Přirozený mód obrazu Samsung

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 17. 12. 2022 21:50

Zdravím, mám asi blbou otázku, ale nevíte proč už Samsung v modelovém roce 2022 na svých Qled televizích nenabízí Přírodní mód? I v zahraničních článcích se často píše, že Samsung k tomuto módu obrazu nenabízí žádné bližší specifika. Ono se všude jen píše, že méně zatěžuje oči, že má níže nastavený jas a kontrast apod. Reálně ovšem září více než Film nebo Standard, jas i kontrast má nastaveno na maximum a je celkem hodně omezený co se dalších nastavení týče. Občas se někde zmiňuje, že údajně automaticky mění jas i kontrast podle prostředí a obsahu, ale vždy to je spíše odpozorované info než data výrobce.
Občas to tu čtou i prodejci nebo lidi co se zabývají kalibracemi, tak mě napadlo se poptat. Zajímá mě to spíš tak nějak informativně, když už to tam člověk má aby taky věděl co to přesně dělá. No a proč to Samsung v letošní sérii zrušil, když ještě loni se s tím prý dokonce někde chlubil v nějakých propagačních videích a demech. Jinak to nebylo jen v roce 2021 ale i v předešlých letech, takže to nebyl jen roční výstřelek. Za případné info díky.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 17. 12. 2022 22:35

Samsung na svých stránkách uvádí toto:
"Natural Mode
Comfortable and easy
Natural Mode is a picture mode that detects changes in the brightness of a scene and then naturally re-expresses those changes within a range more comfortable to consumers. If you tend to be sensitive to color and brightness, then Natural Mode is recommended because it outputs an appropriate amount of light that helps reduce your eye strain and fatigue."

https://www.samsung.com/levant/tvs/tv-b ... uality-tv/

V podstatě je to přesně co píšeš, automatická regulace jasu a kontrastu v závislosti na okolním osvětlení pomocí zabudovaného světelného senzoru.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 17. 12. 2022 23:03

Jenomže ono to tak úplně nedává smysl, jelikož jas se mění podle osvětlení ve všech módech, stačí zapnout světelný senzor. S tím kontrastem nevím, nepřijde mi že by se to měnilo, ale možná jsem si toho nevšiml. Je pravda že po přepnutí na Přirozený mód vždy obrazovka velmi září, pak se jas mírně stáhne v závislosti na okolním světle. Dělají to i ostatní módy, tady je ten jas celkem výrazný.
Zajímalo by mě (a na to mi asi nikdo odpověď nedá) proč to Samsung zrušil. Procházel jsem třeba FB skupinu Qled Samsung a tam část zarputile používá Filmmaker (protože je nejlepší podle internetu....častá odpověď proč zrovna Filmmaker), neskutečný počet lidí si chválí Dynamický mód, ale ti co ho odmítají (mají rozum) používají Přirozený, a těch lidí taky nebude málo. Film kupodivu používá hodně málo diváků a Standard jedině s velkými úpravami.
Napadá mě že to od letoška nahradili Inteligentním režimem, tam je ale hodně stížností na špatně zvolený jas a blikání obrazu. Navíc nižší serie ho myslím nemají.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod kultus 18. 12. 2022 08:38

Co jsem koupil Q85R tak jsem odladil prave Filmovy mod a ten pouzivam doted. Autom.nastaveni podsviceni sice neni tak spolehlive jako na mobilu a obcas musim vecer jeste mirne stahnout, ale lepsi nez nic. Ten dynamicky se hodi tak na reklamy a nejake scifi jinak i po upravach nepouzitelny, ale proti gustu...nedavno byl u nas otec co ma novejsi 80T a samozrejme bez uprav. Koukat u nej i u brachy co ma 75Q70R fotbal je utrpeni, u mne je to pry vyblite. Po dvou hodkach mu to prislo lepsi, oko si rychle navykne.
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kultus 18. 12. 2022 14:30

Jinak ten Prirozeny mod neni vyslovene spatny, nekdy i lepsi nez filmovy, ale na 85R jsou stiny az moc tmave a nejde (neumim) je vytahnout (nevim jak u jinych modelu). Nepomaha zvyseni jasu ani nic jineho, coz je hlavni duvod proc ho nepouzivam. Urcite by pomohlo zmenit Gammu (u filmoveho to dost pomohlo), ale to Prirozeny mod nedovoluje. Nejaky napad?
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 18. 12. 2022 15:41

Shadow Detail
Shadow Detail is an option in the Samsung picture settings that lets you make darker areas of the image appear lighter, increasing the detail within those areas.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 18. 12. 2022 15:53

Ano tohle jsem si taky vygooglil, ale u me rady tohle nastaveni neni, jen gamma.
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 18. 12. 2022 16:29

Pak s tím nic nenaděláš. Pokud to není dostupné u žádného obrazového módu.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 18. 12. 2022 16:48

Albert.Bert píše:Zdravím, mám asi blbou otázku, ale nevíte proč už Samsung v modelovém roce 2022 na svých Qled televizích nenabízí Přírodní mód? I v zahraničních článcích se často píše, že Samsung k tomuto módu obrazu nenabízí žádné bližší specifika. Ono se všude jen píše, že méně zatěžuje oči, že má níže nastavený jas a kontrast apod. Reálně ovšem září více než Film nebo Standard, jas i kontrast má nastaveno na maximum a je celkem hodně omezený co se dalších nastavení týče. Občas se někde zmiňuje, že údajně automaticky mění jas i kontrast podle prostředí a obsahu, ale vždy to je spíše odpozorované info než data výrobce.
Občas to tu čtou i prodejci nebo lidi co se zabývají kalibracemi, tak mě napadlo se poptat. Zajímá mě to spíš tak nějak informativně, když už to tam člověk má aby taky věděl co to přesně dělá. No a proč to Samsung v letošní sérii zrušil, když ještě loni se s tím prý dokonce někde chlubil v nějakých propagačních videích a demech. Jinak to nebylo jen v roce 2021 ale i v předešlých letech, takže to nebyl jen roční výstřelek. Za případné info díky.

Nevím, co přesně dělá „Přírodní mód“, ale část režimů, které výrobci nasazují do svých televizorů není jen o návaznosti na světelné čidlo. Jedná se o činnost umělé inteligence, která přepracovává parametry obrazu z hlediska aktuální doby sledování, světle v místnosti, právě sledované scéně, která může být porovnávána s určitou „knihovnou vzorů“ a dalších. Tím pádem může dojít k situaci, že v určité chvíli, zvláště pak ihned po nastavení režimu, je obraz světlejší... třebas. U některých televizorů se takto musela automatika nechat pracovat třeba den, dva, abys najednou zjistil, že je zcela jiný, než ten původně sledovaný.

Menšímu zatížení zraku pomůže lepší nastavení, nastavení s rozumem. Není tak třeba automatiky. Lidé sledující a vyhledávající obrazový profil Dynamický/Živý, jsou právě ti, kteří si zadělávají na bolest hlavy a problém s očima. Někteří z nich tam naperou tento profil, neprovedou žádnou úpravu a jsou okouzleni září a barvičkami. A pak někteří z nich jsou ještě schopni oslavovat krásně přirozený obraz. Evidentně mají oční vadu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 18. 12. 2022 17:13

tombas píše:Pak s tím nic nenaděláš. Pokud to není dostupné u žádného obrazového módu.


Neni no, videl jsem to jen u novejsich modelu. Takze zustavam u filmoveho kde si vse doladim jak chcu a nemam ve stinech jen cerno. Presto dik za snahu.
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 18. 12. 2022 17:17

Uživatelé si u Samsungu právě stěžují na určité omezení možností, kdy výrobce módy navolí a nedává tolik volnosti obsluze pro přepracování.

Jediná možnost, která mě napadá, je nechat si televizor kalibrovat odborníkem, pakliže tam takováto alternativa je možná a kalibrátor by mohl zasáhnout i skrytá nastavení, která obraz významně přetvoří.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 18. 12. 2022 18:35

Ja vim, tady to taky nekdo dela, ale zase takovy fanda nejsem abych za to platil. Mne staci to prenastaveni Filmoveho modu kde nastavim vsechno, jen jsem to chtel zkusit.
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 18. 12. 2022 18:45

Chápu a respektuji. Jen, kdybys měl ono nutkání vytáhnout z obrazu maximum. Filmové módy bývají nejpřesnější, byť existují výjimky potvrzující pravidlo.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 18. 12. 2022 19:09

V pohode, spis mam ted nutkani poresit zvuk a nejake prachy utopit tam ;) s obrazem jsem na 90% obsahu spokojeny a zbytek prekousnu, takovej magor do filmu zase nejsem abych se porad za necim pachtil...ona ta kalibrace neni nic jineho nez priblizeni se tech.standardu a s osobni preferenci a spokojenosti to nemusi mit nic spolecneho...jen muj nazor.
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 18. 12. 2022 19:28

Určitě. Znám nemálo případů, kdy si člověk nechal kalibraci udělat, ale nakonec se stejně vrátil ke svému nastavení. Každý má jiné subjektivní vidění přirozené krásy.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků