od PetrJč 14. 1. 2023 18:45
Jirkash má naopak pravdu a napsal to naprosto jasně. Je to doba, než sepnou veškerá relé a začne jít zvuk. A to z jakéhokoliv důvodu. A to buď čistě analogového, viz níže, nebo digitálního, než se nabootuje operační systém.
U NF zesilovačů je důvod ten, aby se zabránilo lupancům do reproduktorů, než se vyrovnají všechna napájecí napětí v NF zesilovači. Než se zesilovač dostane do svého stabilního, provozního stavu.
Obecně se dá říci, čím vyšší výkon zesilovače, tím větší filtrační kapacity a tím i potřebný delší stav na ustálení provozních podmínek – čas na sepnutí výstupného relé. Výstupní relé je relé, které mechanicky svými kontakty připojí reproduktorové svorky na výstup zesilovače (na koncové tranzistory).
Tento čas udává časová konstanta RC členu (doba nabití kondenzátoru) v obvodu relé, nebo čas sepnutí výstupního relé je řízen procesorem u novějších zesilovačů.
Zhruba se dá říci, že do 2 až 3 sekund jsou napěťové poměry v drtivé většině NF zesilovačů vyrovnány. Výrobce většinou používá dobu delší a z principu je úplně jedno, jestli zesilovač připojí bedny za 5, 6 nebo 8 vteřin, či déle. V novějších zesilovačích s procesory, kde procesor ještě kontroluje i jiné stavy, bývá tento čas spíše delší.
A pokud je audio systém doplněn ještě např. o digitální část s nutností načtení systému, tak čas, než systém začne hrát, může být prodloužen o čas nutný k nabootování systému. To je snad jasné.
PS: Mechanická relé jsou dnes nahrazovány mosfet tranzistory...