TV 85"

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod TheSubways 19. 4. 2024 15:36

Ahoj,

vybírám novou TV s rozpočtem do cca 50 tis. Kč (nicméně rád ušetřím, pokud to dává smysl), pozorovací vzdálenost 3,4m, TV bude zavěšena na zdi. Už jsem se rozhodl pro velikost 85 palců (případně např. 83 /86 palců, které někteří výrobci mají).

Na TV se bude z poloviny koukat na filmy (primárně přes KODI / filmy na USB) a z poloviny na sport (zdroj IPTV) a hry na PS5. Upřednostnil bych Android TV, ale lze vyřešit dodatečným zařízením – rád si nechám doporučit zařízení pro KODI.

Vzhledem k úhlopříčce OLED vypadá ze hry, rád bych se vyhnul TCL kvůli zde na fóru diskutovaným problémům s výstupní kvalitou. Do teď jsem TV nikdy neměl, tudíž nebude s čím srovnávat. Při současných cenách a akcích mi vychází nejlépe:
Samsung UE85CU8072 - cca 25 tis. Kč
Samsung QE85QN90C - cca 50 tis. Kč

Četl jsem recenze na Rtings a chápu, že obrazově jsou to velké rozdíly. V podstatě mi vychází ve všem lépe QE85QN90C, jen se trochu bojím Bloomingu a Low-Quality Content Smoothing při sledování IPTV i vzhledem k úhlopříčce na tuto vzdálenost.

Nemáte prosím zkušenosti, zda se vyplatí připlácet za QLED? Bude ta UE85CU8072 opravdu až tak špatná při této úhlopříčce a vzdálenosti sledování? Líbí se mi poměr cena výkon s tím, že by se ušetřené peníze mohli využít za následovnou obměnu za OLED v budoucnu. Případně vychází lépe poměr cena / výkon jiné TV v této kategorii?

TV by byla pravděpodobně doplněna soundbarem Samsung HW-Q700C.

Děkuji za Váš názor.
TheSubways
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 20. 4. 2024 08:58

Ty dva Samsungy ve výběru jsou úplně rozdílné kategorie TV. Je třeba mít na paměti, že na velké úhlopříčce všechny nedostaky mnohem více vyniknou, ať už je to horší upscaling z nižšího rozlišení, kompenzace pohybu nebo rovnoměrnost podsvícení. Rozdíl je i v plošném jasu a jasu špičkovém v HDR.
Samsund UE85CU8072 v podstatě HDR nezobrazí v požadované kvalitě, to dokáže pouze OLED nebo Mini LED technologie.
Na kvylitu Samsungu bych nespoléhal, byla tady řada případů "odchodu" hned po záruce, problémy s podsvícením apod. Samsung taky nepodporuje Dolby Vision a DTX.

Z pohledu cena/výkon je jednoznačný favorit Hisense 85U7KQ, což je mini LED TV na úrovni QE85QN90C, ale za cenu 34 tis., což je nepřekonatelná nabídka.
https://www.onlineshop.cz/televize-dle- ... tgQAvD_BwE
Nevýhodou je systém VIDAA, který není otevřený jako Android a nepodporuje některé aplikace nebo IPTV a VOD služby, ale je svižný a stabilní, rovněž podpora všech HDR a audio formátů je kompletní.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheSubways 20. 4. 2024 12:55

Moc děkuji za usměrnění, o této TV jsem do teď vůbec nepřemýšlel a nyní je můj favorit. Trochu se bojím posledních kusů na eshopech a možná si raději počkám na naskladnění nových. Po přečtení zahraničních fór a informací na stránkách Hisense rozumím, že všechny velikosti této TV mají VA panel, který upřednostňuji, s výjimkou 75" verze, která má IPS-ADS Pro panel.

Nevíte prosím, jak vypadají u U7KQ černé pruhy ve filmech - jsou opravdu černé a ne šedé? Netrpí TV na výrazný blooming v okolí titulků?
TheSubways
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 20. 4. 2024 13:24

Moc nerozumím obavě z posledních kusů na e-shopech, pokud se jedná o novou a nerozbalou TV, což je možné při objednání s prodejcem ověřit.
Mimochodem Samsung QE85QN90C má IPS-ADS panel, to jen pro upřesnění, pokud preferujete VA.
Černé pruhy a blooming je asi otázka citlivosti oka a nastavení TV, samozřejmě není to OLED, takže nějaké prosvítání tam je. Já, co jsem měl možnost vidět, jsem si ničeho zásadně rušivého nevšiml, dost taky pomůže třeba jen slabší zadní osvětlení za TV ve stylu Ambilight, které dokáže kontrast ještě zdůraznit a zároveň minimalizuje výše zmíněné případné nedostatky.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod veesa1 21. 4. 2024 07:55

Píšeš, že bys se rád vyhl TCL, ale pka nominuješ jiné, které mají Edge LED nebo ADS panel, který je v kombinaci s MiniLED naprosto nesmyslný zejména pro filmy a HDR obecně.
Když bys měl u TCL problém, tak máš záruku a hlavně od 50" jezdí servis domu, a tak dopravu do servisu nemusí řešit zákazník na vlastní triko.
Navíc je tam i možnost prodloužený pojištěný záruky o 3 další roky zadara.

85C805 je za 36k a 85C845 za 42500,-

Z pohledu obrazový kvality těžko v těchto rozpočtech najdeš lepší.
Oba jsou to VA panely.
85C805 s 1600 nity, 85C845 jde ke 2200 nitům.
veesa1
Junior

Odeslat příspěvekod TheSubways 21. 4. 2024 09:44

Jo, teď už vím, že ty první 2 mnou vybrané modely nejsou ideální.

Rozumím, přesto mi to za to nestojí a raději budu mít TV s o něco horším poměrem cena / výkon a řešit Android separátně, než se spoléhat na to, že budu mít zrovna dobrý kus / neustále řešit nějaké vracení a reklamace. Poslední měsíce jsem řešil už tolik reklamací různých jiných výrobků, že už na to nemám nervy a při mém štěstí bych dopadl jak kolega zde na fóru (2x vracená TV). Navíc podle Redditu to vypadá, že reklamace přetrvávají (nejedná se tedy o chybnou jednu várku) a problémy se kolikrát vyskytnou až po 14 dnech. Což nevylučuje, že se problémy mohou vyskytnout i u jiné TV.

Chápu, že TCL je světlejší, ale 1000 nits mi nepřijde úplně špatné a je třeba si říct i druhou stranu mince, že ty TCL třeba oproti té Hisense mají díky té svítivosti při sledování HDR obsahu o 150W/h vyšší spotřebu, což už není zanedbatelné.

Navíc chápu, že pro Hisense hovoří více local dimming zón 1296, oproti c805 (880 zón) a c845 (896 zón), i když nevím, jestli ten rozdíl bude vůbec patrný.
TheSubways
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod riddle 21. 4. 2024 11:22

AHoj, obecně TCL mají dost problémů, ale za ty peníze nabízejí hodně muziky. Chtěl bych připomenout, že stejné chipy jako má TCL používají značky jako SONY, Philips a stejný je to jako u MiniLED technologie. Bohužel, pravda jejich zpracování je horší. Minulý týden například vyšel opravný FW na TCL pro všechny čipy s X2 (Pentonic 700) a s ohledem, jak dlouho je tato TV v prodeji, tak je to opravdu smutný. Ale i tak si troufám říci, že C845 je stále za mě velmi dobrá volba mezi VA panely.
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
Software: Calman Ultimate, ColourSpace, LightSpace
Hardware: Murideo Seven 8K (audio a video generátor), JETI spectraval 1511 HiRes (spektrometr), Klein-k10A&CR-100 (Colormetr)
riddle
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheSubways 24. 6. 2024 23:07

Dávám update, koupena Hisense 85U7KQ v akci za 32 600 Kč, po pár dnech používání musím zhodnotit, že se jedná o výbornou TV. Ještě jednou děkuji tombas za doporučení.

Uhlopříčka na danou vzdálenost ideální - 4k skvělé, obraz při iptv hd předčil očekávání, zvuk také. Jediná nevýhoda asi jen systém VIDAA, kde chybí některé aplikace (Spotify, TIDAL, O2, NEJ TV apod.), nicméně lze vyřešit externí krabičkou.
TheSubways
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 25. 6. 2024 09:21

Jsem rád, že jste spokojený. Osobně více věřím vlastním očím, než papírovým parametrům. Tak hlavně ať dlouho a spolehlivě slouží.
Jinak uvedené chybějící aplikace můžete zkusit spouštět přes vestavěný internetový prohlížeč, mělo by to u většiny z nich fungovat, i když je to méně komfortní.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků