Pozorovací vzdálenosti - tabulky...diskuze

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 15. 9. 2009 20:13

Dobrý den,

při čtení dotazů na tomto fóru, mě napadlo, tak trochu oprášit téma pozorovacích vzdáleností. Nabízím pro srovnání několik tabulek. Snad budou tyto informace pro vás zajímavé, ale i přínosné.


První tabulka v roce 2003 osvětlovala hrubé pozorovací vzdálenosti pro jednotlivé druhy (tehdy CRT) TV s příslušnou uhlopříčkou a v té době s potřebným dělením na „zobrazovadla“ s poměrem stran 4:3 a 16:9.

Všimněte si, že u poměru stran 4:3 a 16:9 je v příslušné pozorovací vzdálenosti rozdíl. Původně se udávala základní pozorovací vzdálenost, jakožto určitý násobek uhlopříčky zobrazovače. Následně, při nástupu nového poměru stran a zjištění, že tento výpočet není zcela vhodný, se přistoupilo v určení dle výšky viditelné části obrazu.
K tomuto, jak si následně můžete všimnou se znovu vrací autoři v poslední tabulce - tabulce č.3 (zase je uváděna i výška obrazovky).


Obrázek
Zdroj: Václav Mocek, S&V 12/2003


Druhá patří do současnosti. Firma Sony takto ve svém katalogu vysvětluje, jak daleko můžete sedět od jejich LCD TV. Všimněte si prosím, že k tzv. pozorovací vzdálenosti přidává ještě parametr s názvem „Požadovaná podlahová plocha“.

Obrázek
Zdroj: Katalog Sony Bravia Vision&Style (Jaro/Léto 2009)


Třetí z tabulek je převzata z nezávislého časopisu, který se věnuje testování výrobků (nejen TV).

Obrázek
Zdroj: TEST speciál 9/2009
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 15. 9. 2009 20:13

Již dříve jsem zde uvedl příspěvek, který po lehkých úpravách, také přikládám ...

MgX píše:...záleží tedy jen na uhlopříčce? Ne, IMHO nikoliv. Do hry vstupuje náš zrak a kvalita zobrazeného signálu, resp. kvalita zobrazovače (dnes Full HD a HD ready).
Proč? Při nekvalitním signálu (resp. poměrně kvalitním, avšak s nedostatečným rozlišením - třeba analog atp.) je patrnější jistý barevný šum, obraz je neostrý, zřetelnější jsou vady v obraze, které nedělají našemu zraku dobře. Z druhé strany u Full HD TV na které běží kvalitní BR disk s filmem, se obraz bude jevit jako stálejší, ostřejší, bez kontur, nadměrného šumu atp.

A tak, jak na to? Z výše uvedených tabulek (já bych volil tabulku č.3) bych si vybral příslušnou uhlopříčku a k ní jako základ, uvedenou pozorovací vzdálenost (při kvalitním zobrazení, kvalitním signálu). Následně bych si tak daleko od TV stoupl/sedl (lehl :-) ) Pak bych se zkoušel pomalu přibližovat až do chvíle, kdy již uvidím, jednotlivé anomálie obrazu, body atp. Tady je hranice, kde jsem již příliš blízko. Příliš blízko budu taky, když mě začne často při pozorování mého miláčka (čti TV) bolet hlava (oči). Tady je třeba zkusit zvětšit pozorovací vzdálenost (posun o půl metru, by měl stačit).
Jestliže již u základní pozorovací vzdálenosti, kterou převezmu z tabulky, budu vidět anomálie v obraze - je třeba se posunout směrem dále od zobrazovače.

Pro vychutnání si filmu, zase nesmíme sedět příliš daleko, abychom jej mohli dostatečně prožít a byli, tak nějak, součástí děje ;-)
Extrémem je samozřejmě i sledování TV s malou uhlopříčkou na velkou vzdálenost. Myslím, že ani tato varianta by naším očím neprospěla.Případná diskuze k tématu - je možná :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slovacik 18. 9. 2009 19:21

17 rokov som cumel na 55cm zo vzdialenosti asi 2,5m a v navode je napisane 5x uhlopriecka obrazovky. Videl som pekne obraz a detail. Teraz si to neviem dobre predstavit kupim na tu istu vzdialenost uhlopriecku 82cm? To je dost velke cudo. V predajni ked som bol cim dalej od obrazu tym bol lepsi lebo zblizka bol uplne rozmazany. Predavajuci vravel ze maju zly signal ale nechcel by som zazit ze dam za telku 15 tisic pridem domu a obraz bude na nic. To by som potom musel prestavat obyvak podla kvality?
slovacik
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 18. 9. 2009 19:58

To nezaleži iba od uhlopriečky. Zaleži od kvality daneho zobrazovadla a hlavne od toho, čo doňho pustiš. Ak je to analog resp. nekvalitny digital, zazraky čakať nemôžeš. Ďalšia vec je, ako mali v predajni tie tv nastavene. V domacich podmienkach je to trochu o inom. 82 cm nie je až tak veľa. Je to o zvyku. Po čase sa ti aj to môže zdať malo.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slovacik 18. 9. 2009 20:18

To mi je jasne ale ako v predajni zistit ze ci je dobry obraz resp. co ak domu donesiem telku a bude obraz zly trebars aj kablovkou.
slovacik
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 18. 9. 2009 20:24

slovacik zajdi si TV prohlédnout do jiné prodejny ... to je má rada. Pakliže i tam se Ti obraz nebude zdát, ač signál bude kvalitní - vyber jiný model.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 19. 9. 2009 11:13

A navyše nemôžeš tv posudzovať iba podľa toho, čo vidiš vystavene v predajni. Vypytaj si DO a nastav si obraz tak, aby vyhovoval tebe. Bez toho, aby som si tv "neošahal" by som ho nikdy nekupil.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vald11 20. 9. 2009 11:21

Tiež závisí od toho čo vám do toho TV púšťajú. V predajni to "kŕmia" zväčša Blu-ray discami alebo HD-generátorom a keď to potom pustíte doma, rozdieľ môže byť obrovský. Ak sa dá nechajte si pustiť aj klasický analogový signál, alebo si prineste najaké vlastné nahraté DVD do predajni a ako sa tu píše hore, vypýtať si diaľkové a venovať tomu pokiaľ možno viac času.
vald11
Junior

Odeslat příspěvekod cumel30 20. 9. 2009 16:23

Čím nekvalitnejší obraz, tým ďalej je potrebné byť od telky.Takže na digi tv keď máme metrovú uhlopriečku, treba byť aspoň päť metrov, aby sme nevideli ten hnusný dikobraz.
Je ťažké byť pako,konkurencia je veľká.
Nad alkoholom ešte nikto nevyhral,len ja som remizoval.
cumel30
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jurikam 1. 10. 2009 18:53

pozorovacia vzdialenosť udávaná PANASONICOM/pre porovnanie nieco novšie/
IMG.jpg
jurikam
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 1. 10. 2009 19:28

jurikam díky za tabulku! :-)

//Přiznám se, že čumět na 50" TV ze zhruba 2,5m je pro mě hodně drsně blízko :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ovo 1. 10. 2009 23:26

U vakuových obrazovek se počítalo s takovou pozorovací vzdáleností, aby řádkování obrazu bylo už mimo rozlišovací schopnost lidského oka (aby dvě sousední čáry splynuly do jedné). U novějších technologií zobrazení tento požadavek pozbyl smyslu, mezi dvěma sousedními řádky nejsou výrazné hranice, takže umožňují výrazně kratší pozorovací vzdálenosti.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 2. 10. 2009 18:39

Ovo přesně tak. Jenže i u nových TV se vyskytují různé anomálie (ruchy/šumy/kostičky) v obraze, proto je nutné sednout si dál, aby je oko tolik nevnímalo.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lumix22 2. 10. 2009 21:03

jurikam: Ta tabulka od Panasonicu platí pro HD rozlišení. ( I když to tam neni uvedeno!)

Tady jsou doporučené pozorovací vzdálenosti od Stereo/Video 9/2009. Jen 119cm (47") bych nahradil 116cm (46"). Jinak ty pozorovací vzdálenosti sedí jako ulité. ;-)
Omluvte zhoršenou kvalitu obrázku, je to foceno mobilem z časopisu v horších světelných podmínách. :-)
Přílohy
DSC02014.JPG
Doporučené pozorovací vzdálenosti od Stereo/Video 9/2009
lumix22
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PAVEL.2 8. 11. 2009 23:23

MgX píše:jurikam díky za tabulku! :-)

//Přiznám se, že čumět na 50" TV ze zhruba 2,5m je pro mě hodně drsně blízko :-)


Tak to určitě i kdyby tam šel nejkvalitnější HD signál, ale výrobci chtěj za každou cenu (i dezinformací ) prodávat, ale na 3,5 m to je pohoda podívaná.
PAVEL.2
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků