od MgX 17. 5. 2012 17:43
bart21 nebudu z časových důvodů číst celou diskuzi zde ve vláknu podrobně. Jen jsem ji prolétl očima.
Plazmová technologie a výrobci jí nabízející se snaží - dlouhodobě - vyvinout a osadit technologie, které by riziko vypálení obrazu zcela eliminovaly. Věř, že žádná doposud známá technologie to bezezbytku nedokáže. I výrobce, aby se tzv. vyvinil uvádí do návodu (a to i u LCD), že existuje riziko vzniku vypálení obrazu, zvláště pak při dlouhodobějším sledování statického obrazu.
Moderní plazmy tak obsahují nejen různé automatické vypínací časovače, kde si uživatel určí, co TV po stanovené době udělá (vypne se, vypne jen obraz atp.), ale i třeba funkce, které posunují o pár pixelů celý obraz. Jednou za časovou jednotku a skutečně jen krapet, aby si divák ničeho nevšiml. Navíc zde bývá i možnost případné „duchy“ - vyčistit interní utilitou.
Při běžném využívání TV s rozumem, je možnost vypálení takřka nulová - znovu opakuji takřka - tedy ne zcela nulová. Určitě bych se plazmy nebál, zvláště pak pokud nevnímáš její blikání. Ale užívej jí s rozumem - tedy tak, aby se na ní dlouhodobě nepromítal statický obraz, nebo jedna televizní stanice se statickým logem.
Riziko vypálení obrazu u moderní plazmy je hodně sníženo, není však vyloučeno. Teoretické poškození obrazu ale hrozí i u LCD. Zde jde však o jiný jev a riziko anomálie je o hodně nižší (mělo by být běžně nižší), než u plazmy.
S pozdravem MgX