Už jsme stejně tím 2.0 Filipesem odbočili od 5.1 DK, sorrrrrry ......
Klasický "poctivý" zdroj obsahuje mohutný síťový transformátor, usměrňovací diody a filtrační elektrolytické kondenzátory. Při rozumné kvalitě součástek má prakticky neomezenou životnost, minimálně desítky let. Časem může sice klesat kapacita filtračních kondenzátorů, což se může projevit rostoucím brumem slyšitelným v reprosoustavách a podobně, ale pokud to človek nechá včas opravit, málokdy dojde k úplné destrukci zařízení. Síťový transformátor je třeba zde vpravo s nápisem YAMAHA vzhůru nohama:
http://www.areadvd.de/images/2009/avm_yamaha_inside.jpgPrincipem spínaného zdroje tě nebudu trápit, ale používají se běžně u počítačů, kde jsou jejich vlastnosti výhodou, a také v podřadné elektronice, kde se používají z důvodů snížení výrobních nákladů. Zde je to ta deska plošného spoje vlevo se spoustou součástek a s malým žlutým tráfkem uprostřed desky:
http://2.bp.blogspot.com/_2cvNCSXCcbM/S ... da_all.jpgSpínané zdroje většinou piští samy o sobě a navíc se zvlnění jejich výstupního napětí většinou i projeví v reprodukci brumem nebo pištěním a podobně. Spolu se studenýmí spoji nejběžnější závada současné elektroniky a to "nafouklé nebo vyteklé" elektrolytické kondenzátory ve zdroji má dost často za následek kromě nefunkčnosti zdroje i "odstřelení" celého zařízení.
Spínaný zdroj v principu není špatný a pro spoustu aplikací je i výhodnější než klasický zdroj. Při správné konstrukci a slušných součástkách má i dlouhou životnost. Bohužel se na něm dá ošulit víc věcí a tak ušetřit. A to se zhusta děje. Když vidím některé obvzlášť "povedené" kousky, dělá se mi opravdu nevolno.....
V minulosti se životnost elektroniky omezovala tím, že se nějaká mechanická součástka vyrobila z rychle degradujícího plastu a ta se po třech až pěti letech rozpadla. Dnes se to řeší použitím aušusových kondenzátorů ve spínaných zdrojích.