Onkyo TX-8050 jak opravit, když nejde zvuk...

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod karelmrak 23. 1. 2022 08:14

Zdravím, je to typická vada špatných spojů na desce BGA čipu, která se mimochodem vyskytuje i u grafických čipů NB. Chci se zde podělit o opravu. Servis Onkyo v Německu napsal, že to opraví za 280€, za to dostanu minimálně dva bazarové stroje, které chodí. Takže jsem přikročil k bádání opravy pomocí reflow. Přehřívání čipu zpravidla vede buď k jeho zničení, nebo ke krátkodobé odpomoci, ale našel jsem zajímavý příspěvek, kde autor ohříval z druhé strany. Protože nebylo co zkazit, obalil jsem desku alobalem a horkovzdušnou pistolí počal s ohřevem. Zjistil jsem, že celá regulace na pistoli včetně teploměru je nanic. Buď to nepřetržitě stoupe, nebo nepřetržitě klesá. Tak jsem k referenci položil na alobal kousek 1mm cínu a ohříval. Cín zkapalněl a deska počala hnědnout, na spojích se zaleskly kapičky cínu. Lekl jsem se a přestal s tím, že jsem to asi celé zničil. Po zapojení ale vše najednou trvale funguje! Snad to někomu pomůže...
Naposledy upravil Nick Cave dne 23. 1. 2022 09:42, celkově upraveno 2
Důvod: upraven název tématu na výstižnější
karelmrak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karelmrak 23. 1. 2022 15:25

Ještě doplňuji, že touto vadou trpí spousta dalších receiverů a nejen od Onkya, které používají BGA čip D830K013BZKB4 nebo D830K013DZKB4 (pouze změna šarže, jinak identický). Na vině je asi ten prokletý bezolovnatý cín, který časem křehne a popraská. Pokud by někdo měl prostředky nebo přístup k reballingu, tak trvat na použití kuliček z olovnatého cínu, i když se to oficielně nesmí.
karelmrak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mifa57 26. 2. 2022 00:41

ja som vyhodil modul DPS a prerobil som TX-8050 na TX-8030.Samozrejme USB,NET a dig.vstupy sú nefunkčné ale všetko ostatné šlape bez problému. Zahrievanie čipu nemá zmysel, je to len dočasné riešenie, časom sa problém znovu objaví.
mifa57
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 26. 2. 2022 20:31

Vzhledem k tomu, že si takové zařízení 99% lidí pořizuje skrz digitální vstupy, je to taková kujónská oprava...
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 27. 2. 2022 15:15

OT: výše mě zaujalo použití slova "skrz" - předpokládám, že to odpovídá slovu "kvůli" - ve kterém kraji se to takhle používá?
Povědomý v tomto významu je mi výraz "skrzevá". Samotné "skrz" mi evokuje "projít otvorem".
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 27. 2. 2022 18:26

Jestli myslíš mě, tak souhlas kvůli. tomu, nebo proto, u nás se taky používá skrzevá.
Kraj vinný, jižně od Brna :)
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mifa57 4. 3. 2022 00:38

martas38 píše:Vzhledem k tomu, že si takové zařízení 99% lidí pořizuje skrz digitální vstupy, je to taková kujónská oprava...

ano síce kujonská oprava , ale myslím že je lepší obyčajný receiver ako kus šrotu, ...stačí dokúpiť audio streamer alebo media player a všetko šlape ako predtým
mifa57
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 4. 3. 2022 00:58

Přesně tak. A když u auta zadřeme motor, tak ho stačí zapřáhnout za traktor a jede to skoro jako před tím :D
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mifa57 5. 3. 2022 02:11

komentujete niečo Vami neoverené, obdivujem vašu skromnosť nechať sa ťahať traktorom, ...prajem veľa šťastných kilometrov v záprahu
mifa57
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 21. 3. 2022 01:09

Místo zapejkání používám následující postup - na vývody součástek nanesu pájecí kapalinu s tavidlem F1 (pro zaoxidované vývody) na pájecí pero nasadím plochý hrot o šířce 2 mm, naberu trošku olovnatého cínu a smd vývody po směru vývodů perem přejedu. Kapalina zajistí, že se mi ani nejjemnější vývody nezalijí a nezkratují cínem. Tohle je spolehlivá a trvalá oprava všech bezolovnatých montáží. Trvá to sice dýl než zapejkání, ale nic se nepoškodí přehříváním a výsledek je zaručený. No a k tomu tahání traktorem - je to zaručený způsob, jak dosáhnout nulové spotřeby.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků