Jaké studiové monitory?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod _daRK 10. 3. 2023 13:35

Moj upgrade domacich PC near-field repro je aktualny. Zamerne nepisem NF "monitor", lebo nemixujem hudbu, hladam skor nieco ine ako neutralny, neskresleny a sterilny prejav.
Mam Edifier R1850DB, nehraju vobec zle, ale som presvedceny, ze to moze hrat lepsie. Chcelo by to lepsie spodky a hlavna poziadavka je, aby to malo zretelne vysky a detaily. Idealne aby to hralo obstojne aj z Mojo (cize asi aj RCA vstup), neskor kupim nieco solidnejsie.

Aktualni kandidati po precitani vela recenzii a podnetov na forach:
JBL LSR305P MKII - myslim, ze nemaju RCA
Focal Alpha 50 Evo - vraj sycia na pozadi?
Mackie MR524/624 - 624 su vsak uz asi velke na moj stol
Adam Audio T5V - asi by to bola moja prva okamzita volba, ale su uz dost velke (hlbka 30cm je na stol uz dost)
Presonus Eris 5 - mal som doma chvilu PE 3.5, ale zvuk bol velmi sterilny a sycanie bolo asi pocut. Neviem, ci tym netrpia aj Eris 5.
Audioengine A5+ - asi jedine, ktore nie su cisto monitory, ale repro k PC.

Nejake ine napady pri rozpocte 400-500eur? Nie je to moje hlavne repro, je to "len" k PC, preto do toho nechcem viac investovat.
Dakujem za tipy a nasmerovanie.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ja.viper 10. 3. 2023 14:13

Muzu se zeptat kde ses docetl ze Focal Alpha 50 Evo - vraj sycia na pozadi?
mel jsem je v planu koupit k SMSL 500 MKII . Dekuji
McIntosh D150| Focal Stellia
B&W 802 D3 ,706 S2 ,HTM71 S2,DB4S << Emotiva xpa-dr2 <
Marantz Cinema 50 < Zidoo Z1000Pro << Mcintosh C47
Denon DP-400 << ORTOFON 2M Bronze
Epson EH-TW6100
ja.viper
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 10. 3. 2023 14:18

Popravde, uz neviem presne, mam to napisane v mojich poznamkach s otaznikom. Ale mam mensiu pamatovu stopu, ze to mohlo byt na nejakom Amazone alebo reddite.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ondraen 11. 3. 2023 08:47

Ahoj. Pokud jsi citlivý na šum beden, tak se zaměř spíš na bedny se zesilovačem ve třídě A/B, které jsou na šum míň náchylné. Většinou se u levnějších aktivních beden používá zesilovač třídy D, který tímto neduhem snáz trpí.
ondraen
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muchacho 11. 3. 2023 11:30

Mám v "poslechovém studiu" monitory KRK V8S4, které nebyly určitě nejlevnější a oba zesilovače LF i HF jsou ve třídě D. Nevím proč to tak KRK navrhl...? Šum tam sice slaboučký je, ale celkově vyrovnaný projev určitě předčí tento malý "neduh". Naštěstí poslouchám víc hudbu, než ticho... ;-)
muchacho
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondraen 11. 3. 2023 14:47

Ideální je osobní poslech. Těch možností jsou na výběr desítky. Pokud člověk nemá možnost osobního poslechu, tak je potřeba nastavit priority a podle nich zúžit výběr. A pokud je jednou z priorit, aby bedna nešuměla, tak je bezpečnější vybírat z třídy AB. Sám jsi potvrdil, že KRK šumí. A někomu to prostě může vadit. A pro jiného to můžou být nejlepší bedny v dané cenové kategorii i mimo ni. Na trhu jsou určitě firmy, co umí excelentní zesilovače třídy D bez šumu.
Jinak... za zvážení můžou stát i bedny Tannoy Gold.
ondraen
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod muchacho 11. 3. 2023 21:19

Jo, ty TANNOYe vypadají skvěle a je pravda, že zesilovač AB je jistota bez šumu. Před KRKy jsem měl (a mám zabalené v krabici) TAPCO S8, které mají zesilovače ve třídě AB a jo, byly bez šumu. Měly ale chybku a tou byl bassreflex zezadu a protože nemám prostor na umístnění "do prostoru". ale kousek od zdi (10-15 cm) začal jsem se dívat po jiných monitorech s bassreflexem dopředu a skončil u KRKů. Jak jsem psal šumí, ale není to nic tragického, Intel NUC, ze kterého hraji "šumí" víc (ventilátorek chlazení a ext.HDD s hudbou). Díval jsem se pro zajímavost na srovnatelný monitor Neumann KH150, který používá taky "D" jako KRK a má ve specifikacích uvedený "samostatně generovaný šum" 20dB(A) SPL ve vzd. 10cm. Jak budu mít chvilku, tak vytáhnu měřící mikrofon a změřím ten šum v těch 10cm u KRKů... ;-)
Audirvana->RME ADI-2 DAC->Neumann 2*KH150+1*KH750/NDH30 BE
Audirvana->TOPPING E30->iLoud Micro Monitor
UAPP->TOPPING D10s->EUFONIKA H5M->Senn HD660S2
UAPP->TOPPING DX3 Pro->xDuoo TA-26->Senn HD650
xDuoo TA-10R->Senn HD600
muchacho
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 12. 3. 2023 15:50

_daRK píše:Moj upgrade domacich PC near-field repro je aktualny. Zamerne nepisem NF "monitor", lebo nemixujem hudbu, hladam skor nieco ine ako neutralny, neskresleny a sterilny prejav.
Mam Edifier R1850DB, nehraju vobec zle, ale som presvedceny, ze to moze hrat lepsie. Chcelo by to lepsie spodky a hlavna poziadavka je, aby to malo zretelne vysky a detaily. Idealne aby to hralo obstojne aj z Mojo (cize asi aj RCA vstup), neskor kupim nieco solidnejsie.

Aktualni kandidati po precitani vela recenzii a podnetov na forach:
JBL LSR305P MKII - myslim, ze nemaju RCA
Focal Alpha 50 Evo - vraj sycia na pozadi?
Mackie MR524/624 - 624 su vsak uz asi velke na moj stol
Adam Audio T5V - asi by to bola moja prva okamzita volba, ale su uz dost velke (hlbka 30cm je na stol uz dost)
Presonus Eris 5 - mal som doma chvilu PE 3.5, ale zvuk bol velmi sterilny a sycanie bolo asi pocut. Neviem, ci tym netrpia aj Eris 5.
Audioengine A5+ - asi jedine, ktore nie su cisto monitory, ale repro k PC.

Nejake ine napady pri rozpocte 400-500eur? Nie je to moje hlavne repro, je to "len" k PC, preto do toho nechcem viac investovat.
Dakujem za tipy a nasmerovanie.


Niekto nejake napady? Cely vikend pozeram recenzie a zatial to vidim na tie Mackie MR524 / JBL LSR305p MKii. Viem, ze Adam T5V budu asi hrat najlepsie, ale maju hlbku 30cm a tu uz bude problem. Dlho som zvazoval aj Audioengine A5+, ale zvukovo sa na Adam/Mackie (vraj) nechytaju.

Prip. vie niekto odporucit kvalitou (a velkostne) porovnatelne klasicke "PC speakre" typu Edifier a pod? Ak pozriem ponuku z tych drahsich (Genelec/iLoud), stale mi to pride pomerom kvalita/cena v prospech monitorov typu Mackie/JBL.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martinzmarsu 19. 3. 2023 16:09

Mám Audioengine A5+ několik let a naprostá spokojenost. S JBL 305 nemám přímé srovnání, ale podle toho co jsem četl je to zvukově srovnatelné. Asi bych vybíral mezí nimi.U Audioengine je podle mě výhoda zesilovač AB, dálkové ovládání, vstup na klasické cinch a možnost koupit verzi s vestavěným DAC a bluetooth. Nevýhodou bude zřejmě cena.
martinzmarsu
Junior

Odeslat příspěvekod Marekcián 10. 6. 2023 06:11

Pekný víkend prajem. Chalani, mám otázku ohľadom lacných štúdiových monitorov a ich zapojenia do PC v zmysle JACK vs USB. Otázka znie : Ak nemám externú zvukovú kartu, ale len internú základnú, bude lepšie ak si zaobstarám štúdiové monitory s prípojkou USB? Niekde som čítal, že v prípade absencie dobrej zvukovej karty bude zvuk lepší ak sa monitory s PC prepoja pomocou USB. Pre monitory som sa rozhodol z dôvodu, že klasické 2.0 pc repráky v cenovej relácii 100-150Eur takmer neexistujú, jediné pidi Bose kde sa platí veľa za značku a zvuk určite nebude vyvážený, a ešte tie svetielkujúce JBL ktoré majú len 2.5 palcový basák - ďakujem, neprosím.
Marekcián
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TigiGold 10. 6. 2023 22:36

Marekcián: Smyslem toho doporučení použít u reproduktorů digitální vstup (např. USB) místo vstupu analogového (např. RCA) je obejít DAC zvukové karty a přenechat převod z digitálu do analogu raději DAC, který je implementován v reproduktorech. Což někdy přínosem být může, obzvláště u nejpodřadnějších zvukových karet, jindy to reálný benefit mít nemusí. Záleží na kvalitě konkrétních výrobků.

Schválně jsem se teď díval na aktuální nabídku klasických levných aktivních stereo bedniček k PC (https://www.alza.cz/levne-reproduktory- ... pn=1&prod=) a neřekl bych, že by nenáročný uživatel neměl z čeho vybírat. I notoricky známé značky jako Genius, Logitech, Creative nebo Edifier stále cosi nabízejí, nelze určitě čekat hifi, ale leckomu to může k ozvučení stačit.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marekcián 11. 6. 2023 13:15

TigiGold : Genius a Logitech (2.0) sú fakt len low-cost. Momentálne mám Creative T20 II už asi 5 rokov, chcel som si trochu prilepšiť. Pokukoval som po Eris 3.5, ale jeden člen fóra píše, že znejú príliš sterilne. Možno by mi to vyhovovalo, možno nie. Určite by sa to extra nehodilo k svetlým nahrávkam, ale ku tmavším a novodobejším, dajme tomu druhá polovica 90-tych rokov až po súčasnosť. Na tých Eris ma láka vraj bezkonkurenčný pomer cena/kvalita zvuku. Zároveň by mi na stole nezavadzali.
Marekcián
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dropadred 11. 6. 2023 16:57

Eris 3.5, to ako fakt? Podľa môjho názoru, ak do toho nezainvestuješ poriadne, tak toto nie je žiaden upgrade, veľmi si neprilepšíš. Ak nechceš sterilitu, potrebuješ poriadny menič a ten už päť korún nestojí.

Ak by som ja osobne zháňal niečo najlacnejšie, od čoho by som očakával aspoň niečo, tak pre mňa by bola najlacnejšia voľba Thomannovská značka Swissonic
https://www.thomann.de/intl/swissonic_a204bt.htm
4" a dokonca sú to také PC repro, že majú aj ovládanie vpredu a aj BT.

A potom poriadnu zostavu, tam to je ale minimálne 200€ za pár a skôr do 300€. Žiadne z týchto nemajú digitálny vstup ale neviem, ja by som osobne to až tak neriešil. Sú aj také ale osobne by som mal radšej rovno štúdiové monitory a napájal ich zo vstavanej zvukovky v PC (hlavne ak je to niečo modené, novšie PC majú lepšie vstavané zvukovky.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TigiGold 11. 6. 2023 22:58

Marekcián: Chceš-li skutečný upgrade, budeš muset trochu navýšit rozpočet. Obávám se, že v kategorii 100 - 150 EUR žádný zázrak neseženeš, i když se ten či onen reproduktor bude honosit názvem "studiový monitor" a bude mít skvělé recenze. Základem dobrého zvuku je kvalitní zdroj signálu, tedy ne běžná zvuková karta. Studiové monitory (na rozdíl od PC bedniček) většinou nemají regulaci hlasitosti. Hodil by se ti tedy nějaký kvalitní DAC s regulací hlasitosti. Nabídka je dnes oproti minulosti velmi široká, posloužit by mohl např. Topping DX3 Pro+ (jako bonus má solidní sluchátkový zesilovač). K tomu nějaké osvědčené aktivní bedny, např. JBL 305p, Kali LP-6 nebo třeba Behringer 2030A. Výsledkem by byl docela obstojný hifi zvuk (tj. výrazný posun oproti tomu, co máš teď).
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marekcián 12. 6. 2023 15:26

Dropadred : Swissonic A204BT majú D-čkový zosilňovač, Eris 3.5 majú zosilňovač AB. Je medzi týmito zosilňovačmi nejaký rozdiel, ktorý sa dá započuť?
Inak tie A204BT ma veľmi prekvapili, pretože majú prakticky rovnaké rozmery ak Eris 3.5, sú len o 4mm širšie, a už majú 4 palcový reproduktor. Mám to brať tak, že majú väčšiu hodnotu než je 98€, a že budú lepšie než Eris 3.5? Inak fakt díky za tip na tie Swissonic, zatiaľ (kým o nich neviem viac) aspoň z dôvodu, že tak úzke monitory so 4 palcovým basákom na Slovensku proste nezoženiem... A pre mňa by už 18cm široké reproduktory boli na úzky PC stôl, ktorý mám len rok a teda ho neplánujem meniť (zlý výber, viem), priveľa.
Už by ma len zaujímalo akú sú na tom tie Swissonic so smerovosťou v porovnaní s Eris 3.5 ... Totiž o Eris sa píše, že na svoju cenu ako monitory majú fakt dobrý zvukový priestor. Tie Eris 3.5 sú všade "do neba chválené" a ty si sa podivil že o ne mám záujem, miesto nich si mi odporučil Swissonic A204BT... Odvážny tip, ale asi vieš prečo mi ich z low-end monitorov odporúčaš.... :-) Dúfam ale, že A204BT nie sú prebasované na úkor stredov a výšok, ale že sú to proste viac-menej vyvážené monitory, no možno nie tak sterilné ako Eris 3.5... Všimol som si (len) dve recenzie na Thomanne, obe hodnotia zvuk na 4/5... tak ja neviem... Ale páčia sa mi...

TigiGold : monitory by som napájal cez DAP, ktorý využívam tak hodinu týždenne na počúvanie slúchadiel. Ten DAP sa po prepojení s PC dá prepnúť na DAC a má aj nejaké režimi. Má výmenný operačný zosilňovač, ktorý som upgradoval za lepší. Výkon je dosť na prd, lenže keď tým budem kŕmiť low-end monitory ktoré samotné sú aktívne, tak fakt nevidím problém. Ani ty?
Marekcián
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků