Subwoofer po připojení k receiveru nehraje

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod L.U.K. 4. 12. 2022 23:39

Ano, to je u receiverů normální (a petrajss taky píše, že má: V nastavení receiveru Subwoofer YES), ale Já reagoval na tohle, cituju:
"Nemáš zapnutý Direct / Pure direct mode? Pak to bere čistě tak, jaký zdroj tam jde, a pustí jenom stereo, i když je sub aktivní, víc už mě nenapadá. V manuálu je to stránka 27 - 28."
Koncec citace.
Stereo je jak 2.0 tak 2.1, takže je nesmysl, že by receiver nepustil subwoofer v režimech jako je Direct/Pure direct apod., když je příchozí signál "jen" stereo. Na to jsem reagoval. Ostatně je to v tom manuálu k Pioneer SX-S30DAB taky napsaný, strana 27:
Listening Modes:
Stereo
In this mode, sound is output from the front left and right
speakers and subwoofer.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PCDaemon 5. 12. 2022 09:23

Listening Modes sú výstupné režimy počúvania, takže Direct, Pure Direct a Stereo sú samostané režimy. V manuáli píšu "When you play source material that contains no information in the LFE channel, the subwoofer produces no sound." Dvojkanálové nahrávky pochybujem, že majú LFE kanál, takže v režime Direct a Pure Direct by nemalo pri nich nič ísť do subwoofera, keďže v týchto režimoch sa žiadne úpravý zvuku nerobia a hrá to tak, ako je to nahraté. Práve preto je tam režim Stereo, kde už hrá aj subwoofer.
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod L.U.K. 5. 12. 2022 11:16

Ano, to jsou klasický věty ze sekce "Troubleshooting."
Samostatnej LFE kanál je jen u multikanálovýho zvuku, stereo nahrávky se nedělají 2.1, ale jen 2.0. Nicméně u sterea je to v tomhle trochu něco jinýho než u multikanálu. U sterea funguje subwoofer dalo by se spíš říct jako další pásmo, ne jako další kanál. Při stereu se část zvuku (jak velká to záleží na nastavení v tom receiveru a subwooferu) posílá do subwooferu nehledě na to, že stereo samostatnej subwooferovej kanál neobsahuje. Ještě jsem se nesetkal s případem, že by zesilovač, AVR či stereo receiver při režimu Direct/Pure Direct deaktivoval subwoofer. Při režimech Direct/Pure Direct subwoofer normálně funguje. Byl by to nesmysl kdyby nefungoval, a to právě proto, že u sterea subwoofer nefunguje jako samostatnej kanál, ale supluje/doplňuje pásmo (protahuje frekvenční rozsah reprosoustav, typicky regálů, který na basech nejsou schopný jít tak hluboko, směrem dolů).
Pokud tenhle přístroj funguje tak, že při režimu Direct/Pure Direct deaktivuje subwoofer, nebo že subwoofer hraje jen při přítomnosti samostatnýho LFE kanálu, tak by to v tom případě znamenalo, že to konstruktér toho přístroje úplně zmrvil. Ale pochybuju, že to takhle funguje.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PCDaemon 5. 12. 2022 12:14

Takto to funguje normálne, preto sa to volá Direct alebo Pure Direct, že to hrá len tie kanály, čo sú v nahrávke a nijako ich neupravuje. Ak má ísť aj do subwoofera signál v týchto dvoch režimoch, tak býva možnosť nastaviť v sekcii subwoofer LFE+Main. Nepochybuj, že to takto funguje, keď to takto funguje.
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 5. 12. 2022 12:15

Tak jsem to špatně pochopil, ale jak Yamaha, tak Onkyo (oboje AVR, u CX ta možnost není) po výběru "Pure Direct" zhasnou displej a tváří se, že všechno ostatní ignorují. V režimu "Stereo" tam svítí bedny v konfiguraci 2.1.

Teď jsem to ale zkusil přepnout do "Pure Direct" a z Windows otestovat sub - reaguje stejně, takže jsem zas o něco chytřejší a sorry za dezinformaci.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod L.U.K. 5. 12. 2022 12:26

Nepochybuju, vím jak to funguje. Zaprvé, aktivace subwooferu není žádná úprava nahrávky. A zadruhé, jak vidíš, petrajss má subwoofer v nastavení navolenej na "YES" a proto, jak říkám, je nesmysl, že by se aktivací režimu Direct/Pure Direct při stereu ten subwoofer deaktivoval.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PCDaemon 5. 12. 2022 13:21

A ako nastaví receiver, aké frekvencie majú ísť do subwoofera a aké do reprosústav bez spracovania? Tak asi sa zmenila doba, ja už nemám subwoofer a ani tú Yamahu, na ktorej to tak fungovalo, keď som nechcel výstup zo subwoofera, tak som prepol na Pure Direct. A podľa mňa je zase blbosť, ak nechcem používať subwoofer na dvojkanálové nahrávky, aby som ho vypínal niekde v menu, keď stačí prepnúť na Pure Direct.
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod L.U.K. 5. 12. 2022 23:06

PCDaemon píše:A ako nastaví receiver, aké frekvencie majú ísť do subwoofera a aké do reprosústav bez spracovania?

To jaká je v nastavení receiveru nastávená dělící frekvence pro subwoofer nemá s Direct/Pure Direct nic společnýho. To je v podstatě jen nastavení dělící frekvence aktivní výhybky pro spodní pásmo. Pokud bys měl plnorozsahový reprosoustavy, který budou schopný hrát od 25 Hz nebo 30 Hz i bez subwooferu, tak ty repro budou hrát i ty basový frekvence ať aktivuješ Direct/Pure Direct nebo ne, žádný frekvence třeba pod 100 Hz nebo pod 80 Hz se aktivací těchhle režimů neodříznou. A když máš například malý regály, který nejdou pod dejme tomu 65 Hz, ale ty chceš aby ti systém hrál od těch 25 Hz až 30 Hz, tak připojíš subwoofer a protáhneš tím frekvenční rozsah těch regálů směrem dolů k těm 30 Hz. Nastavení dělící frekvence pro subwoofer pak udává jen to jaký frekvence mají jít do subwooferu a jaký už ne, aby se to netřískalo s tím co jsou ještě schopný hrát samotný regály a aby subwoofer na ty regály jen navazoval. S Direct/Pure Direct nastavení dělící frekvence pro subwoofer nijak nesouvisí. Když máš plnorozsahový repro a zapneš Direct/Pure Direct, tak to snad odřízne spodní frekvence, který jsou pod tou nastavenou dělící frekvencí v menu receiveru pro subwoofer? Třeba pod 100 Hz nebo pod 80 Hz apod.? Jistěže ne, to je nesmysl, to by právě byl zásah naprosto proti smyslu Direct/Pure Direct, bylo by to úplně to samý, jako kdyby aktivace režimů Direct/Pure Direct deaktivovala subwoofer.
PCDaemon píše:Tak asi sa zmenila doba, ja už nemám subwoofer a ani tú Yamahu, na ktorej to tak fungovalo, keď som nechcel výstup zo subwoofera, tak som prepol na Pure Direct. A podľa mňa je zase blbosť, ak nechcem používať subwoofer na dvojkanálové nahrávky, aby som ho vypínal niekde v menu, keď stačí prepnúť na Pure Direct.

Jenže my chceme používat subwoofer když už ho máme. Deaktivace subwooferu režimem Direct/Pure Direct je nežádoucí, protože použití subwooferu nesouvisí s počtem kanálů v nahrávce, ale s frekvenčním rozsahem reprosoustav. Jde o to, aby se 2.1 stereo sestava (stereo repro + subwoofer) chovala jako "jednotná" plnorozsahová 2.0 stereo sestava, neboli jako jeden systém plnorozsahových stereo repro.
Subwoofer se používá proto aby se frekvenční rozsah celýho reprosystému protáhnul tam kam už samotný repro nedokážou jít (k těm cca 25 Hz až 30 Hz), tudíž přece není důvod nepoužívat/vypínat ho pro zvuk ve stereu, naopak by ses tím jen ochudil o ty spodní frekvence. Proto ani u zesilovačů není žádná snadná a rychlá možnost subwoofer vypnout jedním tlačítkem, protože když už ten subwoofer v systému máme a doplňuje nám reporoustavy aby hrály plnorozsahově, tak ho jaksi nechceme vypínat, nemáme k tomu důvod.
L.U.K.
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků