[Recenze] KZ ZS6 vs. ZSN PRO X

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Hergarok 13. 2. 2022 17:14

Srovnání Knowledge Zenith ZSN PRO X vs. ZS6

Dobrej fór AVManie na můj účet? Jistě! :-\
V momentě, kdy jsem potřeboval nové špunty jsem narazil na výrobce KZ a jejich sortiment mi připadal zajímavý. Výběr na základě recenzí z českého internetu ale hlavně na základě tohoto článku padl na ZS6.
Výsledek je takový, že jsem si dovolil ho sem přidat, ať jsem třeba já ten poslední, kdo se zakoupením KZ ZS6 spálil. :D

Na čem se testovalo:
Transport – USB modul s TE7022
DAC - ZERO DAC (upravené)
A dále i na SONY NWZ-S638 a výstup bezejmenné zvukovky

Co se poslouchalo:
Laboratorium Pieśni (krátce i Omnia, Tautumeitas, Sutari, Vanessa-Mae; U2; Faith no More; Mňága & Žďorp; The Cranberries; R.E.M.; Lana Del Rey)

Parametry KZ6:
Měnič: elektrodynamický průměru 10 a 6 mm a dva tlakové
Frekvenční rozsah: 7 Hz - 40.000 Hz
Účinnost: 123 dB SPL/V (105 dB/mW)
Impedance: 15 ohmů
Hmotnost: 25 g (plus kabel)
Cena: 1 099.-
Parametry ZSN PRO X:
Měnič: elektrodynamický průměru 10 mm a jeden tlakový
Frekvenční rozsah: 7 Hz - 40.000 Hz
Účinnost: 128 dB SPL/V (112 dB/mW)
Impedance: 25 ohmů
Hmotnost: 27 g (plus kabel)
Cena: 639.-


Konstrukce:
Jedná se o špuntová sluchátka v provedení s kabelem za ucho a velkým tělem typickým pro cystom IEM. Kabel je poměrně dlouhý, jeho provedení je jak kdy: někdy dodávají plochý, který je silně nepraktický, někdy dodávají zkoucenec ze tří tenkých vodičů (ten je IMHO nejlepší) a někdy je to klasická dvojlinka. Rozdvojení je celkem nízko a sluchátka mají u jednoho sluchátka mikrofon s tlačítkem.
Konektor je zahnutý (90°), na první pohled hodně dobře provedený. Celkové mechanické zpracování je nadstandardní. Ke sluchátkům je dodáváno 6 párů nástavců. Kabel je odpojitelný, konektor drží docela dobře a mezi ZS6 a ZSN jsou kabely částečně zaměnitelné – kabel ze ZS6 ze použít v ZSN PRO X. Kabel není díky vedení nad uchem skoro mikrofonický (nepřenáší ruchy).
Pohodlí je naprosto dobré, sluchátko není alespoň pro mě nijak rušivě velké a vedení kabelu pohodlí jen zvyšuje.


Zvuk ZS6:
Tady se odehrál špatný vtip na můj účet ze strany AVanie. Jistý Jaromír Puk napsal recenzi o které si nemohu myslet nic jiného, že než že je to vtip nebo recenze na zakázku. :nenapadne
Po rozbalení sluchátek a prvním poslechu přišlo velké zklamání, následně naštvání a pak i bolehlav. Okamžitě jsem začal hledat na head-fi a zjistil jsem, že spoustu lidí to slyší podobně.
Zvuk tohoto modelu by asi nemělo moc velký smysl detailně popisovat, protože je tak specifický, že může sednout opravdu málokomu ale přecijen se do toho pustím.
Zvuku naprosto dominují dvě složky: nízké basy až středobasy ale hlavně pak vyšší středy.
Bas je z pohledu kvalitativního nezajímavý. Nedochází sice k přílišnému slévání a jednotlivé basové linky jde sledovat, je ho ale moc, takže dost překrývá zbytek spektra. Navíc trochu trpí jakousi měkkostí a všechny basy mají lehkou tendenci znít podobně.
Středy jsou vcelku detailní, sluchátka mají celkově charakteristiku tvaru nakloněného (temného) V a tak jsou středy poměrně v pozadí. Zásadním propadákem je však to, že vyšší středy obsahují dvě široké špičky přes 10 dB vysoké o frekvencích 2,5 a 3,5 kHz.
Toho by si žádný recenzent neměl nevšimnout! :!:
Samozřejmě je hudba, která na to není tak náchylná a existují i jedinci, kterým to tak nevadí, ale zkrátka to tam je. Naprosto nesnesitelný je tak poslech čehokoliv od Laboratorium Pieśni (což je pro mě skoro veškerý repertoár), protože jejich archaický zpěv zasahuje do této oblasti a poslech je dobrý na bolení hlavy. Obecně lze říci, že nesnesitelný je mnohý ženský zpěv, nebo jakýkoliv výše posazený zpěv (např. Michael Jackson). Zpěv Cranberries, Lany Del Rey a podobných zpěvaček je ale OK. Mimo to tyto špičky způsobují nepřirozené zkreslení mnohých perkusí.
Výšky jsou dost zastřené. Pod 10 kHz není přítomno obvyklé velké zesílení, což hodnotím pozitivně. Do 15 kHz hrají celkem slušně, ale dál je rychlý propad. Opomenu-li frekvenční charakteristiku, tak výšky jsou podány kvalitně s ohledem na cenu.
Prostor je poměrně široký, separace nástrojů je velmi slušná. Izolace od okolí je celkem malá.
Citlivost je vzhledem k jiným špuntům menší ale ne nijak dramaticky malá.
Sluchátka ale vyžadují kvalitní zdroj signálu! Se ZERO DAC není problém, SONY NWZ-S638 trošku horší ale nic zásadního. Naopak výstup Xperie X Compact a anonymní zvukovy je propadák. Při větší výstupní impedanci se silně projevuje nešvar popsaný výše a basy ztrácejí pevnost, rozlívají se a znějí fakt hrozně.

Zvuk ZSN PRO X:
Po nakrknutí viz výše jsem si našel frekvenční charakteristiky modelů dostupných v ČR a koupil jsem ZSN PRO X s tím, že měření je měření a ne jen dojmy recenzentů.
Ledacos mají společné, takže budu popisovat spíš rozdíly.
Zvuk je tady do lehkého V bez náklonu do temna jako je tomu u ZS6.
Basu je o něco méně než u ZS6, kvalitativně je lepší – netrpí tendencí znít podobně ani se špatným zdrojem signálu, nicméně celková kvalita je o něco menší.
Středy jsou podobné jako u ZS6 ale jsou méně v pozadí. Špička kolem 2,5 kHz je stále přítomna, ale nevyčnívá tolik ze spektra. Druhá špička se posunula až k 5 kHz, je menší, nevyčnívá tolik ze spektra ale i tak pásmo 2 až 5 kHz zaslouží lehce ubrat na ekvalizéru. :potichu
Výšky jsou výrazně méně zastřené. Do 18 kHz hrají celkem slušně, ale dál je rychlý propad. Kolem 12 a 14 kHz jsou celkem úzké hlasité špičky způsobující lehké zkreslení činel, zvonků a podobných nástrojů. Výšky jsou podány kvalitně s ohledem na cenu.
Prostor je víc v hlavě ale je široký, separace nástrojů je o něco horší než u ZS6. Izolace od okolí je podobná. Citlivost je vysoká a náročnost na zdroj velmi nízká.

Modifikace ZS6:
Není až takový problém dohledat různé snahy o modifikace s ohledem na to, jak sluchátka hrají. Na head-fi uživatel Slater prezentuje několik modifikací, které jsou celkem populární: nacpat pěnu do tlakových měničů, zalepit lepidlem tlakové měniče nebo použít jiné nástavce. Modifikace jsou ale bohužel typicky hifistické: vymyslet absurditu, uvěřit jí a přesvědčit o své lži i ostatní. Modifikace bezhlavě staví na tom, že příčinou veškerého zla jsou tlakové měniče.
Samozřejmě jsem ze srandy některé zkusil a ta údajně nejlépe fungující se zalepením jednoho tlakového měniče (nemluvě o zhovadilosti takového úpravy) moc nefunguje – ubere sice trochu na vyšších středech ale totéž ubere i na celých výškách, které už tak chybí.
Po frekvenční analýze jednotlivých měničů zjistíte následující.
Jeden tlakový měnič hraje řekněme od cca 4 kHz výše celkem rovně (klikatí se ale míří rovně), druhý je tišší a má jen výraznou špičku kolem 3,5 kHz. Pokud už byste chtěli zalepit výstup z jednoho měniče, tak smysl má zalepit ten druhý, ovšem přijdete o část výšek nemluvě o tom, jak jednoduše zjistit který je který. :hm
Malý dynamický měnič je tam v podstatě na okrasu a ten velký dělá většinu práce do 4 kHz. Velký dynamický měnič je navíc nevhodně (příliš) zatlumen, takže jsou zvýrazněny basy, potlačeny středy a zvýrazněny vyšší středy.
Změnou tlumení (= vyhodit tlumicí membránu za měničem a nahradit netkaným tlumičem dle zvukových preferenci) a úpravou výhybky (= nahradit kondenzátor za 2 uF a odpojit malý dynamický měnič) získáte následující: vyšší středy v oblasti od 2 do 4 kHz ponížíte o cca 10 dB a výšky od 5 do 10 kHz povýšíte o cca 3 dB.

Závěr
Bez vzetí úvah o modifikaci bych KZ ZS6 doporučil jen lidem s plechovými bubínky a preferencí na hudbu s menším obsahem vyšších středů (a že takové je celkem dost).
Po modifikaci mám i já dilema. ZS6 jsou technicky mimo basů o něco lepší a příjemnější. Na druhou stranu vyžadujíc kvalitní zdroj a jejich nedostatek v podobě basů nejde nijak odstranit. ZSN PRO X hrají o něco rovněji, jsou nenáročná na zdroj, jsou levnější a jejich jediný nedostatek se dá snadno odstranit ekvalizérem na vyšších středech.
Pokud ale nejste citliví na toto pásmo a zároveň neposloucháte např. zmíněné Laboratorium Pieśni, tak ekvalizér potřebovat ani nebudete a KZ ZSN PRO X si oblíbíte jako slušně provedená levná sluchátka.
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 14. 2. 2022 08:42

Pěkný srovnání. Jen otázečka. Ten propad nad 18kHz slyšíš? :-)
Eversolo DMP-A6-Chord Hugo Mscaler-Chord Qutest-Cayin HA-1A-Forza Noir Hybrid HPC-Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000-Dunu Blanche-Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+-Pioneer SX-S30DAB-Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Skeptický 14. 2. 2022 14:35

Jaromír Puk je specialista na inzertní články, co se tváří jako recenze. To je stará známá věc. Už dlouho ho neberu vážně.
Skeptický
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 14. 2. 2022 15:55

Máte recht. Já ho taky vážně neberu... Proto Puk dal na tento test odkaz. Jsou to čtyři roky stará sluchátka proboha, teď je výběr už daleko lepší.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod introvert 14. 2. 2022 16:14

Proboha, já vůbec nechápu, wo co gou ?! 8-D
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 14. 2. 2022 17:22

Wo nic. Jen před 4 lety to byly myslím první dostupné hybridní 4měniče. Ale pravěk už je pryč a je spousta jiných. Navíc si nejsem jist, jestli KZ nezměnila osazení. U KZ 5 se to stalo. Tohle je slušně napsané, takže si to zaslouží pozornost. Že tam padlo moje jméno je irelevantní.
Jaromír Puk
Redaktor

Odeslat příspěvekod Skeptický 14. 2. 2022 22:01

Introvert: někdo promazal příspěvky :-)
Skeptický
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 14. 2. 2022 23:06

No co si budem namlouvat, za málo peněz velice málo muziky. Tomu NEJLEVNĚJŠÍMU chi-fi lépe se vychnout....
Eversolo DMP-A6-Chord Hugo Mscaler-Chord Qutest-Cayin HA-1A-Forza Noir Hybrid HPC-Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000-Dunu Blanche-Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+-Pioneer SX-S30DAB-Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 15. 2. 2022 05:21

martas38: slyšet to je, ale ... bídně a jen někde. Je to hlavně poznámka, že to tak je ale prakticky i s ohledem na cenu je to jedno. Rozhodně bych ale netvrdil, že za málo peněz málo muziky. Byly tu větší módní vlny jako Sony MH1c, VSONIC VC02 nebo Fostex T50, kde bylo muziky hodně málo za vynaložené peníze.
ZSN PRO X jsou IMHO super koupě pro mě jakožto někoho, pro koho jsou IEM podřadnou kategorií sluchátek na ven, atd.
Jaromír Puk: nevím, jestli je pravěk pryč a je tu spoustu nového. Za víc jak deset let co se v audiu pohybuji se nic zásadního nezměnilo - mění se jen lowendové značky, co to obvykle nemyslí vážně a recyklují dokola stále podobné produkty a mění se hlavně módní vlny spotřebitelů. Možná jsem blbě hledal (v rámci českého trhu), ale KZ byly jediné, které mě nějak zaujaly.
Pokud KZ mění konfiguraci, tak je to bez změny označení sviňárna a není o čem se bavit, protože to jsou jiná sluchátka (zjevně tedy horší než dříve).
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Česlo Česlič 15. 2. 2022 06:51

... je to sice trochu off topic, ale stejně tak změnil Koss osazení Port Pro (nejméně 2x) samozřejmě také bez jakéhokoliv oznámení a navíc k mnohem horšímu (v současné podobě jsou to sluchátka na poslech hudby prakticky nepoužitelná - tím myslím poslední mně známé osazení)...
Česlo Česlič
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 15. 2. 2022 18:23

Hergarok: Řekl bych že se za posledních deset let změnila spousta věcí. Víceměničové konstrukce byly doménou absolutního high-endu. Dnes je to běžné i v tom low-endu. Ze spousty low-endových značek se stali respektovaní výrobci (FiiO, iBasso). Začaly se objevovat IEM z litého akrylu, to bývalo jen ve světě CIEM.
Co se týče změn konfigurace bez označení, dělá to kde kdo. Například takové Audeze u svých modelů od dvaceti litrů výš prakticky neustále. Pravda sune se to k lepšímu. Dělalo to i vzpomenuté FiiO u modelu FH5, tam se například v tichosti měnila i délka krčků.
Na to jestli to je slyšet jsem se ptal ze dvou důvodů. Jednak ve svých 48 letech slyším do 16kHz a za další nástroje končí tak na 12-14kHz. činely, hajtka. Pak už se toho v hudbě na vyšších frekvencích prakticky nic neodehrává, samozřejmě vyšší harmonické a podobně tam jsou, ale to má vliv spíš na vnímání prostoru. A druhá věc je samozřejmě ten útlum. Výrobce napíše rozsah 5Hz-40kHz, dá si tam nálepku hi-res audio, ale už nikdo neuvádí, s jakým útlumem to hraje a že by na těch frekvencích skrz útlum nic neslyšel ani vlčák. Když se mrkneš například na Campfire Solaris, výrobce uvádí frekvenční rozsah 5Hz-20kHz. A že by hrály špatně, nebo mě chybělo něco mezi těmi 20-40kHz? Ani náhodou. Spíš seriozní výrobce nechce lhát o frekvenčním rozsahu, kde je tak silný útlum, že by tam stejně nebylo nic slyšet, i když by ucho bylo schopno tak vysoké frekvence vnímat.
Eversolo DMP-A6-Chord Hugo Mscaler-Chord Qutest-Cayin HA-1A-Forza Noir Hybrid HPC-Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000-Dunu Blanche-Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+-Pioneer SX-S30DAB-Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PoliceCollector 16. 2. 2022 21:18

KZ6 mají takový divný zvuk, že jich z vás budou na lepšim signálu (já to zkoušel skrz topping- už ho nemám) brnět zuby. Ovšem už jsou to vousatá sluchátka a svého času posloužily dobře, ale ten divný sound s ocelovým naladěnim tam je. Nezapomínejme, že to byly sluchátka co si kupovali lidi k mobilům, místo přibalených nekvalitnich sluchatek. Ale nepochybuju, že KZ má dávno lepší kousky, než KZ6.
PoliceCollector
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4ceratops 17. 2. 2022 09:44

Samozrejme, stačí vyskúšať z ich najlacnejšej produkcie napr. KZ ZEX Pro, prípadne CCA CRA. Ich ladenie je už niekde úplne inde, a to v pozitívnom slova zmysle.
4ceratops
Junior

Odeslat příspěvekod ramones 17. 2. 2022 11:59

Mimo osazení měniči, je všeobecný problém IE sluchátek v nalezení ideálních nástavců, které nejen perfektně a bezbolestně drží a těsní ve sluchovodu, ale také nemění negativně zvuk.
Od KZ používám roky dvoje sluchátka.
KZ 5 v původní verzi se silikon.nástavci použitých z koncertích ucpávek pro ochranu sluchu, "vytuněných" jednoduchou ucpávkou z kosmetické vaty. Zvuk se tak stal velmi příjemným a neunavujícím. Kabel je pletený, měděný, bez ovládání.
KZ 10 jsou na můj vkus rovnější, než KZ 5. Desítky používám bez úprav se stříbrným pleteným kabelem. Jediná nevýhoda je ta, že nástavce z KZ 5 na nich dobře nedrží, takže jsou osazeny běžnými kusy.
Za ty peníze z gear bestu....co bychom chtěli :-)
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod amarok 23. 2. 2022 16:13

...
Naposledy upravil amarok dne 24. 2. 2022 06:28, celkově upraveno 1
amarok
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků