Ktera TV do 30k zvlada nejlepe plynulost pohybu?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod error2000 20. 4. 2022 18:13

Zdravim. Poradte prosim TV, ktera zvlada excelentne dopocitavat pohyb bez chyb, artefaktu a skubani. Jsem extremne citlivy na vady v plynulosti obrazu, 24p obsah bez interpolace a zlepseni pohybu je pro mne nekoukatelny, vnimam jenom jak to skube a trha. Mel jsem Sony XF9005, pohyb OK, pri nastaveni plynulosti na max ale vyrazny efekt soap opera a artefakty. TV hlavne umrela, proto resim novou TV. 2 tydny zpatky jsem koupil TCL C825. Bohuzel vyrazne zaskubavani rychlych akcnich scen + dalsi veci co nefungovali jak maji. Vratil jsem ji a uz skoro tyden mam doma Sony X93J. Bohuzel taky nejsem vubec spokojen s vykonem ohledne plynulosti obrazu. Kdyz nastavim plynulost na max tak obraz nevypada jako soap opera coz je parada, panoramaticke zabery zvlada skvele, ale nezvlada rychle "svenky" kamery, sem tam nejake zaskubnuti a obraz se zda takovy roztreseny. Filmy poustim pres box Beelink GT King socket amlogic s922x s nainstalovanym systemem Coreelec.

TV musi podporovat aplikace IPTV Kuki a TV GO, musi bezchybne fungovat CEC, 120hz panel, FALD. Absolutni strop 30000kc, 55 nebo 65 palcu. Poradite neco?
error2000
Junior

Odeslat příspěvekod ppepko 20. 4. 2022 18:34

To rozbijanie obrazu na X90J vadi aj mne. Ale zaujimave, ze mi to nerobi z coreelec cez hdmi. Iba ked pustim kodi alebo inu aplikaciu priamo v TV. Skusal si aj ine nastavenia motion ako max?
ppepko
Junior

Odeslat příspěvekod error2000 20. 4. 2022 18:49

Ine nastavenie ako na max je pre moje oci bolest. Stara Sony XF9005 mala 5 krokov nastavenia plynulosti obrazu a na 4 to bolo pre mna akceptovatelne a soap effect nebol tak vyrazny. U X93J su iba 3 kroky a na doporucenej dvojke to jednoducho nieje ani nahodou plynule. Ako pises ze prave Coreelec ti ide plynulo tak u mna je to naopak. IPTV cez android aplikaciu, pripadne youtube ide super. Coreelec hard reset, nova instalacia, ziadna zmena. Dokonca prostredie boxu ani neviem dat na 120hz. Taktiez hry z PC niesu ani nahodou plynule a radeon ovladace nedetekuju moznost VRR u TV i ked na danom HDMI vstupe to mam v TV zapnute.
error2000
Junior

Odeslat příspěvekod iDejv 21. 4. 2022 22:02

To jsi mě moc nepotěšil. Já chtěl právě přejít na Sony 75 93j z Panasonicu (2017). Mám to s tím pohybem stejně. Panasonic má 10 stupňů a na tom 4. je to právě krásně plynulé a bez artefaktů. Předpokládám, že to bude pořád stejné ne-li lepší. Jen ty appky to bohužel nesplňuje - v tvém případě.
iDejv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 22. 4. 2022 14:19

Skutečností je, že výrobci redukují nastavení, a když už ne komplet vše, tak alespoň dají méně podrobné hodnoty, méně kroků „síly“. Pak je složitější si s orlím zrakem vybrat režim, který je neblíže ideálu.

Jinak ale platí, že jsem více méně nikdy nikde neviděl televizor, který by měl plynulost nahozenu na maximum a přitom vůbec neudělal artefakty, či nějaké škubnutí. Většinou je to o vhodné kombinaci hodnot nastavení pohybu, šumu, redukce artefaktů... a samozřejmě také o kvalitě a typu přehrávaného obsahu. Třeba u IPTV poměrně často dojde k zakostečkování, které nemusí být spojeno s pohybovými dopočty televizoru, či televizorem, jako takovým. Prostě normální chyba v přenosu, která se takto projeví. Člověk pak hledá mouchy úplně někde jinde.

Nejlepší zpracování pohybu mají vyšší modely Sony a Panasonicu. Podobně se v tomto daří také LG, byť tam se pohybová aktivita jeví trochu jinak. Co mám zkušenost z poslední doby, tak dříve velmi dobrý Philips při vyšší hodnotě dopočtů trochu pokulhává. Samozřejmě se to týká hraničních scén. Ne, že by to bylo vidět vždy a všude.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 22. 4. 2022 14:52

Moc nerozumím úvodnímu příspěvku. Přeci soap opera efekt je synonymem pro dopočítávaný nebo obecně HFR obraz. Tak jak může být obraz plynulý a nevypadat jako soap opera?

U svého letitého Samsungu mám slidery na max (přesně, 24p se nedá koukat) a artefakty jsou maximálně jako občasný blur u statických objektů (loga) na pohybujícím se pozadí.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 22. 4. 2022 15:00

Soap opera je, řekněme, už příliš vláčný pohyb, který vynechává přirozenou „nestabilitu a neostrost“. Jeví se pro oko a mozek odlišný od přirozeného pohybu, který běžně známe z reálného života.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 22. 4. 2022 15:31

Tady to jde celkem dobre videt https://youtu.be/rNcNOgMwH_4
Je to sice na oko plynulejsi, ale maznutejsi a dost silne neprirozene. Jinak se tomu jeste rika taky telenovela efekt. Pokud si nekdy videl treba nejakou, asi chapes, ze to nevypada uplne realne.
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 22. 4. 2022 17:29

MgX píše:Soap opera je, řekněme, už příliš vláčný pohyb, který vynechává přirozenou „nestabilitu a neostrost“. Jeví se pro oko a mozek odlišný od přirozeného pohybu, který běžně známe z reálného života.

Nevím, co je přirozená nestabilita a nerovnost. Realita má nekonečný framerate a interpolované video mi nijak nepřirozené nepřijde. Vždyť když něco natočím rovnou v 60 FPS, vypadá to stejně jako to interpolované. Prostě je to plynulé, jako realita.

SmokeMan píše:Tady to jde celkem dobre videt https://youtu.be/rNcNOgMwH_4
Je to sice na oko plynulejsi, ale maznutejsi a dost silne neprirozene. Jinak se tomu jeste rika taky telenovela efekt. Pokud si nekdy videl treba nejakou, asi chapes, ze to nevypada uplne realne.
No, prostě 60 FPS video, no. To první je hnusná nepřirozená slideshow, to druhé je hezké 60 FPS video.
Jako že to občas někdo přeloží? No asi jo :-D Mně přijde nepřirozené, když někdo zobrazuje realitu s 24 FPS.

Něco, co vzniklo jako kompromis a technologický ústupek, je dnes považováno za přirozené. To fakt nechápu. Ještě když jsem jako študentík koukal na filmy na počítači, používal jsem Smooth Video Project pro interpolaci, a to jsem koukal na malém monitoru. Dnes na velké televizi je to bez interpolace o to výraznější, že se ten obraz obnovuje jen tu a tam...
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 22. 4. 2022 17:53

Aha, ale tobe neprijde, ze najednou to vypada spis jak plastovy panenky a trosku... no proste jako telenovela? Proste cele takove "umele az skoro plastove"? To co jsem poslal je jeste takovy nic moc efekt, picture and picture si urcite najdes sam, pokud budes chtit.

"Nevím, co je přirozená nestabilita a nerovnost." - To je neco, co zazivas prakticky denne napriklad kdyz se rychle ohlednes na prechodu, taky se ti neroluje svet jakoby na platne, treba v pc hrach to nejde uplne dobre simulovat, tak se tam pridal motion blur, depth of field a podobne funkce, ktere jdou nastesti vypnout...
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 22. 4. 2022 18:03

Ne, nepřipadá mi to plastově :-D Já nepotřebuju srovnávací videa. Čas od času si interpolaci na pár sekund vypnu u své televize, abych se pokusil pochopit, co na tom kdo vidí, nepochopím to a zase to zapnu.

Ano, když člověk cukne rychle hlavou v reálu, obraz je mázlý. Jenže takových pohybů je běžně ve videu úplný minimum, většina jsou normální rychlosti (někdo jde, někdo mluví, prostě normální život) a i když by se interpolovalo něco rychlého, tak není to všespásné. Stejně to operuje jen s těmi informacemi, které v tom 24p videu jsou. Takže něco, co je mázlé v originále, zůstane mázlé, i když to interpoluješ.

Blur už se moc nepoužívá. Ten se stejně rozmohl v době 7th genu, kdy hry suveréně běžely na 20 FPS, tak aby to vypadalo, že to není taková slideshow, jaká to je. Měl by smysl, pokud hraješ v 30 FPS módech, ale jakmile jedeš na 60 a víc, nedává absolutně logiku, pokud nemá nějaký specifický umělecký smysl.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 22. 4. 2022 18:13

cajk, nechapeme se, bud rad, ze to nevidis a spis vyzadujes a je to :) (blur se da vypnout snad ve vsech ackovych hrach i posledniho roku, je to to prvni, co vypinam)
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ppepko 22. 4. 2022 18:28

To su typicke nekonecne hadky ci ma 100 az 120Hz panel nejaky zmysel alebo nema. 120Hz by mal zmysel ak by sa dopocitavalo zo 60fps, cize medzi dvomi snimkami by si telka este jeden vymyslela. Ale taky zdroj obrazu prakticky nie je. A dopocitavat filmy zo 24fps na 120fps mi prijde absurdne. Telka si musi ku kazdemu jednemu snimku vymysliet dalsie 4 snimky. Cista blbost. Cesta do pekla. A potom z toho vznikaju cudesne artefakty v obraze. Ja dodnes nechapem preco sa nerobia napriklad 72Hz panely. Premietacky v kine fungovali na 48Hz, dvakrat za sebou premietli ten istý snimok a zdalo sa to prirodzene. Ziaden blur, ziadne dopocty. Obraz bol cisty, ostry, aj ked nebol dokonalo plynuly aj pre citlivych jedincov. Fakt neviem ci ma v dnesnej dobe zmysel priplacat za tych 120Hz, lebo to co predvadza sony nie je az take uzasne ako pisu v marketingovych materialoch. Je to hodne velky kompromis ....
ppepko
Junior

Odeslat příspěvekod Sasakr 23. 4. 2022 10:17

Tak tváří v tvář faktu, že já v drtivé většině sleduju 60 FPS content (YouTube a hry), tak jsem za interpolací rád. Ale zase nebudu kecat, že je to z 60 na 120 nějaký brutální rozdíl. Pocitově to spíš odstraňuje Blur než že by to nějak zvlášť zvyšovalo plynulost.
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ppepko 23. 4. 2022 10:52

Tak ja neviem, asi sledujeme uplne ine zdroje dat. Ale na 60fps obsah natrafim na YT len vynimocne. Ked som sledoval podrobne statistiky, tak vacsinou je obsah 1080/24 alebo 1080/25. Android TV z toho potom vyraba 60Hz obsah, lebo zatial to inak android TV nevie. A procesor v TV sa z toho snazi vyseka povodny 24 alebo 25fps obsah a zvysit to na 120Hz a nezda sa mi, ze by mal nejaku velku uspesnost. Novsi obsah je uz vacsinou 4K, ale zase len na 30fps, android tv si vymysli jeden snimok a TV si potom este vymysli dalsie snimky, aby zobrazila obsah na 120Hz. Obsah 1080/60 alebo 4K/60 sa vyskytuje minimalne ...
ppepko
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků