záložné zdroje (UPS)

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod haweckO 19. 9. 2022 19:11

najprv sa chcem ospravedlniť ak tu už podobná téma existuje, no nevedel som ju pomocou vyhľadávača nájsť...keď tak poprosím admina/moderátora aby premiestnil tento príspevok do danej témy...

Chcem sa vás spýtať či používate nejaký typ záložného zdroja (UPS), či už spolu s TV/PC, repro+integráč, so slúchadlami alebo s niečim iným.
Už dlhšiu dobu totižto uvažujem nad kúpou takéhoto zariadenia, nakoľko za posledné cca 2 roky sa zvýšil počet výpadkov (a taktiež aj plánovaných odstávok) elektriny v mieste kde bývam. A kedže počúvam hudbu prevažne (na celkom drahej) slúchatkovej zostave, nerád by som sa ocitol v situácii kedy pri vychutnávaní nejakého gitarového sóla by som zrazu stratil el. napájanie, a v horšom prípade by sa poškodili aj dané zariadenia (DAC/AMP) alebo slúchadlá.

Aspekt ktorý ma ale najviac zaújma je, ako hlučné môže byť UPS v režime, kedy je zapojené v sieti ale prúd cez neho iba "preteká" resp. UPS nekŕmi pripojené zariadenia z batérii.

Za každý postreh budem vďačný 8-)
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 19. 9. 2022 19:35

Záleží, jako vždycky, kolik jsi do toho ochotný investovat. Velké UPS, určené pro podniky, Ti doma udrží aparaturu naživu kdovíjak dlouho, ale podle mých zkušeností bručí a tady dost hučí větráky, takže bys musel vyřešit, kam ji schovat. To zas předpokládá prodlužku, a taková UPS taky samozřejmě stojí ranec.

Já třeba mám tuhle a chystám se vzít ještě jednu novější. Není to náhrada proudu na půl dne, ale abys všechno bezpečně povypínal, to bohatě stačí - zase záleží, co na ní budeš mít pověšené, ale mám vyzkoušené, že udrží PC s monitorem a AVR RX-V765 deset minut. Umí i komunikovat s PC a pokud dáš PC do master zásuvky, umí ostatní tři napájené z baterie zapínat/vypínat podle té hlavní. Pokud proud jen prochází skrz, tak není vůbec slyšet, při přepnutí na baterii je slyšet takové jakoby chrčení. Citlivost i alarm si můžeš nastavit v aplikaci, nebo úplně vypnout.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 19. 9. 2022 20:47

vďaka za tvoju skúsenosť :-D

plánujem takú čo nie je "online" pretože tie idú celý čas na batériu. najviac sa mi tým pádom pozdáva "Line interactive", konkrétne táto https://www.alza.sk/apc-power-saving-back-ups-pro-1500-eurozasuvka-d471826.htm.
chcem ju umiestniť v izbe v ktorej aj spím, preto ma zaújima tá hlučnosť.

je mi jasné že pri veľkej záťaži tie batérie dlho nevydržia, ale hlavne za ten čas budem môcť vypnúť všetky zariadenia...plus ďalšia vec je že nevypínam iMac na noc a tým pádom zakaždým nemusím otvárať Safari (s kopov otvorených tabov), a taktiež zakaždým zapínať Audirvanu a čakať kým sa mi načíta knižnica.

škoda je že APC nemajú aplikáciu pre Mac OS systém, no v prípade potreby by som vedel jednotku UPS nakonfigurovať aj cez notebook.

investícia je max 1000€.
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 19. 9. 2022 21:03

Já si vezmu asi tuhle - https://www.alza.cz/apc-back-ups-be-850 ... 41.htm?o=6, ta má šest zásuvek, krytých baterií. Dám na ni stereo a pak tam nastrkám zbytek, jako RPI, switch a tak, co žere prd, takže nebude vadit, že je toho hodně.

Já mám tu UPS taky v místnosti, kde spím, a slyšet fakt není. Tohle je stejný výrobce, sice jiný model, ale předpokládám, že to bude stejné, tady nejsou žádné extra baterie, co by měly dělat binec.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod haweckO 19. 9. 2022 21:23

tú čo aktuálne máš, a aj tú čo si plánuješ kúpiť sú obe typu "Off-line", a podľa tejto definície je batériový obvod vypnutý a prepínač presmeruje odber energie zo vstupnej siete na okruh batérie len v prípade výpadku...takže tam to celkom dáva zmysel že je úplne tichá

kdežto, typ "Line-Interactive" o ktorý mám záujem ja, je invertor (menič) batérie trvale spojený so zálohovaným výstupom UPS, a v prípade prerušenia napájania, prepínač okamžite presmeruje odber energie z primárneho okruhu na batériu... ak som to dobre pochopil tak podľa tejto recenzie : (https://www.youtube.com/watch?v=QeGeWP3OVS8 , stopáž 3min44sec) ide ventilátor po celý čas od spustenia UPS.

vidím to tak, že si to budem musieť objednať a osobne vyskúšať...

btw, aj tu nájdu potencionálny záujemcovia o UPS viac info:
https://datacomp.sk/ako-vybrat-zalozny-zdroj-UPS_a572.html
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 20. 9. 2022 06:40

Jo pravda, tak to Ti neporadím, holt čtrnáctidenní lhůta to jistí a alza to přežije 8-) Tak pak dej vědět, že bych případně taky koupil tu. Odkaz se hodí, to si přečtu, dík.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků