od Kuba4 21. 4. 2022 12:51
Zkusím odpovídat na otázky, protože samozřejmě se toto vlákno dost rozmělní. Taky nechci uvádět své názory, ale pouze známá a ověřitelná fakta.
Takže: "Kubo, možná budu mimo - kde je pro tebe hranice, kdy nestačí subjektivní poslech, ale je třeba měření?"
Obecně, každý z nás získává od narození takový první základní vzor a to je vzor hlasový, podle kterého pak následně hodnotíme zvuky kolem sebe. Prostě podle toho, jak mluví taťka s mamkou, poznáme na zabarvení jejich hlasu, prostor, kde povídají, poznáme je na nahrávkách a podle toho spontánně "hodnotíme+porovnáváme+(ne)uvědomujeme si" jestli to tak zní i v "originálu" nebo ne, tedy když mluví přímo na nás. Pak samozřejmě nastupují v průběhu života další zvukové vzory, podle kterých hodnotíme kvalitu zvuku kolem nás, např. zpěv, hudební nástroje, přírodní zvuk jako bouřka, tekoucí řeka ... a tyto vzory máme všichni podobné, proto velmi podobně hodnotíme všechny zvuky kolem.
Pokud se tedy pohybujeme na křivce z leva od nekvality ke standardu (myslím si, že je u sluchátek výš než HD600, třeba HE500+-) tak bychom to měli všichni slyšet stejně, čili měli bychom se shodnou na kvalitě nebo spíše nekvalitě těch sluchátek opravdu všichni. Pokud tomu tak nebude, tak je problém v objektivní oblasti a mohou to být problémy lidí, o kterých píše SmokeMan, tedy problémy se sluchem třeba díky práci nebo nevhodné, hlučné prostředí pro hodnocení (výstava), oblíbený okometrický nebo finanční bias ...
Ovšem dále jak stoupá kvalita zvuku na křivce od standardu dále (výše), už právě převažují subjektivní aspekty, třeba historické záležitosti (zvuky vahrah, houslí) nebo osobní preference díky trochu jinému porovnávacímu vzoru (vady řeči rodičů), v této oblasti už se často lidé na rostoucí kvalitě zvuku neshodnou. Samozřejmě se shodnout nemusíme, protože ty subjektivní aspekty jsou silné, ovšem s tím, že si musíme uvědomit, že dále už prostě nelze poslechem říci, co je správnější. Takže odpověď na tu Jardovu otázku je: Nezávisle na mně, nikdy nestačí na posouzení kvality zvuku jen poslech v oblasti většího vlivu subjektivních aspektů. K tomu, abychom zvuk zhodnotili objektivně, musíme použít i něco jiného.
Samozřejmě a to je největší slabina uvedených teorií, pohybujeme se pořád v rámci statistického vyhodnocování.
Jen bych chtěl ještě podotknout, že pokud někdo preferuje výrazně jiný zvuk v oblasti objektivních aspektů do kvality standardu, tak má buď problém se sluchem nebo lže nebo se prostě v hodnocení jen mýlí.
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, JBL 4315B
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000