od martas38 18. 5. 2025 14:35
Jestli otevřená, nebo uzavřená by sis měl hodně rozmyslet. Otevřená - všechno jde dovnitř, všechno jde ven. Ty slyšíš zvuky kolem sebe při nižších hlasitostech, okolí rušíš tím co posloucháš, třeba večer docela výrazně, při hlasitějším poslechu i přes zavřené dveře. Uzavřená konstrukce izoluje v obou směrech. na druhou stranu je podstatně složitější a dražší vyrobit dobrá uzavřená sluchátka, takže se dá čekat, že otevřený model za 400USD bude hrát o dost líp, než uzavřený model za 400USD. Pokud nikoho nerušíš, upřednostnil bych otevřený model.
V těch dvou odstavcích máš špatně prakticky všechno. To jak hrají sluchátka nahlas samozřejmě na impedanci záleží. Ale impedance nemá moc co dělat se zkreslením. To platí jen u lampových zesilovačů bez výstupního trafa, což asi mít nebudeš. U moderních polovodičových zesilovačů se nemáš čeho bát. Obecně je trend dělat sluchátka s nižší impedancí. Třeba Beyerdynamic dělá některé modely v impedancích 32 - 250 - 600Ω. Na stejném zesilovači budou hrát 32Ω sluchátka hlasitěji, než 600Ω.
Vliv na to, jak sluchátka hrají nahlas má ovšem především parametr zvaný citlivost sluchátek obvykle uváděný v dB/mW. Čím vyšší citlivost, tím hrají hlasitěji. Extrémně citlivá sluchátka (vesměs platí u IEM) zase ze zesilovače vydolují různé šumy, brumy atd, prostě přehrají to, co u méně citlivých sluchátek neslyšíš a co může rušit.
Poslední věc, kterou bych zmínil je zesilovač. Nenapsal jsi z jakého zdroje hudby budeš hrát. PC, mobil atd. Zesilovač bych vůbec nezavrhoval, ba naopak. Za 400 babek už pořídíš solidní sluchátka. A bylo by škoda je brzdit v rozletu. U špatného slabého zesilovače je plochý zvuk bez dynamiky. Bude to hrát jak malé rádio. Tedy asi něco, jako si představuješ s narůstajícím věkem. Jinými slovy, na mizerném zesilovači budou hrát sluchátka za 20 tisíc jak sluchátka za osm tisíc, prostě z nich nedostaneš jejich potenciál. Takže je dobré k takovým sluchátkům pořídit zesilovač, klidně v ceně 5 tisíc. O hraní přímo ze zvukovky PC bych u sluchátek za 400USD vůbec neuvažoval. Bude to hrát blbě.
Ptáš se jestli ATH, nebo Sennheiser. Na to ti nikdo neodpoví. To je jako ptát se jestli Škodovku a nebo Nissan. To si prostě musíš zkusit sám, co se ti bude líbit a vyhovovat. Kupovat sluchátka bez vyzkoušení je zajíc v pytli. Jak kdybys poslal slepce vybrat a koupit obraz. Píšeš neutrální zvuk. Ten mají v té ceně jak Senn, tak ATH (a spousta dalších značek), ale každá hrají úplně jinak a na tvoje žánry se podle mého, mínění hodí oboje, ovšem do uší a do hlavy ti nikdo nevidí. Taky každá sedí úplně jinak na hlavě a to je extrémně důležité. Pohodlí nošení. Jít 20km v o číslo menší botě nikdo nechce. Taky nikdo nechce mít hodiny hlavu ve skřipci, nebo mít sluchátka co mu sjíždějí neustále z hlavy. Opět není nad vyzkoušení.
Co se týče věku, je to jak píšeš, stárnoucí ucho přestává vnímat vysoké frekvence. Já neslyším nad nějakých 14kHz v 52 letech. Děti slyší 18kHz i víc. Ale co se v takových frekvencích v hudbě odehrává? Prakticky nic. Možná nějaká extrémně výšková píšťala varhan, nejvyšší frekvence hi-hat. Plochost se rozhodně nekoná a i sedmdesátiletý člověk sakra pozná rozdíl, mezi sluchátky za 7 a 70 tisíc, pokud teda nenosí naslouchátka. Já si do uší nebo na uši něco strkám tak od dvanácti let a ve svém věku žádnou plochost nevnímám.
Takže abychom to shrnuly, sluchátka nejlíp vyzkoušet. Zesilovač rozhodně pořídit. Pokud budeš hrát z PC, uvažovat o nějakém DAC/Amp, který píchneš do USB počítače, je to nejčastější a nejuniverzálnější řešení.
Omlouvám se za dlouhý elaborát, ale ono to moc krátce nejde. Klidně se ptej, nebo napiš do SZ.
Eversolo DMP-A6-Chord Hugo Mscaler-Chord Qutest-Cayin HA-1A-Forza Noir Hybrid HPC-Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000-Dunu Blanche-Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+-Pioneer SX-S30DAB-Polk S55E, sub Polk HTS12