Marantz 1550

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod LoveForHifi 23. 12. 2022 23:02

Zdravím, idem si po radu. Mám Marantz 1550, ktorý som dostal od známeho. Ten ho dlho nemal pustený. Keď som ho pustil, pravý kanál nehral, keď som prepol výstup do MONO módu, šli chvíľu oba rovnako. Potom pravý zasa skapal a nešiel ani na MONO. Kanál ale nie je úplne mŕtvy, hrá v pozadí, ale musí to byť skoro na maxime aby to bolo počuť. Preklepal som ho zo všetkých strán, studený spoj vylučujem. Vymenil som všetky kondenzátory v zosilení aj v signálových cestách, žiadna zmena. Jediné čo ma ešte napáda sú tranzistory v predzosilení, inak netuším čo to môže byť, snáď nie koncák. Dík za akékoľvek rady mimo rady typu - odnes to do servisu. Chcem si ho spraviť sám.

-- 24. 12. 2022 00:50 --

Ešte som zabudol dodať, že napätia sú v predzosilení rovnaké, prúdy nezmeriam. Lebo mám dva multimetre, ale ani jeden nevie merať prúd. Dobre čítate, ani jeden.
LoveForHifi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrJč 24. 12. 2022 17:17

Vono to s těma radama po internetu ohledně oprav (čehokoliv) není až tak jednoduchý.
Je velmi záslužné a chvalitebné, že si chceš přístroj opravit sám a něčemu se přiučit. Ale proč zrovna na tak krásném stereo receiveru Marantz? (Pokud se skutečně jedná o stereo receiver Marantz 1550). Je to krásný kus vintage HiFi, klasická, jednoduchá, celotranzistorová (NF část) konstrukce. Pokud je OK, může hrát opravdu hezky a pohodově....

K čemu ta výměna všech kondenzátorů? To je poslední dobou nějaká móda, či co, že se bezhlavě mění kondenzátory. (Na 99,99% zbytečně). Neříkám, že kondenzátory neodcházejí, ale na místech, kde jsou proudově, impulsně a tepelně namáhány. Což nebývá tento případ. Samozřejmě, že i v tomto zapojení po letech kondenzátory ztratí část své kapacity, změní se ESR, ale nemá to (nemělo by mít) zásadní vliv na funkčnost.

Měřit proud ampérmetrem nepotřebuješ. Ano, je potřeba změřit proudy tranzistory, ale to se měří pomocí úbytku napětí na (třeba emitorových) odporech a dle Ohmova vzorečku se proud vypočítá. Na to stačí funkční voltmetr (mV).

Pokud slyšíš signál pouze z pravého kanálu, když vytočíš hlasitost na maximum, pak se jedná o přeslech mezi kanály. Z toho plyne, že P kanál bude asi napěťově stejnosměrně OK, ale nemá na vstupu signál.

Doporučuji: Změřit a zkontrolovat DC hodnoty. Napětí v jednotlivých bodech jsou v servisním manuálu, popřípadě porovnat mezi sebou L a P kanál. Ideálně změřit (spočítat) proudy tranzistory, zvláště na R761, 762,763,764 (emitorové odpory výkonových tranzistorů).
Pokud je DC napětí v pořádku, jedná se o ztrátu NF signálu.
Tyto letité stroje trpí na vadné přepínače a mechanické části, ani poklep na ně nemusí nefunkční kontakt odhalit.
Fungují zesilovači oba kanály? Přiveď signál na vstup Phono IN, nebo na Tape IN.
Zesilují, pracují oba kanály stejně? Pokud ano, bude zřejmě vadný tuner. Při funkci mono chvíli šel, a nyní ne? Pak může být vadný dekodér Q206 – AN7000, nebo zkontrolovat ještě funkčnost tranzistorů Q301 a Q302....

Při hledání takovéto závady je skoro nutné být vybaven NF generátorem, osciloskopem a ideálně také měřičem úrovně. Pak je nalezení vadného dílu a součástky skutečně otázka „pár“ minut. Jinak je to systém pokus omyl, při kterém se mnohdy udělá více škody než užitku a to si takový krásný stroj, jako tento, nezaslouží.
Kdyby cokoliv, ptej se. Ale jak píši na začátku, takto na dálku to bývá problém....
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod LoveForHifi 5. 1. 2023 12:01

to PetrJč: Toto je asi prvý krát v histórií mojich diskusií na tomto a podobných hifi fórach, kde sa mi naozaj dostalo rady. V prvom rade sa Vám chcem ospravedniť, že odpovedám až teraz, mám to prečítané už dávno, ale až teraz mám pár minút času zmysluplne reagovať. V podstate ste mi tu do jedného príspevku dal komplet návod, ako to zariadenie zdiagnostikovať /vrámci mojích možností/ a prípadne následne aj opraviť. Toto si nesmierne cením, popravde som ani nečakal, že sa mi dostane kvalifikovanej a odbornej rady, skôr som tu čakal také to tradičné egosamčie verbálne bukakke, kvôli ktorému sem veľa takých tých tatkov od rodín, ktorých si nikto nijako neváži, chodí. Postupne si nejako rozložím na drobné Vaše rady, niečo naštudujem a vyrešeršujem a minimálne sa to pokúsim zdiagnostikovať. Pokiaľ sa ničoho nedoberiem, posuniem to kvalifikovanému servisu. Ide mi skôr o detekciu závady než priamo opravu, tô kľudne nechám na servis. Chcem ale vedieť tieto zariadenia diagnostikovať, aby ma kdekto potom neťahal za nos. Ďakujem za Váš čas a rady, sú pre mňa užitočné.
LoveForHifi
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků