Rýchle otázky a odpovede I.

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod creat 5. 9. 2010 14:51

Zdar. Všimol som, že na iných fórach sa to chytilo a nevidím dôvod, prečo nie aj tu.

Základné pravidlá:
Kód: Vybrat vše
1, Otázky môžu byť z akejkoľvek oblasti. Samozrejme ideálna je oblasť AV, hudby a filmu.
2, Pýtajte sa tak, aby sa dalo rýchlo a jednoducho odpovedať. Inak smerujte svoje otázky do príslušných sekcií AVfóra.
3, Snažte sa vyhnúť spamu, flame a OT.
4, Dodržujte ostatné pravidlá superfóra.


Takže začnem:
Čo sú to externé hodiny k DACu resp. načo slúžia a k čomu je dobrý sluchátkový buffer?
Tričko AVmánie :lol:

"Ovocné víno každý den, tvůj život se změní ve zlý sen."
creat
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 5. 9. 2010 15:06

creat píše:Čo sú to externé hodiny k DACu resp. načo slúžia
Externe hodiny synchronizuju signal, ktory odchadza zo zvukovky / zariadenia a signal, ktory prichadza do DACu. Tym sa minimalizuje jitter teoreticky na absolutne minimum. Kazdy DAC ma svoje hodiny a kazda zvukova karta / zariadenie ma na digitalnom vystupe zas svoje hodiny. Zalezi od kvality hodin na oboch stranach, v akej forme pride signal do DACu. Hlavna slabina digitalneho prenosu je, ze protokol si neoveruje, ci data do DACu prisli tak, ako odisli z transportu (nie je tam princip TCP/IP protokolu z pocitacovych sieti). Cize z transportu moze odist teoreticky "001100" a do DACu moze prist "001111".
Nebudem tu spekulovat, ci je dobre mat tie iste hodiny na oboch stranach, az natolko do toho nevidim.

creat píše:k čomu je dobrý sluchátkový buffer?
Ak myslis elektronkovy buffer napr. od Kypo, je to len skatula, ktorou prejde signal a dostane jemne analogovy nadych elektroniek (tolko teoria). V praxi to znamena, ze scasti zmrvi signal, ako keby si pouzil ekvalizer. Niekomu sa to paci a niekomu nie.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod creat 5. 9. 2010 15:14

Super díky Odar. Akademická odpoveď. :)
Tričko AVmánie :lol:

"Ovocné víno každý den, tvůj život se změní ve zlý sen."
creat
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 5. 9. 2010 15:20

Sluchátkový buffer je asi špatně zodpovězená otázka. Kypo neni sluchátkový buffer, to je třeba TP6120 (co máš v headampu). Tedy čip co dodá dostatek proudu i do nízkoimpendančních sluchátek. Pomůže tam, kde se obyčejný operační zesilovače už leckdy trápí. Kypo je to co popsal Odar, ale neni to pro sluchátka nýbrž pro cokoliv, za co to zapojíš. A udělá to se zvukem krátkej proces.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 9. 2010 15:26

Buffer obecně je zesilovač, sloužící k výkonovému "posílení" signálu neboli ke snížení zátěže, která je nakládána na zdroj signálu. Dalším parametrem, který je upravován bufferem, je impedance - převážně slouží ke SNÍŽENÍ impedance, kdy dovoluje ke zdroji s výstupní impedancí (například) v řádu desítek kΩ připojit zátěž (třeba dalším přístrojem, více přístroji nebo i elektroakustickými měniči) s impedancí nižší, klidně i v řádu pouhých jednotek Ω. V tomto pojetí je tedy speciálním případem bufferu i sluchátkový nebo dokonce výkonový zesilovač pro reprobedny.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod mtmccox2 5. 9. 2010 15:38

Pájel jsem audio redukci na telefon čínské kopie-produkce. Bylo to z 2.5" na 3.5".
Na netu jsou ale různé informace o tom, která část konektoru je pro co (left, right, ground, mic), jinak to má iPhone, jinak třeba některé Nokie. A od číňanů čekat nějakou podporu, to by bylo asi zbytečné.. tudíž asi není nějaká jiná možnost, než to prostě zkoušet "osahávat"? S páječkou nejsem žádný king, takže každé pájení nějakého pimpfrlátka navíc je pro mě utrpení..
Mike nepotřebuju, jde mi jen o výstup do sluchátek.
Jesus Christ made changes to your life. Do you want to save it?

|Yes||No|
mtmccox2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 9. 2010 16:16

Jack pro stereo audio je mezinárodně standartizovaný podle normy IEC - na špičce je L, na "mezikroužku" je R, na patce se závitem pro kryt je společná zem. Jestli měl ten Jack 4 kontakty, podle IEC je to nikoliv audio-jack, ale AV-jack a ten by měl mít na špičce videosignál - dál směrem ke krytu levý a pravý audio a nejblíž ke krytu společnou zem.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lumio 5. 9. 2010 16:32

K tomu TPA a bufferu:

TPA6120 je current-feedback amp to znamena nieco mu ten current musi poskytnut a v tomto pripade su bufferom operacne zosilovace (OPA,LM,AD ...)
Essence ST + Beyerdynamic DT 990 PRO
uliamp + ulibudky
Teclast T51 + she9800
lumio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 9. 2010 19:03

Ale prd...
Current feedback znamená "proudová zpětná vazba", což je opak napěťové (voltage feedback) zpětné vazby, kterou se nastavuje zesílení u všech běžných operáků. Lumio, musím zkonstatovat, že v tom máš hokej - ty přídavné operáky u toho TPA nastavují takzvané DC-servo neboli stejnosměrný offset na výstupu (udržují stálé výstupní STEJNOSMĚRNÉ napětí na středu napájení)
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lumio 5. 9. 2010 21:11

Je to mozne, nehadam sa, len z toho zapojenia som to ja tak pochopil, niesom elektrotechnik - myslim ale ze tam plnia aj funkciu bufferu.
Essence ST + Beyerdynamic DT 990 PRO
uliamp + ulibudky
Teclast T51 + she9800
lumio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 9. 2010 21:23

Kdybys měl link na schéma, abych to zítra až se k tomu dostanu nemusel googlit, bylo by to lepší. Pak to řeknu přesněji - ale opravdu proudová zpětná vazba je o něčem jiném než o dodávání výkonu operákem - ta slouží například ke snížení vstupního odporu operáku atd...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lumio 5. 9. 2010 23:52

Ekkar: http://img228.imageshack.us/img228/2731/tpaw.jpg. V tomto zapojeni operaky sluzia na voltage out, sluzia teda aj ako buffer alebo nie (zmiatlo ma to oznacenie gain stage) ?
Essence ST + Beyerdynamic DT 990 PRO
uliamp + ulibudky
Teclast T51 + she9800
lumio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 9. 2010 18:59

Linknuté zapojení je podle prvního nástřelu (ještě jsem se nedíval na datasheety švábů) DAC, dolní propusti ve funkci filtrů odstraňujících zbytky vzorkovacího kmitočtu a výstupní buffer pro sluchátka - ano, zde jsou ty dva operáky nad sebou zcela vpravo zapojeny ve funkci výstupních bufferů.

Ty čtyři uprostřed nad sebou (namalované menší) slouží jako kmitočtové filtry typu "dolní propust" (nad kritickým kmitočtem určeným hodnotami RC článku ve zpětné vazbě OZ klesá zesílení = vyšší kmitočty jsou přenášeny s menším ziskem nebo vůbec ne, RC jsou RfCf = 2,7nF a 1kΩ).

A ty dva, co mají ve výstupu sluchátka, fungují jako rozdílové = diferenciální zesilovače pro převedení symetrického výstupu z DACu (to jsou ty vývody označené U out L+, U out L- , U out R+ a U out R-) - pokud by někdo připojoval další zařízení symetricky s pomocí konektorů XLR, měl by je u tohoto zapojení připojovat do bodů popsaných OUT A, OUT B, OUT C a OUT D - přitom A a B patří jednomu kanálu (levému) a C a D druhému (pravému).

To zvláštní zapojení operáků sloužících právě zde jako buffery (rozdílový = diferenciální stupeň) je pak přesně to, co tady mockrát doporučuju jako "desymetrizátor" pro spojování zdrojů signálu se symetrickým výstupem a dalších přístrojů (zesilovačů atp) s nesymetrickým vstupem - jedině tak se totiž na vstupy dostane plná úroveň signálu poskytovaného symetrickým výstupem zdroje...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lumio 6. 9. 2010 19:16

Vdaka za info, este jedna podotazka, vsimol som si tam ze to je zapojene do invertujucich vstupov, teda ak to spravne chapem tak sa tam otaca faza a na konci opet takze rovnako ako z DAC, co je vyhoda invertujuceho vstupu oproti neinvertujucemu ?
Essence ST + Beyerdynamic DT 990 PRO
uliamp + ulibudky
Teclast T51 + she9800
lumio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 9. 2010 19:50

Je to kvůli těm filtrům - je jednodušší je zapojit jako invertující. Výstupy + a - z DACana jsou vzájemně inverzní (komplementární) = když je jeden v kladné polaritě signálu, je druhý v záporné. Invertujícími dolněpropustnými filtry se polarita u OBOU ZÁROVEŇ obrátí, což ve výsledku vůbec nic neznamená - na výstupu toho diferenciálního zesilovače je stejně napětí rovné SOUČTU ABSOLUTNÍCH HODNOT OBOU NAPĚTÍ KRÁT NASTAVENÉ ZESÍLENÍ (toho diferenciálu) - na okamžité polaritě vstupních signálů tedy nezáleží...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků