Mám dom.kino a chci ho vylepšit....tip?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pajkt 5. 3. 2023 23:02

Ahoj,
rád bych pozvedl kvalitu ozvučení a tak přemýšlím, co vylepšit či jakou cestou jít.
Aktuálně mám receiver HT-2071 a repro 5.1 Polk Audio TL1600

Na své repro jsem nikde nenašel recenzi a tak nevím, jak si kvalitou stojí oproti ostatním. Receiver je základní a co mi tam chybí, je automatická kalibrace, co mívají vyšší modely. Nevím, do jaké míry je to účinné a jak to povýší kvalitu zvuku.
Jsem audio amatér. Repro slouží jako lepší zvuk z TV, kde přehráváme IPTV a povečerech NETFLIX, HBOmax,Disney...Občas přes den rádio či hudba z PC (Youtube). POkoj má 28m/2 a zas rozpočtově nechci investovat desítky tisíc ...

Jde hlavně o vylepšení prostorového vnímání filmů, efektů

Napadlo mi koupit lepší repro ( Elac cinema 5 nebo 10, Canton Movie 135)
nebo jít cestou moderního řešení to je soundbar. Třeba Samsung HW-Q930B. Ten vychází dobře v testech a popisují u něho obklopení/vtáhnutí děje, vylepšení zvuku z filmu....otazkou je, jak je to doopravdy a jaká by byla změna oproti tomu, co mám.

Děkuji za radu

PS: umí případně někdo u mě doma nastavit receiver s repro aby to bylo s laděné?
Pajkt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 6. 3. 2023 07:52

Nejaka recenzia je tu:

https://www.soundvisionreview.com/hi-fi-home-theater/speakers/polk-audio-tl1600-review/

A nevyzera to uplne najhorsie. Neviem ci by si si vyrazne polepsil s Elac-om alebo Cantonom. Co sa tyka nastavenia, tak bez merani sa to presne spravit neda. Su firmy, ktore to robia a poradia aj s upravou akustiky, ale lacne to nebude a neviem ci to pri takejto zostave ma zmysel. To skor skus pozriet nejake navody na youtube a metodou pokus/omyl sa s tym pohraj. Hlavne umiestnenie SW a jeho dobre nastavenie je asi klucove. Ak uz chces minat peniaze, tak mozno investicia do kvalitneho SW bude na zaciatok pre takuto zostavu vhodna. Potom mozes casom poriesit nejaky lepsi AVR no a nakoniec vymenis aj repro :) minimalne predne stlpy a center ;-) AK ti vyhovuje zvuk Polk-ov, tak rada Signature by bola vhodna. Miestonost je dost velka, tak take S55e by boli fajn ak ich mas kam dat...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavefilip 6. 3. 2023 08:17

Mám TL1600 ve spojení se Sony STR DH-790, hledal jsem co nejlevnější možnost pro Atmos 5.1.2, tak jsem doplnil dvojicí Polk S15e s tím, že hloubky dodá subwoofer (stejně to nakonec vyšlo kolem 24t Kč). Mám s tím vlastně jen obestavěnou postel čelem u zdi v malinké místnosti, takže zadní repro jsou spíše jen po stranách, centr mám nad obrazovkou 55" vzdálenou 1,8 m. S prostorovým vjemem jsem spokojený, hodně se to liší film od filmu. Skvělý byl třeba korejský Parazit. Protože vesměs používám nízkou hlasitost (kvůli rušení okolí), tak mám nakonec subwoofer vypnutý. Neskutečně mě na něm vytáčí brum, který je v tichých pasážích jasně slyšitelný. Sub se zapojuje automaticky podle úrovně zvuku (nebo může být ručně zapojen pořád), což je jen při hlasité hudbě nebo zvukových efektech. I s vypnutým subem jsem se zvukem spokojen a po této zkušenosti bych volil větší přední repra a systém bez subwooferu. Zkoušel jsem dva suby, oba bručely, jen v malinko odlišné tónině, takže jsem zvolil ten méně nepříjemný. Když jsem v Denonu v Praze TL1600 vracel, tak brum sw nebyl v ruchu Westfieldu prakticky slyšet, prodavač mě ujišťoval, že brumí i suby za 60t. Tudíž by mě zajímalo, jakou zkušenost máte vy?
pavefilip
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 6. 3. 2023 08:38

Mám sub Polk HTS12, určitě nestál 60 tisíc a rozhodně tam brum není. Doporučil bych zkusit dorazit konektory, zkontrolovat/vyměnit kabeláž a pokud je to možné, zkusit všechny tyto spotřebiče zapojit do jedné zásuvky třeba přes lištu, tedy receiver, TV, sub, případně další zařízení připojená k TV a nebo k receiveru. Pokud to nepomůže, tak reklamace, pokud je sub v záruce. Normální to opravdu není.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 6. 3. 2023 09:05

Sub mi taky nebručí, měl jsem dva, a nedělal to ani jeden. Tam je něco špatně, jak píše martas.

Co se týče původního dotazu, pokud Ti u manželky projdou "velké" bedny a nevadí Ti bazar, šel bych touhle cestou, pořídit místo těch malých, co máš teď, klasické přední sloupy + center a regálovky jako zadní. To udělá samo o sobě obrovský rozdíl, receiver pak můžeš vyměnit časem.¨

edit: nevím, odkud jsi, ale tohle je za tu cenu prima koupě - https://elektro.bazos.cz/inzerat/163221 ... et-500.php
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pajkt 6. 3. 2023 11:24

Díky za průběžné informace.
Místnosti je menší a tak velikostně to musí být malé reproduktory, proto jsem se koukal po těch Canton či Elax.
Sloupové repro není kam dát..
už takhle Sw mám zavřený ve skříni, protože není kam dát ale napadlo mě ho dát 3m od receiveru pod jídelní stůl u stěny, kde je i zásuvka.
Pajkt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 6. 3. 2023 11:50

:oboze Jedno lepsie ako druhe ;-) vies, ono by sa nemali reproduktory umiestnovat podla toho, kde je miesto a zasuvka, ale podla toho kde dobre hraju ;-) zle umiestnenie SW dokaze totalne zabit reprodukciu (dunenie a pod). Skus ten SW dat na miesto kde obvykle pocuvas hudbu/film. Pusti nieco "basove" a prechadzaj sa po miestnosti. V mieste, kde to bude pre teba hrat najlepsie by mal byt ten SW umiestneny. Ak to bude pod stolom pri zasuvke, tak o to lepsie pre teba :)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 6. 3. 2023 15:50

Pajkt: bručí ten sub, pokud do něj není nic zapojené - vytažený signálový kabel?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 6. 3. 2023 16:04

28 m2 není zase úplně malá místnot, to mi neříkej, že bys to tam nedal :) Pokud ne sloupy, tak dopředu aspoň větší regálovky, obávám se, že když zůstaneš u těch malých bedniček, tak je úplně jedno, co koupíš za receiver/jiné bedýnky. Možná nějaké Bose, ale to už jsou ty desítky tisíc stejně.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavefilip 6. 3. 2023 17:05

martas38 píše:Pajkt: bručí ten sub, pokud do něj není nic zapojené - vytažený signálový kabel?

Ano, je to zřejmě síťový brum 50 Hz, po zapnutí je pořád stejný, ať už je připojený signálový kabel nebo ne, nezávisí ani na poloze regulátoru hlasitosti, ani na výběru el. zásuvky či domu nebo města. Jednu sadu TL 1600 jsem si nechal poslat z Anglie, druhá byla z Denonu, byl mezi nimi jen nepatrný rozdíl. Asi by brum mohl ve větší či hlučnější místnosti zanikat, ale já ho slyším a vadí mi to. Při muzice samozřejmě sub pomůže, a to hodně, a brum je neslyšitelný. Ale během filmu v tichých pasážích je rušivý.

-- 6. 3. 2023 17:13 --

Pajkt píše:Díky za průběžné informace.
Místnosti je menší a tak velikostně to musí být malé reproduktory, proto jsem se koukal po těch Canton či Elax.
Sloupové repro není kam dát..
už takhle Sw mám zavřený ve skříni, protože není kam dát ale napadlo mě ho dát 3m od receiveru pod jídelní stůl u stěny, kde je i zásuvka.

Napadá mě, jestli máte reproduktory a poslechové místo vhodně rozmístěny. Docela často se tu vyskytují diváci sedící od TV předaleko a pak nemohou mít ani dobrý prostorový zvukový vjem. Je vhodné sedět ve vrcholu rovnostranného trojúhelníku tvořeného předními repro a místem poslechu.
pavefilip
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 6. 3. 2023 18:12

pavelfilip: omlouvám se, že jsem tě špatně oslovil.
Pokud bručí jak říkáš, tak to je jasná závada přístroje.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pajkt 6. 3. 2023 18:44

martas38 píše:Pajkt: bručí ten sub, pokud do něj není nic zapojené - vytažený signálový kabel?



Nebručí
Pajkt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pajkt 7. 3. 2023 08:02

eviljack píše:Sub mi taky nebručí, měl jsem dva, a nedělal to ani jeden. Tam je něco špatně, jak píše martas.

Co se týče původního dotazu, pokud Ti u manželky projdou "velké" bedny a nevadí Ti bazar, šel bych touhle cestou, pořídit místo těch malých, co máš teď, klasické přední sloupy + center a regálovky jako zadní. To udělá samo o sobě obrovský rozdíl, receiver pak můžeš vyměnit časem.¨

edit: nevím, odkud jsi, ale tohle je za tu cenu prima koupě - https://elektro.bazos.cz/inzerat/163221 ... et-500.php



pro sloupové repro není prostor. Regálové repro by šlo ale je možné regálové repro provozovat na ležato? Mám malý prostor mezi skřínkou a TV (cca.19cm), proto jsem koupil repro pro HT 5.1. kvuli velikosti. Regalovky nastojaka jsou více jak 20cm. Tak nevím, jestli když je popložím, to nějak bude vadit.

-- 7. 3. 2023 08:05 --

viking81 píše:Nejaka recenzia je tu:

https://www.soundvisionreview.com/hi-fi-home-theater/speakers/polk-audio-tl1600-review/

A nevyzera to uplne najhorsie. Neviem ci by si si vyrazne polepsil s Elac-om alebo Cantonom. Co sa tyka nastavenia, tak bez merani sa to presne spravit neda. Su firmy, ktore to robia a poradia aj s upravou akustiky, ale lacne to nebude a neviem ci to pri takejto zostave ma zmysel. To skor skus pozriet nejake navody na youtube a metodou pokus/omyl sa s tym pohraj. Hlavne umiestnenie SW a jeho dobre nastavenie je asi klucove. Ak uz chces minat peniaze, tak mozno investicia do kvalitneho SW bude na zaciatok pre takuto zostavu vhodna. Potom mozes casom poriesit nejaky lepsi AVR no a nakoniec vymenis aj repro :) minimalne predne stlpy a center ;-) AK ti vyhovuje zvuk Polk-ov, tak rada Signature by bola vhodna. Miestonost je dost velka, tak take S55e by boli fajn ak ich mas kam dat...



SW mohu vyměnit - nějaké tip za rozumé peníze do 10tis. nebo z jakých výrobců vybírat?
Pajkt
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod Pajkt 7. 3. 2023 21:00

Poohlížím se po SW tedy do 8tisíc ale nevím, podle čeho vybírat. Tak, aby byl lepší než ten v sestavě POLK TL1600

našel jsem tyto:
Klipsch R-8SW
JAMO C210
JAMO C910
POLK XT10
a možná POLK HTS10
Pajkt
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron