MQA není vyloženě podvod. Je to prostě jen další uzavřený ztrátový kodek se špatným marketingem. Vzhledem k tomu, že pro ideální aplikaci vyžaduje speciální HW, případně SW licenci, nemá smysl se jím zabývat. Zanikne časem sám

Ekvalizace zvuku je jen jiný výraz pro kalibraci. Obecně platí, že kalibrací z horšího udělám méně špatné a z dobrého udělám ještě lepší. Nicméně základní zařízení musí mít nějaké rezervy.
Stejně lze kalibrovat obrazovky, projektory, mikrofony, teploměry... a podobná jiná zařízení. Ovšem kalibrací nikdy nepůjdete za limity samotného HW.
Oluv svou definicí že "zvuk je pouze o frekvencích" neskutečně mate už tak zmatené publikum. Ta špatná sluchátka klidně celý frekvenční rozsah zvládnou zahrát, ale ve zvuku nikdy nejde jen o jednu frekvenci. Spíše o jejich souběh a vzájemné sladění. Tam právě excelují ta lepší sluchátka, protože jsou schopna všechny frekvence zahrát souběžně s minimálním vzájemným rušením. To pak má vliv na pocit zřetelnosti a schopnost rozpoznat nějaký zvukový prostor.
A to je ta HW limitace, kterou jakýkoliv ekvalizér nezachrání.
Příkladem může být i televize LCD vs OLED. LCD lze kalibrací a regulací podsvícení dohnat k bezvadným barvám, ale limitací je, že je nikdy všechny nezobrazím naráz v jednom statickém obrázku. Prostě proto, že LCD neumí rozsvítit jeden bod a zhasnout hned ten vedle.
Napadá mne ještě lepší příměr, který je jednodušší na představu. Kalibrace zvukového nástroje se běžně jmenuje ladění

Představte si tedy kytaru s jednou strunou. Kalibrací jste schopen postupně dosáhnout stavu, kdy kytara zahraje celý rozsah. Nikdy však ne naráz. Když budete přidávat struny, budete postupně snižovat limitaci zařízení. Ta ideální nejvyšší verze pak bude mít všech šest strun a zvládne všechny tóny naráz.