MPEG 2 alebo MPEG 4

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bigel 30. 1. 2007 16:18

Aktuální problémy a perspektivy digitalizace
Jan Burda, 30. ledna 2007


V minulém týdnu, ve středu 24. ledna 2007 proběhla v Kongresovém sálu společnosti Olympus konference Milníky digitální televize v České republice. K diskuznímu panelu, který následoval po příspěvcích jednotlivých účastníků přijala pozvání náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková, předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer, předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák, předseda Národní koordinační skupiny Zdeněk Duspiva, ředitel divize vysílacích služeb, RADIOKOMUNIKACE, Martin Roztočil a IPTV program direktor O2, Michal Táborský.




V čem je hlavní problém digitalizace v České republice?

Na tuto otázku se pokusil odpovědět předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer. Podle Jiřího Oberfalzera je česká digitalizace zablokována spory o obsah vysílání. Na začátku bylo důležité, aby současní velcí provozovatelé vysílání, TV Nova a TV Prima, dostaly vhodné kompenzace za to, že se vzdají svých licencí pro analogové televizní vysílání a umožnili tak přechod na novou technologii. Bohužel došlo k několika legislativním chybám, díky nimž je zákon "bezzubý" a jsou problémy i v licencování.

Udělování licencí novým digitálním televizím bylo zahájeno a pak pozastaveno. Mezitím nový zákon změnil podmínky běžícího řízení, což je v každém výběrovém řízení impulsem k jeho napadení. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) si také stanovila žánry a do nich pak vybírala jednotlivé provozovatele, čímž se výběrové řízení rozpadlo do několika menších. To je podle Jiřího Oberfalzera hlavní podstata sporů, které se nyní okolo digitalizace vedou.




Zleva předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer a předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák


"Jsou tady myšlenky, že by zákon to mohl nějakým způsobem rozklíčovat, což je podle mého názoru, jak se říká slušně, velmi nestandardní řešení, protože pokud má zákon přebít práva nezávislých soudů nebo předejmout jejich rozhodování, pak se vystavujeme možnosti dalšího napadení." Vhodnějším řešením je podle Oberfalzera nechat doběhnout všechy současné spory a v mezidobí se pokusit hledat řešení, dohodu, která by umožnila stávajícím provozovatelům získat kompenzace za přistoupení na technologickou změnu a uspokojila také nároky šesti úspěšných i neúspěšných účastníků licenčního řízení. K určitému pokroku by podle Jiřího Oberfalzera mělo dojít již v tomto roce.

Na konstatování ředitele televize Nova Petra Dvořáka, že TV Nova je k dohodě připravena a čekají, kdo se stane jejím koordinátorem, odpověděl Jiří Oberfalzer tím, že k spolupráci jsou třeba partneři a nyní, kdy má Česká republika po dlouhé době vládu bude konečně možnost začít na dohodě intenzivně pracovat.

Martin Roztočil z Radiokomunikací ve svém vystoupení konstatoval, že situace okolo digitálního vysílání je nešťastná a bude velmi komplikované ji rozřešit. Mělo by se tak dít na základě zmíněné dohody a ne nátlakem, dívat se na to, co nám dovolí zákony, ale postupovat v zájmu všech komerčních subjektů, kteří do vysílání investují peníze, ať již stávajících nebo budoucích.

Nedostatek programů pro pozemní digitální vysílání chce Ministerstvo kultury vyřešit mininovelou

Současná situace v české digitalizaci je nebezpečná tím, že nejsou k dispozici televizní programy, které by měly licenci pro digitální vysílání. Pokud by se měl např. v tomto roce spouštět v Brně a Ostravě Multiplex 3 (současný Multiplex B), bude k dispozici jen televize Prima, což je málo pro ufinancování provozu celého multiplexu. Řešit situaci by mohla mininovela, kterou připravuje Ministerstvo kultury ČR a měla by umožnit vysílání převzatých programů v DVB-T, což nyní není možné. Řešit by to měl status takzvané krátkodobé registrace.









Jde o dočasné opatření, než se nějakým způsobem posune situace ve sporech okolo nahrazení analogových licencí digitálními a licencí pro nové digitální televizní stanice. Nová vláda ve svém programovém prohlášení označila digitalizaci za důležitou a podle náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková se připravují i další předpisy, které by ji posunuly vpřed.

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák k tomuto tématu dodal, že i ČTÚ vznesl své připomínky k stávající legislativě, ve formě věcného záměru úprav, které by zlepšili pozici Technického plánu přechodu (TPP). Zároveň odmítl, že by ČTÚ při přípravě TPP postupoval direktivně. S mnoha připomínkami provozovatelů vysílání a dalších subjektů sice ČTÚ souhlasil, ale nemohl je zapracovat proto, že TPP by pak nebyl v souladu s legislativou a stal by se tak napadnutelným. Např. mobilním operátorům zamítl vložení problematiky mobilního televizního vysílání (DVB-H). Tato problematika do TPP podle ČTÚ nepatří a ještě letos bude vyhlášeno samostatné výběrové řízení na DVB-H licence.

MPEG 2 kontra MPEG 4

Předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák sdělil k problému, že Český telekomunikační úřad nemůže určovat v jakém standardu se má vysílat a bude záležet na dohodě provozovatelů vysílání a provozovatelů jednotlivých vysílacích sítí.

Podle ředitele vysílacích služeb Radiokomunikací Martina Roztočila není možné říci, zda jen MPEG 2 nebo pouze MPEG 4. A to nejen z důvodu běžícího řádného vysílání v MPEG 2 a již nemalého rozšíření set-top boxů na tomto standardu. Každý ze standardů má své výhody a nevýhody a správnou cestou bude koexistence obou. Radiokomunikace se podle slov Martina Roztočila již chystají otestovat vysílací zařízení, které umožní současný provoz jak MPEG 2, tak MPEG 4.

Pilotní projekty přechodu na digitální vysílání - Domažlicko a Ústecko

Martin Roztočil se vyjádřil také k probíhajícím pilotním projektům přechodu na digitální vysílání: "Digitalizace Domažlicka a Ústecka jsou navazující projekty, které se nijak neovlivňují, rozdíl je v tom, že digitalizace Ústecka bude několikanásobně technicky náročnější. Tyto projekty by nám všem, kteří o procesu digitalizace rozhodujeme, nebo na něm pracujeme, měly signalizovat, do jaké míry bude možné aplikovat proces, který je naznačen v technickém plánu přechodu."

Technické prostředky instalované v Domažlicích podle Martina Roztočila splňují předpoklady a v současné době, kdy byl výkon zvýšen dočasně na ERP 10 kW se ukazuje, že toto zvýšení výkonu přináší pozitiva v podobě většího dosahu a zároveň se neobjevilo negativní rušení. Datum zahájení vysílání z Bukové hory na Ústecku bude ještě upřesněno, ale uvažuje se o červnu 2007, s tím, že krajní datum zahájení je 30. 6. 2007. Podle Martina Roztočila probíhají jednání s dodavateli a v současné době to vypadá, že termíny jsou reálné.


Stránka pro tisk | Úvodní stránka

http://www.digitalnitelevize.cz/

Diskutovat o přijímačích, jejich ovládání, kvalitě příjmu v místě vašeho bydliště a dalších tématech týkajících se digitální televize můžete na http://www.digitalnitelevize.cz/forum
Naposledy upravil Bigel dne 4. 2. 2007 18:57, celkově upraveno 2
Bigel
Junior

Odeslat příspěvekod kromec 30. 1. 2007 16:31

Bigel nemoh bys to prosim zhrnout do dvou tri vet. Nemam cas to cele cist.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Z 30. 1. 2007 16:42

mátě někdo tu digitv? jakej to má obraz?
My name is Doctor John Zoidberg from the planet Decapod 10
Dr.Z
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KillerZero 30. 1. 2007 20:17

To by mě zajímaly ty výhody MPEG2 oproti MPEG4...
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wojta 30. 1. 2007 20:49

Například nižší nároky na výkon dekodéru, tudíž levnější settopboxy.
wojta
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod POiNTER 30. 1. 2007 22:15

Precitajte si moj prispevok v http://forum.zive.sk/viewtopic.php?t=54103
Philips 60PFL9607S
POiNTER
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KillerZero 31. 1. 2007 02:40

wojta: to je sice pravda, ale v dnešní době to znamená (SDTV) pár korun.

pointer: pokud se to překonvertuje do MPEG2, tak se ale zhorší kvalita.
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomasek1234 31. 1. 2007 07:56

IP ban pro pleione (chcipni)

Co se tyka mpeg2/mpeg4 tak pri zachovani poctu programu i celkoveho bitrate multiplexu by bylo vysilani v mpeg4 mnohem lepsi.
Mpeg2 je davno prezitej a udrzuje se pouze z duvodu domacich DVD a DVD-video standardu.
Phenom™ X4 Quad-Core Black Edition 9950 2.6GHz 125W socket AM2+ ,BOX, 4GB RAM, ATi HD4850, Samsung SpinPoint F1 1TB, Samsung 2053BW, 20'', Seasonic :)
Tomasek1234
Junior

Odeslat příspěvekod POiNTER 31. 1. 2007 09:00

KillerZero píše:pointer: pokud se to překonvertuje do MPEG2, tak se ale zhorší kvalita.t/quote]
Hej, s tym pocitam aj ja... otazka je do akej miery bude zhorsenie pozorovatelne... dolezite vsak je, ze je nieco take vobec mozne... a ze aj terajsi uzivatelia iDTV tunerov nebudu musiet kupovat nove STB. Vsak buducnost ukaze, ako sa situacia vyvinie, ale myslim si ze to netreba vidiet prilis cierne.
Philips 60PFL9607S
POiNTER
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chupacabras 31. 1. 2007 09:44

POiNTER píše:... otazka je do akej miery bude zhorsenie pozorovatelne...

No, všeobecne sa hovorí, že na rovnakú kvalitu potrebuje MPEG2 dvojnásobne väčší bitrate ako MPEG4 (a to je citeľné). Pokiaľ pôjde program na 2-3000kbps, tak medzi MPEG4 a MPEG2 bude výrazný rozdiel.

Dúfam, že sa na Slovensku zvolí MPEG4 (práve kôli tým výhodám), aj napriek tomu, že už mám MPEG2 tuner. Ale obávam sa, že naši súdruhovia urobia rovnakú chybu ako vaši súdruhovia, tj. zvolia MPEG2 a to najmä z lobistických a kamarátskych dôvodov...
Chupacabras
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomasek1234 31. 1. 2007 09:54

On neni mpeg4 jen vyhodnej ve vsech smerech. Treba latence kodovani a dekodovani bude mozna delat problem. Prevod do mpeg4 trva mnohem dele nez do mpeg2 takze treba pri online vysilani (fotbal, hokej) uvidi clovek na analogu nebo mpeg2 gol o par sekund drive nez clovek na mpeg4. Stejne tak bude chvilku trvat odlazeni prijimacu k minimalizovani prepinani programu. Tam si myslim bude taky prodleva. Kazdopadne si myslim, ze mpeg4 ma budoucnost mpeg2 NE. Nehlede na to, ze pocet kanalu v multiplexech bude cim dal vetsi a tim i konecny bitrate pujde dolu. Uz dnes je podle zkusenosti uzivatelu na mnoha mistech problem s kostickovanim zpusobenym malym bitratem. Proste business. Proc mit v multiplexu 4 programy kdyz tam muzeme narvat 6. :(
Phenom™ X4 Quad-Core Black Edition 9950 2.6GHz 125W socket AM2+ ,BOX, 4GB RAM, ATi HD4850, Samsung SpinPoint F1 1TB, Samsung 2053BW, 20'', Seasonic :)
Tomasek1234
Junior

Odeslat příspěvekod POiNTER 31. 1. 2007 10:05

Este par poznamok...
Chupacabras: No neviem akym systemom budu pracovat tie CAM moduly na prekonvertovanie MPEG4 do MPEG2, ale je dost mozne ze na vystupe budu ten MPEG2 do TV posielat v dvojnasobnom bitrate (oproti MPEG4 na vstupe)... v tom pripade by kvalita nesla rapidne dole (to je len moje teoretizovanie)
Inak na slovensku uz testuju MPEG4... ja som toto vysielanie zachytil na jednej LCD s DVB-T... stanicu identifikoval ako MPEG4 test, ale isiel len zvuk (ak si dobre pamatam). Takze je mozne ze sa zacne prave s formatom MPEG4... ale osobne si myslim ze nie. Staci ked si spomeniem ako sa snazili telekomunikacie o velke booom s ISDN, pritom v zahranici uz davno bezali na DSL :mrgreen:
Tomasek1234 Ono uz teraz digitalne vysielanie zaostava za analogovym (na casovej osi). Skusal som to na funkcii PAP v kombinacii Digital and Analog a digital zaostaval asi 2sekundy (ak si dobre pamatam). Takze pri MPEG4 to bude este o nieco dlhsie.
Philips 60PFL9607S
POiNTER
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KillerZero 31. 1. 2007 10:42

POiNTER: další otázka je, jestli ta karta bude tak levná, aby se vyplatila spíš než celej novej settopbox...
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod POiNTER 31. 1. 2007 11:01

KillerZero píše:POiNTER: další otázka je, jestli ta karta bude tak levná, aby se vyplatila spíš než celej novej settopbox...p/quote]
V tom druhom prispevku som dal aj link na SR obchod, kde ju uz predavaju za 3120Sk.
http://www.sksat.eu/cam.htm (uplne na spodu)

Myslim si ze prve STB s MPEG4 nebudu o nic lacnejsie.
Philips 60PFL9607S
POiNTER
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bigel 31. 1. 2007 18:32

Kedy a v akom formáte začne riadne digitálne vysielanie?
Autor: webdesigner - Sunday, 03.12. 2006 - 14:38:21
Téma: DVB-T
Slovensko začalo s dlhodobejším pilotným vysielaním DVB-T v roku 2004. Odvtedy ubehli 2 roky. Prijali sme stratégiu zavádzania digitálneho vysielania, na regionálnej konferencii RRC-06 sme získali frekvenčné prídely a na úrovni vlády bol len nedávno prijatý zákon o digitálnom vysielaní.

Slovensko začalo s dlhodobejším pilotným vysielaním DVB-T v roku 2004. Odvtedy ubehli 2 roky. Prijali sme stratégiu zavádzania digitálneho vysielania, na regionálnej konferencii RRC-06 sme získali frekvenčné prídely a na úrovni vlády bol len nedávno prijatý zákon o digitálnom vysielaní. Pilotné vysielanie dnes beží v réžii dvoch firiem a vysiela sa v štandarde MPEG-2. Zatiaľčo Slovensko dlhé roky zaostáva v zavádzaní DVB-T, vo svete takmer raketovou rýchlosťou pokračuje vývoj dokonalejších kompresných metód a nastupujúci trend kompresie MPEG-4 začína otvárať myšlienku o vhodnosti začať vysielať v tomto kompresnom štandarde. Formát MPEG-4 je nepochybne dokonalejší kódovací algoritmus, umožňuje preniesť takmer dvojnásobné množstvo programov v kanáli ako MPEG-2. Dnes v systéme MPEG-4 vysiela napríklad Litva, kde vysielanie DVB-T rovno začalo v tomto štandarde, čo umožnilo aj pri jednom kanáli splniť u divákov požiadavku väčšieho počtu programov. V susednej Českej republike, Rakúsku a Maďarsku beží vysielanie (aj riadne) vo formáte MPEG-2. Dnes je nad slnko každému jasné, že set-top boxy s možnosťou príjmu MPEG-2 nedokážu ani po softvérovej aktualizácii prijímať programy v štandarde MPEG-4, alebo H.264. Vo Francúzsku sa rozhodli ísť cestou, kde MPEG-2 kódovanie prináša divákom neplatenú televíziu a MPEG-4 naopak platenú televíziu. Na Slovensku sa stihlo predať za dva roky niekoľko tisíc set-top boxov a naďalej sa predávajú. Je nutné upozorniť na to, že tieto prijímače sú väčšinou na príjem voľných neplatených staníc a vaäčšina nemá ani šachtu spoločného rozhrania na vloženie modulu na príjem platenej televízie alebo modulu na rozšírenie na príjem formátu MPEG-4. Ľudia, ktorí si zakúpili set-top boxy s dekodérom MPEG-2 zrejme ani netušia, že po spustení riadnej prevádzky, môže ostať ich obrazovka čierna, v prípade, že prejdeme rovno na vysielanie MPEG-4. Dnes ľudia vo veľkom kupujú aj digitálne televízory, z ktorých už veľa z nich má tuner so vstavanou možnosťou príjmu DVB-T, avšak na príjem len v norme MPEG-2. Toto nevedia zrejme ani mnohí predajcovia, že pokiaľ takýto televízor nemá šachtu CI, nebude môcť nikdy prijímať DVB-T vo formáte MPEG-4. Aj keď vysielanie DVB-T na Slovensku je stále v pilotnej prevádzke a v norme MPEG-2, ľudia v mestách pilotných projektov najmä pred vianočnými sviatkami nakupujú dostupné prijímače, pretože prijímače súčasne na príjem v normách MPEG-2 a MPEG-4 na trhu jednoducho nie sú. Je treba upozorniť, že po zakúpení prijímača je stále najväčšie riziko na bedrách užívateľa, pretože ten má len minimálne informácie o tom čo bude s digitálnym vysielaním. Slabá, alebo žiadna informačná kampaň, nejasný termín spustenia pravidelnej prevádzky DVB-T, počtu vysielaných programov, nejasný plán prechodu, štandard vysielania (MPEG-2 alebo MPEG-4) stavia diváka, pre ktorého by malo DVB-T predovšetkým priniesť výhody, do role otroka nových a novších technológií. Zodpovednosť, ktorá leží na štátnych orgánoch, na vysielateľoch, prevádzkovateľoch vysielania akosi vypadáva a znovu je hádzaná na bremeno obyčajných ľudí.
Bigel
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků