Mix reprobeden aneb jak na ohmy?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod POiNTER 9. 10. 2006 09:58

vlasta píše:Hm, to bude takový slepenec k ničemu. Nejde přece o jednotlivé komponenty , ale o celek. A reproboxy mají kromě impedance i citlivost a ta je také podstatná při výběru a poslechu a celku.h/quote]
A ty zrejme pocuvas len SACD, ked potrebujes pre pocuvanie hudby vsetky reproduktory. My ostatny smrtelnici si vystacime aj so stereom pre pocuvanie hudby.
Philips 60PFL9607S
POiNTER
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vlasta 9. 10. 2006 10:10

Jsi mimo.
Nejdříve si prosím přeči celou diskusi a pak něco napiš. Běž se vystydět.
vlasta
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod POiNTER 9. 10. 2006 14:01

vlasta píše:Jsi mimo.
Nejdříve si prosím přeči celou diskusi a pak něco napiš. Běž se vystydět.v/quote]
Precitaj si este raz moj prispevok, a trochu porozmyslaj, skor nez mi budes pisat ze som mimo.
Philips 60PFL9607S
POiNTER
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Krayzie 9. 10. 2006 15:47

Nie som ziadny expert na audio, ale nieco mam uz za sebou. Vlasta ma pravdu, ale mozno sa nevyjadril dost presne. Zalezi to hlavne od pouzitia. Samozrejme, ze na stereo postacuju kvalitne stlpy (nic viac, ak su kvalitne, tak sw to len kazi). Lenze potom je tu aj domace kino, tj filmy, SACD, ..., cize zvuk X.1. Na priestorovy zvuk je najidealnejsie mat vsetky repro rovnake. Nemusia to byt hned nejake stlpy, postacia kvalitnejsie regalovky. Vsetky repro by mali mat rovnake parametre (citlivost, frekvencny rozsah, ...) a mali by byt z rovnakej serie. Preto byva velmi tazke poskladat kvalitne audio aj na stereo aj na X.1. Osobne som tiez pri starom kine vymenil predne satelity za stlpy. Muzika sa dala, vyvazit priestor pri pozerani filmu, to mozne nebolo. Preto som stare kino predal, kupil si 6 rovnakych regaloviek, center (podotykam z tej istej sady, t.j. tie iste menice, atd) a novy sw. Mam 7.1 perfektne vyvazene v priestore, basy sa nestahuju po miestnosti v zavislosti od pouziteho typu repro vpredu a vzadu. Na stereo to sice nie je to prave orechove, ale v buducnosti planujem prikupit dva kvalitnejsie stlpy a zapojit ich do receivra ako druhu sadu repro, cisto iba na stereo. Potom to bude pouzitelne na oboje.
Vsetko to zavisi od financnych moznosti a samozrejme aj od narocnosti posluchaca, takze please no flame.
Krayzie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 9. 10. 2006 20:39

vlasta píše:Hm, to bude takový slepenec k ničemu. Nejde přece o jednotlivé komponenty , ale o celek. A reproboxy mají kromě impedance i citlivost a ta je také podstatná při výběru a poslechu a celku.h/quote]

Snad každej normální receiver dokáže nastavit hlasitost u každýho repro zvlášť, takže citlivost je irelevantní.
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlasta 9. 10. 2006 20:52

KillerZero píše:

Snad každej normální receiver dokáže nastavit hlasitost u každýho repro zvlášť, takže citlivost je irelevantní.r/quote]

Nejde o momentální hlasitot. Hlasitost není lineární ale dynamícká, exponenciální. Zvýšení hlasitosti o jeden 1 db je zvýšení hlasitosti 10x.

Proto každý reproduktor hraje jinak a je nutné u nich dodržet parametry.

A citlivost je po impedanci jeden ze základních parametrů.
A to se dá zajistit pouze reproduktory jedné serie.
vlasta
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 9. 10. 2006 21:03

1) desetinásobný zvýšení je 10dB (což ovšem znamená zhruba dvojnásobnou subjektivní hlasitost)
2) Ano, jiná citlivost znamená, že reproduktor hraje jinak nahlas. Ovšem jak jsem před chvílí napsal, každej normální receiver umožňuje nastavit hlasitost pro každou bednu zvlášť, takže není problém to vyrovnat.
Ano, citlivost je jeden ze základních parametrů reproduktoru, stejně jako Qts, Qes VAS, Fs, BL, Xmax, což jsou ovšem všechno parametry, které běžného posluchače vůbec nemusí zajímat. To musí zajímat konstruktéry reprobeden. Co tě musí zajímat je impedance. Citlivost tě zajímat nemusí, pokud nehodláš ozvučovat nějaké větší prostranství.
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlasta 10. 10. 2006 00:38

KillerZero píše:1) desetinásobný zvýšení je 10dB (což ovšem znamená zhruba dvojnásobnou subjektivní hlasitost)
2) Ano, jiná citlivost znamená, že reproduktor hraje jinak nahlas. Ovšem jak jsem před chvílí napsal, každej normální receiver umožňuje nastavit hlasitost pro každou bednu zvlášť, takže není problém to vyrovnat.
Ano, citlivost je jeden ze základních parametrů reproduktoru, stejně jako Qts, Qes VAS, Fs, BL, Xmax, což jsou ovšem všechno parametry, které běžného posluchače vůbec nemusí zajímat. To musí zajímat konstruktéry reprobeden. Co tě musí zajímat je impedance. Citlivost tě zajímat nemusí, pokud nehodláš ozvučovat nějaké větší prostranství.,/quote]

Chybí Ti základní znalosti a doufám, že tě nikdo nebude brát vážně.
vlasta
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Krayzie 10. 10. 2006 08:38

Nechcem sa hadat, ale z vlastnej skusenosti viem, ze pokial som mal vpredu stlpy od uplne ineho vyrobcu a s uplne inymi parametrami ako zvysne satelity, tak sa mi zvuk nepodarilo nikdy perfektne vyvazit. Mohol som na receivery nastavovat hlasitost, oneskorenie, skreslenie, ..., proste co sa len dalo, ale so zvukom som nebol ani pri jednom filme spokojny.
Krayzie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod insyder 10. 10. 2006 09:18

Krayzie píše:Nechcem sa hadat, ale z vlastnej skusenosti viem, ze pokial som mal vpredu stlpy od uplne ineho vyrobcu a s uplne inymi parametrami ako zvysne satelity, tak sa mi zvuk nepodarilo nikdy perfektne vyvazit. Mohol som na receivery nastavovat hlasitost, oneskorenie, skreslenie, ..., proste co sa len dalo, ale so zvukom som nebol ani pri jednom filme spokojny.

presne tak, preto som sa rozhodol pre pekne stlpovky od Acoustic Quality, zadne tiez, k tomu paradny center a subwoofer, velmi dobre sa to kamosi zo zosikom od Yamahy, SACD a DTS sa na tom vyziju do neskutocnych detailov.
insyder
Junior

Odeslat příspěvekod jayD 10. 10. 2006 10:01

jen upresnim na co jsem se ptal....ja jsem nechtel mixovat bedny

jen jsme se ptal, ze kdyz jsi treba v kramu vyberu dvoje bedny a budu se rozhodovat ktery, tak jak pro me dulezita informace, ze jedny jsou treba 4ohmovy a druhy 8 ohmovy..tot vse:-)

ale alespon se rozpoutala dobra diskuze :)
jayD
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 10. 10. 2006 10:17

Je to vydatná informace. V každém případě 8 Ohmové bedny můžeš bez jakýchkoliv obav připojit i k zesilovači navrženému na 4 Ohmy zátěže, daní ovšem bude poněkud menší výkon - ovšem i to je trošku diskutabilní. Zesilovač 100W s výstupem 4 Ohmy ti přebudí 10W bedny s impedancí 4 Ohmy i 8 Ohmů.
Ona ostatně otázka výstupního výkonu se poněkud přehání (až přímo démonizuje). Pro ilustraci: pokud normálně, nezvýšeným hlasem hovořím, tak můj výstupní akustický výkon je kolem 20uW (není to překlep, je to 20 mikrowatů). Tak si spočítej, kolik elektrického výkonu by bylo při stejné hlasitosti na bednách při běžné účinnosti 4%. Při hlasitostech běžných u slušných lidí je málokdy šance bedny přebudit a dávno před tím, než dojde k poškození reproduktoru většina lidí hlasitost sníží kvůli nárůstu zkreslení.
Pytlík
Junior

Odeslat příspěvekod KillerZero 10. 10. 2006 15:52

vlasta píše:Chybí Ti základní znalosti a doufám, že tě nikdo nebude brát vážně. /quote]

Tak mě chybí základní znalost? A to mi říká člověk, co je schopnej napsat že 1dB = desetinásobná hlasitost?
Nebo máš nějakou konkrétní výtku k tomu co jsem napsal?
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 10. 10. 2006 16:00

Pytlík: Ty watty co se udávají u reproduktorů jsou pochopitelně příkon, ne výkon. Účinnost 4%? Možná tak u repra ze stadionu, rozhodně ne u hi-fi bedýnek, tam je účinnost řádově nižší.
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jersey II. 10. 10. 2006 18:46

KillerZero píše:Pytlík: Ty watty co se udávají u reproduktorů jsou pochopitelně příkon, ne výkon. v/quote]

Ty watty, co se udávají u repro je jejich doporučená zátěž. Je to tam proto, abychom věděli, jak výkonný můžeme připojit zesilovač..
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Předchozí stránkaDalší stránka