Soundbar nebo 5.1 repro s Dolby Atmos (15-20K)

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod aerinqq 30. 5. 2022 20:35

Zdravím,
chtěl bych si pořídit buď Soundbar se subwooferem nebo 5.1 repro s receiverem. Cenovka ideálně do 15K, s hodně zatnutými zuby do 20K. Nebráním se ale aj bazarovým kouskům. Jedinou podmínkou je Dolby Atmos (nebo jiná alternativa prostorového zvuku) a v případě 5.1 systému musí být repra bezdrátová. Co bude v dané cenové relaci lepší?
Velikost místnosti cca 20m2, čtvercová, s minimem nábytku.

Z vláken a recenzí, které jsem prošel, jsem slyšel chválu na:
Soundbary:
LG SN10YG
TCL Ray-Danz TS9030
Samsung HW-Q800A

Z 5.1 repro systémů s receiverem jsem toho moc nenašel, snad jen ONKYO HT-S3910.

Pak je tu ještě možnost si sestavu poskládat (sub+repro+receiver), ale netuším, co bych v dané cenovce volil.

Moje druhá otázka je následující: Jsem v tomhle naprostý amatér, takže se předem omlouvám. Pouštím filmy tímto způsobem: Stáhnu film do PC, hodím ho do mobilu a pak mobil spáruju s TV přes funkci cast (k TV mám připojenou nějakou čínskou obdobu Google Chromecast). Pustím film na mobilu přes VLC a koukám na něj na televizi :) Pokud bych měl soundbar/repro s Dolby Atmos, bude to takhle vůbec fungovat? Četl jsem, že TV nemusí mít podporu DA, pokud ji má soundbar/receiver. Co dalšího ale musí podporovat DA? Předpokládám zdrojový soubor, tedy většinou nějaký bluray rip. Musí ho podporovat i telefon nebo to cast zařízení?
Nemám Netflix ani kabelovku/satelit, na všechno se dívám tímhle způsobem.

Předem díky :-)
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 31. 5. 2022 06:33

Noo zalezi ako moc si narocny na zvuk ;-) soundbar za vela nestoji a za 15-20 nic normalne neposkladas. Len lepsi AVR stoji 15-20. Takze v tomto pripade jedine bazar a tam tie starsie kusky nebudu mat podporu DA. I ked radsej kvalitne 5.1 ako na h...o dolby atmos ;-) A ak to chces pustat spatne z TV do AVR ci soundbaru, tak potrebujes AVR ci soundbar s podporovou HDMI eARC. Tak isto aj TV to musi podporovat eARC. Inak tam nic lepsie ako 5.1 nedostanes...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 31. 5. 2022 07:25

ještě napiš co máš za TV - nějak mi nejde do hlavy tvůj systém přehrávání přes mobil
- copak ta TV nemá USB?
za sebe bych doporučil za zhruba dva litry MMC s Androidem + KODI a máš klid od mobilu a přehraješ vše

co se týká DK, tak viking81 ti to napsal přesně
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Katikakus 31. 5. 2022 07:50

S tímto rozpočtem bude velký problém poskládat smysluplné klasické 5.1, natož sestavu s Dolby Atmos. Na DA rovnou zapomeň.
Katikakus
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 31. 5. 2022 08:24

Tak pokud je to čistě na filmy, nějaký základ 5.1 by asi na úrovni +-20 šel poskládat, zvlášť pokud bazar není překážkou. Problém budou nejspíše ty bezdrátové zadní repro, to mají spíše hotové systémy.
Např. teď je na hifibazaru AVR ONKYO TX-NR646 s DA za 8 tKč. Sice u Onkya je riziko s jejich HDMI, ale je tam alespoň roční záruka prodejce.
http://hifibazar.cz/detail.asp?id=5289

A k tomu třeba sestavu 5.1 repro Canton Movie 135, ale zadní repro drátové.
https://www.l-e.cz/canton-movie-135-cerna
A nebo něco bez subwooferu, ten třeba doplnit později
https://www.l-e.cz/jamo-s-803-hcs-cerna

Co se týče přehrávání, tak pokud je u TV nějaká "Chromecast" krabička, tak nejspíše půjde připojit místo do TV rovnou do AVR a nemusel by se řešit eARC. Ale jinak souhlas s předchozími, je to krkolomné přehrávání.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aerinqq 31. 5. 2022 14:41

Moc díky všem :)
Omlouvám se za dost nekonkrétní příspěvek, no nechal jsem si to trochu uležet v hlavě a už mám trochu jasnější představu.
Pokud se za 15-20 nedá nic rozumného poskládat, jsem ochotný do toho investovat víc, dejme tomu těch 25.
Na soundbar teda asi kašlu, šel bych spíš do 5.1 sestavy, ideálně dvě větší přední sloupové repro + nějaké menší zadní + střeďák + receiver + SW. Jinak bude to převážně na filmy, ale chtěl bych to i na poslech hudby, žánr taková všehochuť, převážně prog rock a metal, ale i electro, acoustic, rap, ambience...
Mám v obývaku parkety, takže bych preferoval spíš něco ve dřevě než plast.
Jak by hrálo něco takového? https://www.salonydenon.cz/sestavy-doma ... movix.html
Bude to mít dostatek basů, nebo by bylo třeba dokoupit ještě SW? Z toho popisku to má prý nějakou HEOS bezdrátovou technologii, ale nevím, jak tomu mám rozumět. Jsou všechny repra bezdrátová?
Jinak tohle byl jen takový návrh, nebráním se poskládat to zvlášť, klidně i z bazarových kousků, ale zrovna tento set se mi líbí i po estetické stránce.
Pak je tu ještě kompletní sestava Onkyo s aktivním SW
https://www.czc.cz/onkyo-ht-s5915-cerna ... wvEALw_wcB
Ale upřímně bych radši šel do dřevěných repro než do plastu...
Hodně se mi líbí Polk S55e, pokud by k nim nebylo třeba SW, možná bych se vlezl do 25K?

leroj: Mám starší Samsung TV UE48H6270. Plánuju upgrade v budoucnu na nějakou 4K OLED, ale všechno to naráz nekoupím a zvuk je pro mě teď důležitější, nebo ten je fakt z těch TV repro děsivý xD
Jak píšeš, TV má USB, ale nepodařilo se mi na tom rozjet nic. Když hodim film na flashku, TV nic neregistruje. Je to trochu krkolomnější řešení přes ten mobil, nicméně žádné jiné mě nenapadlo (kromě toho propojit to přímo s PC (které mám v jiné místnosti) přes nějaký dlouhý HDMI kabel. Pokud by nebylo zbytí, mohl bych to řešit i tak, ale úplně se mi nelíbí představa, že mi bude z ložnice trčet přes celý obývák až k TV 5metrový HDMI kabel :D
Jak přesně by fungovalo to tvoje řešení? A fungoval byl tak ten DA?

moc díky
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod lacikamo 31. 5. 2022 15:48

Každý primernejší DVB-T tuner od 30E, alebo multimediálny prehrávač má USB vstup a HDMI výstup. Prečo hneď PC a 5m kabel? Nehovoriac, že pri tej dlžke by už musel byť kvalitnejší..
lacikamo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 31. 5. 2022 15:53

Zatím, než něco vybereš, můžeš zkusit píchnout televizi na domácí síť a streamovat na ni video z PC, to by měla umět.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aerinqq 31. 5. 2022 16:18

Přenášet obrazovku z PC na TV přímo se mi podařilo, nicméně po pár minutách to vždycky spadne...roky jsem frčel tak, že jsem přenášel přímo obrazovku z mobilu do televize přes Samsung smart view a nepotřeboval jsem žádné externí zařízení k tomu. Po jednom updatu se mi ale po X letech začal sekat zvuk, a tak jsem to vyřešil tim Chrome Castem (až když mi došel, zjistil jsem, že to vlastně není origo Chrome Cast, ale jen nějaké čínská napodobenina, nicméně to funguje, s občasným sekáním obrazu). Nevím prostě, jak jinak přehrát na televizi film, který si stahnu na PC...pokud je nějaké jiné rozumné řešení, které nebude vyžadovat koupi dalšího přístroje za X tisíc, rád si nechám poradit :)
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 31. 5. 2022 16:29

Jestli máš TV na wifi, zkus dát kabel, ale jestli to dělá po nějakém upgradu SW, tak kdoví, jestli to pomůže. Ohledně USB zkus přeformátovat na FAT32, pokud je teď NTFS, nenašel jsem, jestli to ta telka umí. Tam jsi omezený velikostí jednoho souboru na 4GB, ale to by nemuselo vadit.

Jinak asi nejlepší bude opravdu pořídit nějakou lepší náhradu toho rádobychromecastu, nějaké RPI, nebo něco na ten způsob, a k němu buď dávat filmy na externí disk, nebo je tahat po síti z PC. Druhou možností, ale už dražší, je pořídit si NAS s HDMI výstupem a do něj disk(y).

edit: ještě bacha na to, koukám, že plánuješ časem přechod na 4K telku, aby to přehrávadlo umělo výstup ve 4k, ideálně aby to uměl i AVR. Přinejhorším by to mělo jít vyřešit tak, že to půjde z přehrávadla do telky a z ní zvuk přes (e)ARC do receiveru, ale to už je možná komplikace.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aerinqq 31. 5. 2022 20:29

"Jestli máš TV na wifi, zkus dát kabel" promiň, ale teď vůbec nevím, co jsi tím myslel...
Tu flashku můžu zkusit přeformátovat, ale myslím, že jsem to už v minulosti zkoušel a televize to prostě vůbec nenajde...možná je to tím, že už je to prostě starší kousek a nepodporuje to?
Můžeš mi prosím dát odkaz na nějaký konkrétní produkt? Netuším, co je to "RPI", ani jak to funguje...tohle je pro mě španělská vesnice :(

Jak se tak na to dívám, zprovoznit tohle celé bude asi dost šílené martyrium, asi budu muset sehnat někoho, kdo mi s tím helfne, nebo jako laik nevím, jestli tohle dám xD

Každopádně pokud teda chci Dolby Atmos, co všechno musí mít podporu? Receiver, repra, samozřejmě zdrojový soubor, TV taky? A musí to umět to "přehrávadlo"?
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod Skajvolkr 31. 5. 2022 21:06

Pokud soundbar, ušetřím Tě rešerží a porovnávání:

Za cca 15 tis. koupíš soundbar Samsung HW-Q90R Harman Kardon 7.1.4. (bazar)
Za cca 15-20 tis. Samsung HW-Q950T 9.1.4. (bazar)
Za cca 20-25 tis. Samsung HW-Q950A 11.1.4. (nový)

Vše má 2 HDMI vstupy a eARC HDMI výstup, 4K HDR a Dolby Vision passthrough, přehraje vše, včetně Dolby Atmos a DTS:X a je to vše bezdrátové (kromě napájecích a HDMI kabelů).

Ze soundbarů obecně moc lepších věcí není a pokud ano, tak možná (je to na diskuzi) a ještě k tomu za jiné peníze. Testoval jsem jich celkem dost.

Rozdíl mezi 5.1. a Dolby Atmos (DTS:X) 7.1.4 (11.1.4.) je výrazný. Včera jsme sledovali film a když to v něm létalo nad hlavou, tak to fakt létalo nad naší hlavou.

Tyto LG SN10YG,TCL Ray-Danz TS9030, Samsung HW-Q800A, které jsi zmiňoval úplně vynech, nedá se to s výše uvedenými vůbec srovnávat.

Krmit to ideálně nějakou KODI corelec krabičkou, která zvládne výše uvedené formáty nebo pokud to chceš bez starostí, tak třeba Nvidia Shield 2019 Pro, ta přehraje vše.

K přehrání Dolby Atmos / DTS:X potřebuješ podporu zdroje (třeba Nvidia Shield) a soundbaru. U televize není třeba, je to jen zobrazovadlo obrazu.
Skajvolkr
Junior

Odeslat příspěvekod aerinqq 31. 5. 2022 22:06

no, 7.1.4 a podobné systémy, kde bych potřeboval šílené množství repráků, jsou bohužel mimo mé možnosti...nedávno jsem dodělat rekonstrukci a fakt by se mi nechtělo vykuchávat půlku stropu a instalovat do něj repra

"KODI corelec krabičkou" - jak jsem psal, jsem v tomto naprostý amatér, naprosto netuším, co to znamená...můžeš poslat konkrétní odkaz na nějaký produkt? Ten Nvidia Shield stojí 6K a už tak jsem dost na hraně rozpočtu :(

Jinak jak jsem psal, spíš asi půjdu do 5.1/5.0 sestavy s nejakýma lepšíma sloupama (Polk S55/Dali Spektor 6/Jamo S 809/ Klipsch R-620F/Q Acoustics 3050i nebo si nechám rád poradit cokoliv jiného) a k tomu dokoupím 2 zadní repra + středový + receiver. nebo bych to celé vzal jako sadu https://www.salonydenon.cz/sestavy-doma ... movix.html S kvalitními sloupy bych ani nemusel dokupovat SW (tipuju) ?
aerinqq
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 1. 6. 2022 05:56

Horne repro vies "simulovat" odrazom od stropu reproduktorom, ktory je umiestneny hore na stlpoch, takze by si nepotreboval nicit strop. Tie soundbary to robia tak isto ;-). Inak tie Polk S55e by bola super volba a mozno by si nepotreboval ani SW. Ked som si skladat "domace kino" tak som siel na to postupne. Tiez som mal obmedzeny rozpocet, tak som kupil len AVR a stlpy. Casom som dokupil center a SW a nakoniec zadne efektove. Aj toto je cesta. Kupit na zaciatok AVR + stlpy a pripadne center a casom ked dosetris tak dokupis dalsie...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 1. 6. 2022 06:45

aerinqq píše:"Jestli máš TV na wifi, zkus dát kabel" promiň, ale teď vůbec nevím, co jsi tím myslel...
Tu flashku můžu zkusit přeformátovat, ale myslím, že jsem to už v minulosti zkoušel a televize to prostě vůbec nenajde...možná je to tím, že už je to prostě starší kousek a nepodporuje to?
Můžeš mi prosím dát odkaz na nějaký konkrétní produkt? Netuším, co je to "RPI", ani jak to funguje...tohle je pro mě španělská vesnice :(

Jak se tak na to dívám, zprovoznit tohle celé bude asi dost šílené martyrium, asi budu muset sehnat někoho, kdo mi s tím helfne, nebo jako laik nevím, jestli tohle dám xD

Každopádně pokud teda chci Dolby Atmos, co všechno musí mít podporu? Receiver, repra, samozřejmě zdrojový soubor, TV taky? A musí to umět to "přehrávadlo"?


Myslel jsem tím, jestli je televize k domácí síti připojená přes wifi, tak abys vyzkoušel místo toho připojit ji kabelem, jako třeba stolní PC. RPI je myšleno Raspberry Pi, případně podobná mašinka, ale to zas předpokládá instalaci Linuxu + Kodi, takže buď by sis to s někým domluvil, nebo musel koupit nějaké hotové řešení. Nevím, jak je na tom RPI4 s přehráváním 4k videa, to jsem nezkoušel.

Podporu kodeku musí mít přehrávač, nebo ho musí umět "propustit" dál, a pak AVR. Repro už ne, těm je jedno, co do nich přiteče za signál.

Jak píše viking, šel bych na to postupně, na začátek AVR + přední sloupy, případně center, když rozpočet dovolí, a časem dokoupíš zadní.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků