Lepší zvuk pro TV SAMSUNG QE55Q80A

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod A310 25. 7. 2022 11:14

Ahoj,
Jsem naprostý laik a potřeboval bych poradit s výběrem soundbar pro výše napsanou TV.
Při výběru jsem mimo jiné bral v úvahu to, že má repráky 2.2.2ch 60W. Bohužel není to úplně ono i když se to asi dalo u té ploché TV čekat.
Nepožaduji žádný super zvuk, ale alespoň částečné vylepšení basů a dialogů za rozumné peníze.
Pokoj je 21m2, od TV 2,5m, strop 2,6m - klasický panelák.
Zdroje signálu - anténa- pozemní vysílání, internet - sledovaníTV , občas YouTube a uvažuji o Netflix.
A to je to, v čem se naprosto neorientuji, co je potřeba koupit. Nekupovat to co nikdy nevyužiji a naopak to co by to neumělo využít. Ty všelijaké zkratky DTS:X, Atmos, Dolby True HD apod jsem sice přečetl, ale nevím jak se podle toho řídit ve výběru.
Vybral jsem proto naprosto laicky možné ? kandidáty.
Jedná se mi i o to, jestli bych využil smysluplně i repráky v TV aby hrály společně se soundbarem - podle jejich Q-symphony.
Samsung HW-S60A - 5.0
Samsung HW-Q60T - 5.1
Samsung HW-Q600A - 3.1.2
Samsung HW-Q70T - 3.1.2
Samsung HW-Q700A - 3.1.2
Tady v tom také tápu co využiju, 5.1 nebo 3.1.2
Díky za rady, pomoc při výběru a hlavně pochopení. Nejsem zrovna technik.
A310
Junior

Odeslat příspěvekod Michael10 25. 7. 2022 15:25

Q-symphony je len marketingová hlúposť.

Čo sa týka soundbarov všeobecne platí čím vyššia rada tým lepšie skoro ako u TV (až na výnimky) čiže najlepšia voľba by bola Q70T / Q700A. Obzvlášť pokiaľ budeš mať Netflix ktorý má dosť Atmos obsahu.
Ja by som sa však pozrel na to z inej strany. Písal si že žiješ v paneláku a SW vie narobiť slušnú paseku aj u susedov. Pokiaľ to máš po to stránke vyriešené tak netreba hľadať iné riešenia a si v pohode. Len preba na to myslieť.
Michael10
Junior

Odeslat příspěvekod A310 25. 7. 2022 19:43

Michael10 píše: Písal si že žiješ v paneláku a SW vie narobiť slušnú paseku aj u susedov.

Dík za rady. Tohle jsem ale nějak nepochopil. Co špatného se má stát?
A310
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 25. 7. 2022 20:18

No v paneláku je obvykle sub slyšet až ve sklepě, i když hraje “potichu” v sedmém patře. Nízké frekvence se nebývale dobře šíří zdivem všemi směry. Takže u sousedů to může solidně dunět.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod A310 25. 7. 2022 21:23

Aha. takže v noci nepouštět moc hlasitě a ve dne jsou většinou v práci. Musí si zvyknout. Já taky nefňukám, když v so-ne od rána sekají trávu , opravují svoje verky apod.
A310
Junior

Odeslat příspěvekod Michael10 25. 7. 2022 22:30

Pokiaľ si úplne na prízemí ešte sa to dá ale ja som mal na starom byte SW priamo nad hlavou v spálni a to nechceš. Našťastie v mojom prípade susedia boli strašne chápavý tak sa to vyriešilo ale bol som prekvapený keď som bol u nich a následne sme zbehli k nám do spálne že bolo "tuc tuc tuc" pocut skoro pri minimálnej hlasitosti.
Inak nie všetci robia cez deň ale niekto aj v noci a cez deň spí prípadne má malé deti ktoré cez deň spia.
Aj keby si mal tolerantných susedov a neprekážalo by im to na nižšiu hlasitosť osobné mi to príde trošku zbytočné lebo by si ani zďaleka nevyužil plný potenciál danej zostavy.
Ale nebudem ťa prehovárať pokiaľ chceš SW tak vporiadku len som chcel poukázať na potencionálny problém.

Teraz k soundbarom. Momentálne mám S61T čo je predchodca S60A. Zvuk nieje zlý ale na filmy to až tak nieje. Pri hudbe sú nástroje pekne poodelovane ale bez výraznej basovej zložky takže ten by som vynechal. U známeho som počul Q70T a zvuk bol výrazne lepší je to skrátka iná zostava. Ono najlepšie by bolo keď to objednaš cez niejaky eshop aby si ho v prípade nespokojnosti mohol vrátiť. Každý má iný sluch, niekto ho má citlivý a vnímavý niekomu proste stačí hukot SW a niekto je hluchý ako poleno.
Michael10
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 26. 7. 2022 05:33

Skus uviest rozpocet, ktory na to mas. Bude sa lepsie radit ;-)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 26. 7. 2022 07:19

Já bych hlavně doporučil každé nové zvukové zařízení po vybalení a zapojení poslouchat alespoň týden, nebo co nejdéle to jde před případným vrácením a taky trochu laborovat např. s umístěním toho SW, má to opravdu dost velký vliv na celkový zvukový obraz a sladění vyšších a nízkých frekvenčních pásem.
Nechte ty repráčky pořádně rozehrát, pak se vám odmění lepším zvukem.
Taky se zamyslete nad akustikou vlastní místnosti, zda je soundbar umístěný pokud možno symetricky k bočním stěnám (vzdálenost, úhel), odrazivost velkých ploch na stěnách a nábytku, kolik máte zvuk pohlcujících věcí (koberce, sedačka, čalouněný nábytek, záclony a závěsy, velké kytky). To vše má mnohem větší vliv, než si spousta lidí myslí.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod A310 26. 7. 2022 13:36

Díky pánové za podnětné rady.
1) Michael 10 - pochopitelně nějaké naschvály rozhodně nemám v plánu a pustit zvuk "na plné pecky" by asi vadilo i mě.
Jinak dík za hodnocení a doporučení. Pročetl jsem různé stránky a přiklonil bych se k 700A, 70T je paradoxně dražší a hůře sehnatelná. Jinak jsem pochopil, že jsou v podstatě shodný.

2) tombas - Také jsem to už někde četl, že se musí repráky "zaběhnout", což bylo pro mne velké překvapení. Tak dík za oživení info, už jsem na to zapomněl.
S tím SW jsem to vůbec nevěděl, většinou je názor, že je to jedno kam se dá.
Vidím, že se v tom vyznáš, tak bych požádal ještě o nějaké rady. Pomohlo by postavit SW na nějaký kobereček apod, aby to nešlo dolů k sousedům? Ale zase chci, aby se tím výrazně neutlumily basy při poslechu. Jedná se mi hlavně a vlastně jen o filmy.
Ještě pro doplnění, jaký je rozdíl v poslechu u 5.1 a 3.1.2, když koukám na DVBT-2 nebo po internetu na SledovaníTV a sem tam YouTube. O Netflix zatím uvažuji - jestli to má vůbec cenu.
A na konec co tvůj osobní názor na tu 700A. Koukal jsem i na 800A, má lepší-větší SW a tím hlubší basy, jinak je skoro stejný. Ale právě ten možný problém se soužitím mne odradil při výběru. Zase tak velké požadavky nemám, jen bych rád měl ten zvuk "barevnější" či jak se to říká.
Dík.

-- 26. 7. 2022 14:40 --

viking81 píše:Skus uviest rozpocet, ktory na to mas. Bude sa lepsie radit ;-)


Rozpočet je cca 9000Kč jak vidno podle těch kandidátů. Ale samozřejmě pokud je nějaká neodolatelná smysluplná nabídka, je to celkem jedno.
A310
Junior

Odeslat příspěvekod Michael10 26. 7. 2022 14:41

Zostava 5.1 je lavý, pravý, center, ľavý zadný, pravý zadný kanál + SW
Zostava 3.1.2 ľavý, pravý, center, + SW + 2 kanály vystrelujúce zvuk dohora pre Atmos.

5.1 už z podstaty soundbaru nemôže fungovať (myslím tie 2 zadné kanály) čiže 3.1.2 je vhodnejšia (aj keď od normálneho Atmusu to má tiež daleko)
Inak tieto Samsung saundbary majú možnosť rozšírenia o zadné kanály ktoré môžeš dokúpiť kľudne aj neskôr kde je už ten priestorový zvuk.

Čo sa týka rozdielu medzi Q700A a Q800A po zvukovej stránke bude malý. Respektíve bude pocutelny až pri vysokej hlasitosti a na Q800A nebude dochádzať a takému skresleniu (myslím si). Tieto triedy môžu byť ďalej oddelené tak že v drahšom môže byť o jeden HDIM viac, priepustnosť HDMI 2.1 alebo integrovaný hlasový asistent.
Pokiaľ nič z toho nepotrebuješ vzal by som kľudne ten Q700A a pouvažoval nad tými zadnimy repro ako bral Q800A.

P.S.
Čo sa týka toho SW a koberčeka pod ním... SW pre jeho max využitie má byť umiestnený na zemi a na tvrdej podložke... ako vravím v paneláku je to s ním dosť začarovaný kruh. Neexistuje spôsob ako to spraviť tak že si budeš užívať jeho výkon a susedia o ňom nebudú vedieť. Tolerantný susedia sú jediná voľba.
Michael10
Junior

Odeslat příspěvekod A310 26. 7. 2022 20:23

tombas píše:Taky se zamyslete nad akustikou vlastní místnosti, zda je soundbar umístěný pokud možno symetricky k bočním stěnám (vzdálenost, úhel), odrazivost velkých ploch na stěnách a nábytku, kolik máte zvuk pohlcujících věcí (koberce, sedačka, čalouněný nábytek, záclony a závěsy, velké kytky). To vše má mnohem větší vliv, než si spousta lidí myslí.


Tak jsem strávil hodiny a hodiny na netu a zjistil jsem hrůznou věc. Vůbec nic jsem o tom nevěděl :oboze .
Jedno už vím, můžu si koupit sebelepší SB a špatným umístěním ve špatné místnosti ji totálně zabít.
O naladění už raději ani nemluvím. No, alespoň budu mít o zábavu postaráno, jestli se mi to povede.
Jistou výhodu mám v tom, že jak se říká, jsem hluchej jak tetřev a tak to nebudu moc protahovat.
Jinak jsem našel nějaké odhmotňovací nožky https://www.dexon.cz/katalog/hifi-domaci-kino/stojany-drzaky-nozky/nozka-odhmotnovaci-chrom-nizka.html
Myslíte, že to má význam? Třeba to pomáhá utlumit pronikání vibrací dolů k sousedům.
Celkem bych tomu věřil. Některé drahé SW to mají https://www.l-e.cz/monitor-audio-silver-w-12-6g-bily-saten .
A310
Junior

Odeslat příspěvekod Michael10 26. 7. 2022 20:56

Tak s fyzikálne hľadiska nechápem ako by tie nôžky mohli pomôcť. Zvuk ti predsa vytvára membrána a nie plocha ktorou sa nožičky opierajú o podlahu.

Mám pocit že to nôžky sa používajú v kombinácii s kamennou doskou na ktorú sa reprák postavy aby zabránili nechceným rezonaciam.... ale možno má niekto poopravy.
Michael10
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 26. 7. 2022 21:25

Hroty a postavit na žulovou nebo betonovou desku částečně pomůžou. Ale pořád ti ty nízkofrekvenční vlny působí na zdi atd., nese se to.
Já provozuju sub v cihlové bytovce bez hrotů, kde je slyšet prdnutí o dva byty dál. Ale s rozumem, to znamená večer ztlumeně. Nejhorší jsou na to podle mě špatně nazvučené filmy plné výbuchů. Mám ho rok a zatím si nikdo nestěžoval, ale už se mi stalo, že jsem šel do sklepa o dvě patra níž, a a slyšel jsem ho víc než dobře. Ale mám štěstí na sousedy, snažím se chovat ohleduplně, sub má výdech dolů a spodní soused je tolerantní. Rozuměj, má daleko horší subwoofer, takže ho musí víc solit, poslouchá navíc nějaký d'n'b :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 27. 7. 2022 06:52

Myslím si, že povědomí o akustice je tady na fóru na celkem dobré úrovni, jen jsem to chtěl připomenout těm méně ostříleným nebo začínajícím.
Odhmotňovací hroty slouží k minimalizaci přenosu vibrací z reprosoustavy do podlahy a není pravidlem, že musí být na kamenné desce nebo tvrdé podlaze, svou službu odvedou i na koberci. Hroty jsou to proto, že mají minimalizovat styčnou plochu mezi soustavou a podlahou. Navíc nikdo přece nechce poslouchat, jak mu hraje podlaha. A ano, minimalizuje se tím i přenost zvuku do samotné konstrukce budovy.
Co se týka šíření zvuku ze SW vzduchem, což je hlavní zdroj sousedských šarvátek, mají to na svědomí především zvukové vlny o frekvenci 16Hz-100Hz s délkou vlny 21m-3,5m. Vlny o této délce velmi snadno pronikají stavební konstrukcí a jsou v podstatě mimo izolační schopnosti běžných stavebních materiálů.
Celé se to ještě zhoršuje nevhodným umístěním zdroje, tj. SW např. do rohu místnosti nebo těsně ke stěně. K vlnám, které procházejí zdivem se přidávají další, ty s vyšší frekvencí, které se násobně odrážejí a vytvářejí nepříjemné dunění, zázněje a stojaté vlnění.
V některých případech můžou pomoct tzv. basové pasti - izolace, která se dává hlavně do rohů místnosti za zdroj zvuku, ale ta funguje hlavně na vyšší frekvence a zabraňuje odrazům zvuku, jeho pronikání skrz konstrukci už minimálně.
Zkrátka to je trochu alchymie, ale i v běžném obýváku je dobré na to pamatovat a pokusit se největší problémy eliminovat právě umístěním SW na vhodné místo, přiměřeným nastavením jeho hlasitosti a případnou úpravou akustiky místnosti, což povede k celkově lepšímu zvukovému zážitku.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andy Kraus 27. 7. 2022 08:29

výhodou Samsung HW-Q700A je že má bezdrôtový subwoofer takže sa dá hľadať ideálne umiestnenie, nevýhodou je zadný bassreflex
Andy Kraus
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků