Nefunkční zvuk 5.1

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Dal1boy 30. 12. 2022 01:00

Zdravím, po dni zkoušení všemožného se mi nepodařilo rozchodit správně zvuk. Zapojení mini PC + externí zvuková karta (Čína, ale zkoušel jsem i AXAGON ADA-71) připojeno přes USB + Logitech Z 5500 (připojeno přes 3x jack (optika vůbec nefunguje). Když vlezu do nastavení zařízení pro přehrávání ve windows, udelam konfiguraci externi karty na 7.1, vyhodím boční reproduktory. Spustim test, 5.1 funguje dobře. Když vlezu do konfigurace a spustim test, take to projede vsechny reproduktory a je to OK. Ostatní zařízení pro přehrávání mám zakázané. Spustim VLC, BS player, Netflix a nic z toho nefunguje správně. Netflix - zdroj zvuku 5.1. Řeč jde potichu, efekty šíleně nahlas. Když přepnu zdroj na 2.0 hrají jen dva přední reproduktory a hlas s efekty jsou vyvážené. VLC - zdroj zvuku nastaven na original. Zvuk mám v 5.1 (jedna se o Dolby test 5.1) jdou slyset pouze dva predni reproduktory. Vizualizace ukazuje, ze hraje levý zadní, přitom jde slyšet levý přední slabě. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že z aplikací to posílá klasické stereo. Potvrzoval by to i špatný projev mluveného slova vs hlasité efekty. Kde je zakopaný pes? Děkuji za rady
Dal1boy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 12. 2022 07:14

Tu kartu bys tam měl vidět jako analog i digital output/spdif, ale jestli to máš zakázané, tak optika nemůže fungovat.

Jinak to vypadá, jako když si ty aplikace myslí, že hrajou přes interní zvukovku. Nevím, co je ta čínská karta, u Axagonu máš ten jejich Xear3D soft?
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dal1boy 30. 12. 2022 10:25

Ahoj, děkuji za reakci. Kdyz jsem zkousel digital, mel jsem ho povoleny. Zkusil jsem to, jak jsi napsal. Stahnul jsem Xear 3D pro win 10. Zkusil jsem digital pres optiku, ale jede jen stereo. V konfiguraci nemam moznost nic nastavit. Prijde mi, jako by chybel nejaky ovladac pro digital pro zakladni desku a nebyla to schopna dostat do te externi karty. Přidávám foto. Podivej se prosim, zda se ti z fotky zda vse dobre nastavene. Děkuji

-- 30. 12. 2022 10:27 --

Foto ještě jednou
Přílohy
IMG_20221230_102542.jpg
IMG_20221230_102547.jpg
IMG_20221230_102553.jpg
IMG_20221230_102408.jpg
Dal1boy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 12. 2022 11:38

V SPDIF output máš PCM a to je stereo, koukni, co je tam za další volby? Já teď nejsem doma, abych se podíval, ale tam by měla být jiná volba, řekl bych.

edit: koukám na vlastnosti těch beden, mají vlastní dekodér DTS a DD, takže tam na optiku nastav průchod / passthrough (budeš muset i ve VLC), a mělo by to fungovat.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 30. 12. 2022 12:10

eviljack píše:V SPDIF output máš PCM a to je stereo

PCM je způsob kódování zvuku do digitální podoby. Že je něco PCM neznamená, že je to stereo. PCM kódování se používá jak pro stereo, tak i pro multikanálovej zvuk.
anonymni

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 12. 2022 12:18

Jo sorry, máš pravdu, zmotal jsem to dohromady s tím druhým screenem, kde je 2 channel.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dal1boy 30. 12. 2022 12:41

edit: koukám na vlastnosti těch beden, mají vlastní dekodér DTS a DD, takže tam na optiku nastav průchod / passthrough (budeš muset i ve VLC), a mělo by to fungovat.[/quote]

Kde to mám prosím nastavit? Ve win Digitální výstup takovou volbu nevidím. V aplikaci můžu nastavit jen DSP a mnozstvi reproduktoru a nejakou virtualizaci.
Zkusil bych projet jeste veskere ovladace PC. Je to PC po repasu, mozna tam neni vse.
Dal1boy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S4nt4 30. 12. 2022 13:22

Tohle me zajima. Od verze Win10 rozchodit na optice prostorovy zvuk je prakticky nemozne. Asi by to fungovalo pri zakoupeni vsech pluginu Dolby, DTS. Ted se bavim o integrovanem zvuku. Externi a jeste cina s kdovi jakou podporu je hromada problemu navic. HDMI nelze pouzit?
S4nt4
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 12. 2022 14:22

Ty bedynky HDMI nemaji. Ja jsem zkousel DB Atmos pro Home theather a funguje to zdarma pro AVR, jeste je tam to DTS Unbound, ale to jsem zatim nezkoumal. Přes HDMI mi na PC funguje i Atmos, večer zkusím, co dělá optika.

Dal1boy: Ve VLC to je Nastavení - zvuk - zvukový průchod HDMI/SPDIF, případně pak v pokročilých nastaveních je toho víc. Můžeš taky zkusit nainstalovat třeba Kodi, v něm je taky potřeba povolit Allow passthrough a můžeš nastavit konfiguraci beden.
Přílohy
vlc_pass.png
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dal1boy 30. 12. 2022 15:05

S tema win 10 a prostorovim zvukem je toho na forech hodne. Mam dojem, ze od w10 nastal lidem hromadne problem s nejakou aktualizaci. Na internetu je sposta ruznych navodu, jak to vyresit. Vesmes to vyresilo lidem odinstalovani ovladacu Realtek a opetovna instalace formou zjisteni HW, nebo jak se ta funkce jmenuje. Kazdopadne tyhle volovinky jsem zkousel a nic poradne nezabralo. V tom VLC to zkusim, zkusim i to Kodi. Otazka, jestli by nebylo lepsi jit na W7. S tim asi problem nemam, pokud na to mini pc budou ovladace pro 7. Na HDMI jsem zacal, ale nedarilo se mi nic nastavit. HDMI do TV a z TV optikou do 5.1. Tuhle cestu jsem zavrhl a vzhledem k tomu, ze je to mini PC, nema to tri vystupy JACK, jsem koupil externi zvukovku a veril v lepsi zitrek. Bohuzel nerozumim toku zvuku v pc a netusim, co vsechno na to ma vliv. Jeste k tomu nastaveni 5.1 Netflix. Netflix to evidentne podporuje, protoze si tam clovek prepne stopu. Netflix pouzivam v aplikaci pro Win a nepodarilo se mi ohledne nastaveni zvuku primo v aplikaci najit lautr nic. Tim chci rict, ze VLC a BSp, bych nemusel vubec resit a melo by to fungovat. Muj dotaz by tedy znel, nemam jit rovnou cestou W7?

-- 30. 12. 2022 15:12 --

Ještě by mohlo být řešení audio extractor z HDMI, ale domnivam se, že by to mělo stejný efekt jako HDMI, ktere jsem mel zapojene do TV.
Dal1boy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S4nt4 30. 12. 2022 15:18

HDMI by melo fungovat. Nastaveni prehravace nemyslim, ze pomuze. Interne vse funguje a Win dekoduje vsechny formaty. Problem nastava pri odesilani, odmita jakykoliv vystup krom HDMI. V PC mam ulozeny clanek jak na to. Je to dost hruby zasah do ovladacu win. Nakonec jsem nezkousel a nevim jestli je aktualne vubec funkcni. PC nepouzivam k prehravani.
S4nt4
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 12. 2022 15:19

To se obávám, že s W7 budeš mít ještě víc problémů, protože už je nic nepodporuje. To podporuje i VLC a Kodi, pokud máš soubor s vícero zvukovými stopami.

Ten extraktor by mohlo být řešení, protože to bys posílal zvuk z něj do beden, kdežto TV nevím, jestli umí dělat "průchoďák", když sama zvuk nezpracovává.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod S4nt4 30. 12. 2022 15:26

Win7 bude nejlepsi volba. Podpora nejnovejsich verzi ti muze byt ukradena, pokud funguje vse co potrebujes i na starsi.
S4nt4
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 12. 2022 15:43

To záleží na tom, co za procesor a desku v tom minipc je.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 12. 2022 19:42

Teď ještě koukám, že mám u Realteku na desce záložku Podporované formáty, což jsou u Tebe ty Supported Formates, tam bys měl zaškrtat, co to umí, viz screen.
Přílohy
digital_out.png
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků