LG sekání obrazu

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod aurum 10. 12. 2022 22:17

Zdravím a poprosím o radu, čím to může být. Koupil jsem novou TV LG Oled 55C2. Při sledování tato televize občas sekne, na některém místě zakostičkuje, maximálně po dobu jedné sekundy. Opakuje se to v různých intervalech, co půl minuty, co 5 minut atd. Je to v paneláku, kabelová TV. Vyměnil jsem přívodní koax.kabel. ale nic se nezměnilo. Když zapojím starou TV, o něco menší, tento problém neexistuje. Tak nevím, kde je zrada. TV má silný procesor, snad by s tím neměla mít problém, nebo potřebuje silnější signál a kabelovka ho nedává? Snad nemám smůlu na vadný kus. Děkuji předem za názory.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 10. 12. 2022 22:23

Kabelová TV to dělá? Dělá to i jiné video z jiného zdroje? Třebas i video v horší kvalitě? Zkusil jsi satelitní vysílání/pozemní vysílání?

Máš aktuální software v TV? Nedošlo při instalaci televizoru k aktualizaci softwaru? Pokud ano, zkusil bych obnovu do přepravních hodnot a pak vše znovu nainstalovat a nastavit.

Mimochodem... co máte za kabelovku? Je to kódované?
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 10. 12. 2022 22:33

Díky za kontakt. Je to obyčejná kabelovka z družstva, nekodovaná. Po instalaci TV se televize sama nabídla s aktualizací SW. Když něco pustím z flešky nebo počítače, tak k tomu nedochází. Taky jsem si všimnul, aspoň mi připadá, že sekání se projevuje více u HD vysílání (ČT) než u ostatních, méně kvalitních. Jiné vysílání jsem nezkoušel. Zkusím tvé doporučení (přepravní hodnoty), tím je myšleno tovární nastavení? Rád bych problém vyřešil co nejrychleji, 14ti denní lhůta rychle uteče.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 10. 12. 2022 22:50

Přepravní nastavení je nejvyšší forma běžně uživatelsky vyvolaného resetu. Mělo by tak dojít k výmazu všeho, co jsi v TV pozměnil, včetně účtů, naladěných kanálů, nastavení atp. Některé TV uvádějí RESET a OBNOVU PŘEPRAVNÍHO NASTAVENÍ. Někde se druhá jmenovaná jmenuje TOVÁRNÍ NASTAVENÍ.

Následně po resetu vše znovu nainstaluj a nastav. Primárně bych jen naladil kanály a zkusil nic nedělat s obrazem. Jen u Tebou zmíněné kabelovky zkusit různé obrazové režimy. Zda k tomuto bude stále docházet.

Pokud ano - ještě bych se snažil vyzkoušet jinou formu televizního vysílání... Netuším, zda kabelovka z družstva využívá formu DVB-T2 šířeného přes kabel, nebo DVB-C. Nicméně i odzkoušení stejného tuneru jen u jiného poskytovatele by mohlo přinést odpověď.

Jeden čas, a opravdu si nevzpomínám, u kterého výrobce TV to bylo, byl problém s integrovaným tunerem. Řešilo se to výměnou. Ne, vůbec nechci psát, že je to i tento stav. Informaci přikládám pro komplexnější odpověď.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 10. 12. 2022 23:28

Díky za podrobnou a polopaticky podanou odpověď. Kabelovka jede asi na tom nejběžnějším signálu. U před předešlé TV jsem si musel pořídit set top box s DVBT-2. Napadlo mě televizi přepravit někam jinam a v jiném prostředí ji vyzkoušet. Ale s 55-kou se mi do toho moc nechce. Nejdřív prostě vyzkouším tvůj postup a pak se uvidí. Teď mi to televize asi 15 minut neudělala, tak nevím, jestli to není koncem fotbalového přenosu a lidi televize povypínali, čímž zlepšili můj signál :-) . Ještě jedna věc, nejvíc jsem používal režim obrazu (úsporný pro led - Auto Power Save), teď to mám na Standard a !!!!!!! Teď to zase kostičkuje, takže nic, jdu na ten reset.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 10. 12. 2022 23:38

v jaké jsi lokalitě? já měl podobné problémy se signálem celý tento týden, taky programy ČT, ostatní ne
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 10. 12. 2022 23:56

To MgX: Reset jsem udělal, odpojil HDMI, flešku, nepřipojoval jsem síť, tudíž jede se starším Firmware. Zatím nesekla, ale mám to chvilku a před resetem taky šlapala čtvrt hodiny. Budu sledovat, jen si snížím kontrast - jas (tím bych snad neměl nic ovlivnit).

Edit: Takže bohužel, občas sekne.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod jito 11. 12. 2022 09:26

Podle popisu to není "kabelovka", ale normální společná anténa s DVB-T2 signálem.
Jestli tedy někdy kostičkuje obraz, tak já bych to celé směřoval k problému s signálem.
Pro začátek si v TV vyvolej obrazovku s úrovní signálu a sleduj, jestli nedochází k kolísání signálu.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 11. 12. 2022 10:05

Souhlas s jito. Dle Tvého vysvětlení to vypadá, že je signál DVB-T2 přehozen do kabelu a rozvoden do většího počtu domácností. Takto se to v obcích dělalo. Vím, že potřebuješ jednoznačnou informaci pro vrácení televizoru. Problém je, že zatím vnímám základní nedostatek v signálu/signálové cestě. Proto jsem navrhl i odzkoušení na jiné anténě/jiném signálu, abys věděl, zda je tam taky nějaký problém. Teoreticky by stačila nějaká anténa/pokojovka a odzkoušet to na ní. Netuším však, zda jsi v místě, kde je signál DVB-T2 běžně dostupný v dostatečné jakosti a síle, aby podobný experiment vydal jednoznačný výsledek.

Rada od jito ohledně sledování úrovně signálu se tak nabízí, jakožto rychlá alternativa.


... a ten software určitě aktualizuj. Zvláště, když ještě můžeš TV vrátit. Ať víš. Nejen kvůli této anomálii. Ono... lidé si koupí nový televizor a dle rad zruší automatické aktualizace. Jenže v některých bednách je prvotní software, který může obsahovat řadu neodladěných chyb. Pak člověk televizor vrátí, přičemž stačilo jen aktualizovat.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 11. 12. 2022 16:23

Když si uvědomíme, že zpracování obrazu má ve všech případech a u všech zdrojů a vstupů na starosti jeden grafický procesor (a všechny ty blbinky kolem - paměť, sběrnice...), tak dojdeme k závěru, že by trhání obrazu muselo být viditelné u jakéhokoliv vstupu a zdroje.
Pokud tomu tak není, musíme se podívat na vestavěné tunery a jejich kodeky a dále pak na kvalitu samotného signálu.
Doporučuji vyzkoušet všechny dostupné zdroje, tj. USB, Blu-ray, YT, Netflix, DVB-T2 přes pokojovou anténu a sledovat, zda a případně u kterých zdrojů se trhání projeví.
Na internet je nejlepší TV připojit ethernet kabelem, wifi může nestíhat nebo být rušena okolními sítěmi.

Pokud bude trhání patrné u všech zdrojů, pak nejspíš půjde o vadu nebo vlastnost samotné TV, ať už HW nebo SW. Pokud jen u jednoho zdroje, např. antény, může jít o tuner nebo kodek, nejspíš ale o špatný signál v dané lokalitě.
Citlivost anténních a kabelových tunerů se může velmi lišit značka od značky.

Pokud jsem jen opakoval to, co psali ostatní výše, tak se omlouvám, celé vlákno jsem jenom prolétl.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 11. 12. 2022 16:55

Děkuji všem za cenné rady. Asi, jak říkáte, nebude to pravá kabelovka, ale pozemní anténa pro mnoho paneláků. Nejede přes ní ani DVB-T2, nýbrž pouze DVBT. Budu zkoušet dle vašich rad, taky zkrátím přívodní kabel z dvaceti na 5 metrů, což by taky mohlo hrát nějakou roli. Jinak přes wifi mi jede YT parádně, třeba i v 8K HDR. Paradoxně televize jede přes ethernet pouze 100 Mb/s, přes wifi násobně rychleji, nechávám ji proto. Fleška s filmem 4K HDR taky bez problému, PC přes HDMI rovněž žáden problém. Jen přes anténu zasekávání- kostičkování (občas - malé). Nemůžu v TV najít info o síle signálu, ale snad se mi to povede.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 11. 12. 2022 17:07

Ethernet 100 Mbps je běžný v televizorech. Rychlejší se zatím, dá se říci, nikam nedává. U části televizorů lze využít USB síťovku. Anebo neřešit, a když je problém, využít rychlou Wi-Fi.

Kvalita a síla signálu na TV LG takto?

https://www.lg.com/cz/podpora/instrukta ... 9204189679

... mimochodem v TV bys měl mít e-Manuál. Někde není od věci do něho mrknout. Jsou tam i zajímavé informace, které běžně sám nemusíš objevit.

-- 11. 12. 2022 16:12 --

aurum a taky se poptej sousedů, zda jim kabelovka nezlobí. Zvláště těch, kteří by mohli mít kvalitnější a větší televizor.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aurum 11. 12. 2022 17:14

Ano, od poskytovatele mám 1 Gbit, používám TP-Link Archer C6 přes 5G.
aurum
Junior

Odeslat příspěvekod messy 11. 12. 2022 18:15

MgX píše:Souhlas s jito.
... a ten software určitě aktualizuj. Zvláště, když ještě můžeš TV vrátit. Ať víš. Nejen kvůli této anomálii. Ono... lidé si koupí nový televizor a dle rad zruší automatické aktualizace. Jenže v některých bednách je prvotní software, který může obsahovat řadu neodladěných chyb. Pak člověk televizor vrátí, přičemž stačilo jen aktualizovat.

Najskor by som si vygooglil skusenosti s tym updatom. Mne takto update FW na LG OLED B9 "znicil" tv. Uz som sa obaval, ze to ani neopravia, kedze LG sa tvarilo, ze update s tym nic nema. Nastastie po 2 mesiacoch prisla oprava.
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 11. 12. 2022 18:21

Více méně nemusí nic Googlit. Má novou telku, kterou může vrátit. Má problém. Takže bych to neřešil. Když updatel nic nevyřeší/respektive něco pokazí, TV vrátí. Hotovo. Kdyby ji měl delší čas anebo problém nebyl, tak by samozřejmě bylo rozumné s updatem počkat, resp. vygooglit, co a jak.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků