Vysoká spotřeba TV OLED

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod leroj 15. 8. 2023 08:11

je to tak. dokonce mám dojem, že letos to už proběhlo 2x
v provozu byla tak 8 hod. denně a poslední dva roky asi 12 - 14 hod.
jinak vypalování taky neřeším a až odejde, koupím zase OLED
zvuk mi na sport a TV blbosti stačí, na filmy jsou bedny a AVR
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pagryz 18. 8. 2023 07:39

Ahojte, asi tyden merim intenzivne na LG OLED55CS, pomoci certifikovaneho servisniho meridla a odber ve standby se pohybuje kolem 0.16A (nekolik hodin po vypnuti) to odpovida cca 30W.
Pokud tam ovsem zapojim inteligentni zasuvku Shelly powerplug - s ukazatelem spotreby online, tak ukaze prvnich deset minut cca 30 W a pak spadne na nulu (certifikovany meric produ se drzi nebo slabe kolisa stale na 0.14 - 0.16A).

Nejsem z toho moc moudrý a budu rad kdyz do toho nekdo vnese trosku svetla.
pagryz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrJč 18. 8. 2023 09:08

Co to je "certifikované servisní měřidlo"?? Uveď typ, značku...
Naměřené hodnoty "Inteligentní" zásuvkou bych nebral moc vážně. Jedině po srovnání naměřených hodnot s ověřeným měřičem spotřeby. A pokud po cca 10 minutách spadne ukazatekl spotřeby na nulu, tak je již pod rozsahem, co je zásuvka schopna měřit.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 18. 8. 2023 11:41

PS:
Spotřebu el. energie stanoví směrnice Evropského parlamentu č. 1275/2008 a stanovila 4 roky pro výrobce, aby uvedené hodnoty splnily. Takže od roku 2013 musí (měla by) všechna zařízení uvedená do prodeje splňovat tyto hodnoty: max 0,5W ve vypnutém stavu, v režimu standby 0,5W -1 W. Podrobně viz směrnice. Výrobky, které jsou oficiálně uváděné na trh tyto hodnoty splňují.
Ale: Při měření velmi malých odběrů u spínaných zdrojů (veškeré moderní TV, set-to boxy, DVD přehrávače atd.), převažuje kapacitní charakter zátěže, vše je řízeno PWM regulací, atd... Odběr má nesinusový průběh a je impulsního charakteru. Naprostá většina měřících přístrojů s těmito hodnotami neumí pracovat buď vůbec, nebo s velkou chybou. A čím je odběr menší, tím vykazují větší nepřesnost.
Správné a přesné měření spotřeby u moderních spotřebičů, zvláště v režimu standby, vyžaduje speciální měřící vybavení a odpovídající postupy. A to nemá opravdu každý...
Spotřebou v režimu standby bych se, být tebou, vůbec nezabýval a nedělal závěry z nahodile vykázaných hodnot.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod pagryz1 18. 8. 2023 13:42

Diky za odpoved.

Mericii pristroj PU 184 (dnes uz historicky kousek) pouzivany k servisnim merenim.
https://www.revizeshop.cz/PU-184-Metra-Blansko
pagryz1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 20. 8. 2023 18:36

Při měření tak malého odběru se na tomto přístroji dostávate do oblasti kde chyba měření přesahuje +/- 25%
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrJč 20. 8. 2023 22:39

Nějaká chyba měření s tím nemá nic společného. To je nepochopení principu fungování odběru v režimu standby u spínaných zdrojů a nepochopení, jak výše uvedený přístroj měří odběr.
Výše uvedený přístroj je primárně určen na elektrické zkoušky např. ručního nářadí, aby bylo bezpečné, než půjde opět mezi lidi. Na měření odběru v režimu standby u moderní spotřební elektroniky je naprosto nevhodný. A pokud vykáže při měření TV v režimu standby nějakou hodnotu, tak je zcela jedno, zdali ten nesmyslný údaj má toleranci 25%, 100% nebo 0%. Pořád se jedná o nic říkající hodnotu. Odběr v režimu standby neprobíhá lineárně, ale ve špičkách a špičky nemusí mít ani stejnou periodu, či amplitudu. Měřicí přístroj musí umět tyto špičky zachytit, vyhodnotit a zároveň „zprůměrovat“ příkon v čase, kdy se žádný odběr nekoná (odběr je kryt energií uloženou v kondenzátorech), plus mnoho dalšího. A to žádný běžně dostupný přístroj zkrátka neumí a ani umět nemůže.
Pár odkazů s danou problematikou:
https://www.electronicdesign.com/technologies/power/power-supply/power-electronics-systems/article/21197294/understanding-and-performing-standby-power-measurements
Příklady přístrojů, které umí měřit příkon v režimu standby dle příslušných norem EN50564 (EN62301):
https://www.rohde-schwarz.com/ae/applications/measurement-of-standby-power-consumption-in-line-with-iec-62301-and-en-50564-application-card_56279-577538.html
https://www.rohde-schwarz.com/ae/products/test-and-measurement/power-analyzers/rs-hmc8015-power-analyzer_63493-150914.html
https://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=9504
https://pajtech.cz/wattman-hpm-100a-wattmetr-logger-0-009-3750w-adpower-p-7727.html
Přístroje to jsou složité a drahé.
Veškeré uváděné „příkony“ domácích měřičů pomocí různých multimetrů či wattmetrů za tři stovky jsou zkrátka špatně a rozčilování zákazníků, že uvedený přístroj má velkou spotřebu v režimu standby, je pouze nepochopením dané problematiky.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 21. 8. 2023 19:09

Pokud se má změřit s rozumnou přesností příkon spotřebiče se spínaným zdrojem, a není k dispozici přesný Wmetr s funkcí true RMS, tak snad jediná použitelná metoda je změřit to domácími Whodinami. Ale i to má svá úskalí při měření malých příkonů, kdy se Whodiny mohou dostat do pásma necitlivosti, a také nezměří nic. Pak si lze pomoci malou známou předzátěží.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků