelů, co si kupuje IPS (v dnešní době spiše S-IPS), očekává naprosto dokonalý obraz za jakýkoli okolností, to ovšem stále není možné.
Dnešní S-IPS panely však nevyrábí Hitachi, ale prakticky výhradně LG.Philips. Výhodou je také fakt, že veškeré panely jdoucí z továrny LG.Philips jsou slušně barevně kalibrovány, díky čemuž odpadá pro většinu výrobců samotných monitorů problém s regulací barev a soustředí se převážně na to, aby si uživatel mohl barvy už jen lehce doladit.
S-IPS
Vylepšení technologie IPS na S-IPS znamenalo přidání domén do každého subpixelu (stejně jako to mají technologie xVA). Díky tomu jsou zvětšeny pozorovací úhly až k 178° v obou směrech, samozřejmě je kontrast vyšší (až 800:1). Tyto obrazovky jsou dnes nejprodávanější ze všech IPS. Jejich cena je již přijatelná a někteří výrobci ji nasazují i do mid-range monitorů (například NEC 20WGX2).
po precitani o tehcnologiach je to opat nerozhodne: jedna je skutocne cierna a druha ma vernejsie farby....
AMD X2 5000+ BE 2.6@3.1,ASUS EAH3870 512DDR4 890/1196,ASUS M3A AMD770FX,Samsung 16MB 250GB HD252HJ + 32MB 1TB HD103UJ ,WD320GB 7200rpm USB2.0, 4x2GB DDR2 800MHz, LG 20" LCD L204WT-BF 5ms 1680x1050,Artic freezer pro64,Fortron 400W Blue storm II