šum na videu - GH6 / podexpozícia

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Richard Greguš 17. 5. 2023 13:39

Ahojte, zdravím! Rád by som sa obrátil na Vás s jednou záludnosťou, ktorej nerozumiem.

Aktuálne vlastním Lumix GH6 a už zopár rokov natáčam videá, avšak teraz skúšam rôzne veci. Jednou z nich je aj to, že si scénu "presvietim" a potom na kamere dám nastavenia tak, aby obraz vyzeral "tmavo" - no ako v noci. Klasický filmový postup, vďaka ktorému nie je priestor presvietený a nedochádza k prepalom, lebo každá lampa napohľad vyzerá, že svieti veľmi slabo. Čiže shutterspeed vypeckujem - ISO ide na minimum a rovnako clonu nechám na minime (teda aktuálne u mňa 2.8). Dúfam, že to popisujem zrozumitelne.

A kde je problém? Video šumí, aj keď na základe mojich skúseností s inými kamerami, by... nemalo, nie? Veď tu nejde o reálny nedostatok svetla, tu ide o "stmavenie" v kamere.

Ak sa jedná konkrétne o GH6 (ešte v režime LOG), tak som čítal zopár článkov, kde bolo uvedené, že to kamera nezvláda so šumou najlepšie - ale aj tak. Ak si pozerám videá na internete a vychádzam z mojich predošlích skúseností so Sony/Canon... Tu by šum nemal čo hľadať.

Uvádzať ostatné nastavenie neberiem ako relevantné - žiadne boosty, dual iso a podobne nevyužívam a keby aj (uzávierka, clona a iso je to základné tak či tak, čo by malo "najväčšmi" ovplyvniť kvalitu videa).
Richard Greguš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 18. 5. 2023 13:45

Vyzkoušel bych, jestli dojde k nějaké změně v šumu, když se pořádně přicloní a čas závěrky naopak prodlouží. Pro zjištění jestli není zádrhel v tom krátkém čase.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Richard Greguš 18. 5. 2023 14:54

Dobrý deň, ďakujem za Vašu reakciu. Hneď som to šiel vyskúšať a nie - je to 1:1 čo sa týka šumu, čo som aj čakal...

Rozpísal som sa trochu viac v pôvodnom príspevku aj z dôvodu, či sa náhodou nemýlim v niečom, ale z mojej skúsenosti s pár predošlími kamerami - ak je ISO na nízkej hodnote, tak som zvyknutý, že šum prakticky nevzniká vôbec, hoc natáčam doslova čistú tmu. Tu však stačí jemný tieň / prípadne žiaden tieň a (vyššie uvedenou metódou) stmavený obraz, a šum je na úrovni, kedy sa s materiálom ozaj nedá pomaly pracovať (keying,...).
Richard Greguš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 19. 5. 2023 06:24

Este mi napadlo, je najnizsie ISO, ktore pouzivate nativne alebo je to take to L1 alebo dokonca L2? Viem ze na fotakoch vie takto "umelo" znizene ISO robit vacsiu neplechu ako zakladna hodnota...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Richard Greguš 19. 5. 2023 09:25

Dobrý deň. Nie, nie, Vždy natívne iba používam. Tie L1/L2 preskakujem.
Richard Greguš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Richard Greguš 20. 5. 2023 22:42

Skúšaním a testovaním, kompletným resetom kamery a googlením som k ničomu nedospel. Teda - iba k tomu, že ak natáčam na obyčajné "MOV", tak je výsledok značne menej šumivý, než PRORES. Avšak nikde sa o tomto porovnaní nič nehovorí.

Na internete sa však dajú nájsť videá, kde vidno (napriek kompresií), že LOG videá vie GH6 zvládnuť veľmi solídne aj v slabom osvetlení, čiže očividne robím iba ja čosi zle.

Ak som teda pokračoval na MOV a ďalej skúšal, že ak zapnem DR boost + dám na max noise reduction, tak je výsledok veľmi dobrý. Naviac tento formát mi prišiel naoko aj ostrejší, ako PRORES.
Richard Greguš
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků