Aktuální problémy a perspektivy digitalizace
Jan Burda, 30. ledna 2007
V minulém týdnu, ve středu 24. ledna 2007 proběhla v Kongresovém sálu společnosti Olympus konference Milníky digitální televize v České republice. K diskuznímu panelu, který následoval po příspěvcích jednotlivých účastníků přijala pozvání náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková, předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer, předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák, předseda Národní koordinační skupiny Zdeněk Duspiva, ředitel divize vysílacích služeb, RADIOKOMUNIKACE, Martin Roztočil a IPTV program direktor O2, Michal Táborský.
V čem je hlavní problém digitalizace v České republice?
Na tuto otázku se pokusil odpovědět předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer. Podle Jiřího Oberfalzera je česká digitalizace zablokována spory o obsah vysílání. Na začátku bylo důležité, aby současní velcí provozovatelé vysílání, TV Nova a TV Prima, dostaly vhodné kompenzace za to, že se vzdají svých licencí pro analogové televizní vysílání a umožnili tak přechod na novou technologii. Bohužel došlo k několika legislativním chybám, díky nimž je zákon "bezzubý" a jsou problémy i v licencování.
Udělování licencí novým digitálním televizím bylo zahájeno a pak pozastaveno. Mezitím nový zákon změnil podmínky běžícího řízení, což je v každém výběrovém řízení impulsem k jeho napadení. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) si také stanovila žánry a do nich pak vybírala jednotlivé provozovatele, čímž se výběrové řízení rozpadlo do několika menších. To je podle Jiřího Oberfalzera hlavní podstata sporů, které se nyní okolo digitalizace vedou.
Zleva předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer a předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák
"Jsou tady myšlenky, že by zákon to mohl nějakým způsobem rozklíčovat, což je podle mého názoru, jak se říká slušně, velmi nestandardní řešení, protože pokud má zákon přebít práva nezávislých soudů nebo předejmout jejich rozhodování, pak se vystavujeme možnosti dalšího napadení." Vhodnějším řešením je podle Oberfalzera nechat doběhnout všechy současné spory a v mezidobí se pokusit hledat řešení, dohodu, která by umožnila stávajícím provozovatelům získat kompenzace za přistoupení na technologickou změnu a uspokojila také nároky šesti úspěšných i neúspěšných účastníků licenčního řízení. K určitému pokroku by podle Jiřího Oberfalzera mělo dojít již v tomto roce.
Na konstatování ředitele televize Nova Petra Dvořáka, že TV Nova je k dohodě připravena a čekají, kdo se stane jejím koordinátorem, odpověděl Jiří Oberfalzer tím, že k spolupráci jsou třeba partneři a nyní, kdy má Česká republika po dlouhé době vládu bude konečně možnost začít na dohodě intenzivně pracovat.
Martin Roztočil z Radiokomunikací ve svém vystoupení konstatoval, že situace okolo digitálního vysílání je nešťastná a bude velmi komplikované ji rozřešit. Mělo by se tak dít na základě zmíněné dohody a ne nátlakem, dívat se na to, co nám dovolí zákony, ale postupovat v zájmu všech komerčních subjektů, kteří do vysílání investují peníze, ať již stávajících nebo budoucích.
Nedostatek programů pro pozemní digitální vysílání chce Ministerstvo kultury vyřešit mininovelou
Současná situace v české digitalizaci je nebezpečná tím, že nejsou k dispozici televizní programy, které by měly licenci pro digitální vysílání. Pokud by se měl např. v tomto roce spouštět v Brně a Ostravě Multiplex 3 (současný Multiplex B), bude k dispozici jen televize Prima, což je málo pro ufinancování provozu celého multiplexu. Řešit situaci by mohla mininovela, kterou připravuje Ministerstvo kultury ČR a měla by umožnit vysílání převzatých programů v DVB-T, což nyní není možné. Řešit by to měl status takzvané krátkodobé registrace.
Jde o dočasné opatření, než se nějakým způsobem posune situace ve sporech okolo nahrazení analogových licencí digitálními a licencí pro nové digitální televizní stanice. Nová vláda ve svém programovém prohlášení označila digitalizaci za důležitou a podle náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková se připravují i další předpisy, které by ji posunuly vpřed.
Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák k tomuto tématu dodal, že i ČTÚ vznesl své připomínky k stávající legislativě, ve formě věcného záměru úprav, které by zlepšili pozici Technického plánu přechodu (TPP). Zároveň odmítl, že by ČTÚ při přípravě TPP postupoval direktivně. S mnoha připomínkami provozovatelů vysílání a dalších subjektů sice ČTÚ souhlasil, ale nemohl je zapracovat proto, že TPP by pak nebyl v souladu s legislativou a stal by se tak napadnutelným. Např. mobilním operátorům zamítl vložení problematiky mobilního televizního vysílání (DVB-H). Tato problematika do TPP podle ČTÚ nepatří a ještě letos bude vyhlášeno samostatné výběrové řízení na DVB-H licence.
MPEG 2 kontra MPEG 4
Předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák sdělil k problému, že Český telekomunikační úřad nemůže určovat v jakém standardu se má vysílat a bude záležet na dohodě provozovatelů vysílání a provozovatelů jednotlivých vysílacích sítí.
Podle ředitele vysílacích služeb Radiokomunikací Martina Roztočila není možné říci, zda jen MPEG 2 nebo pouze MPEG 4. A to nejen z důvodu běžícího řádného vysílání v MPEG 2 a již nemalého rozšíření set-top boxů na tomto standardu. Každý ze standardů má své výhody a nevýhody a správnou cestou bude koexistence obou. Radiokomunikace se podle slov Martina Roztočila již chystají otestovat vysílací zařízení, které umožní současný provoz jak MPEG 2, tak MPEG 4.
Pilotní projekty přechodu na digitální vysílání - Domažlicko a Ústecko
Martin Roztočil se vyjádřil také k probíhajícím pilotním projektům přechodu na digitální vysílání: "Digitalizace Domažlicka a Ústecka jsou navazující projekty, které se nijak neovlivňují, rozdíl je v tom, že digitalizace Ústecka bude několikanásobně technicky náročnější. Tyto projekty by nám všem, kteří o procesu digitalizace rozhodujeme, nebo na něm pracujeme, měly signalizovat, do jaké míry bude možné aplikovat proces, který je naznačen v technickém plánu přechodu."
Technické prostředky instalované v Domažlicích podle Martina Roztočila splňují předpoklady a v současné době, kdy byl výkon zvýšen dočasně na ERP 10 kW se ukazuje, že toto zvýšení výkonu přináší pozitiva v podobě většího dosahu a zároveň se neobjevilo negativní rušení. Datum zahájení vysílání z Bukové hory na Ústecku bude ještě upřesněno, ale uvažuje se o červnu 2007, s tím, že krajní datum zahájení je 30. 6. 2007. Podle Martina Roztočila probíhají jednání s dodavateli a v současné době to vypadá, že termíny jsou reálné.
Stránka pro tisk | Úvodní stránka
http://www.digitalnitelevize.cz/
Diskutovat o přijímačích, jejich ovládání, kvalitě příjmu v místě vašeho bydliště a dalších tématech týkajících se digitální televize můžete na http://www.digitalnitelevize.cz/forum