Problém s Dolby Atmos a další

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod m0p92 9. 10. 2022 23:57

Zdravím zdejší komunitu, mám malý problém a než přejdu k reklamaci tak bych se chtěl ještě s někým poradit jestli tady nemá někdo zkušenosti s něčím podobným.

Mám televizi LG Oled B1 55" k tomu Soundbar Samsung Q700A připojený HDMI 2.1 kabelem do výstupu na TV označeným eARC.
Dále mám do soundbaru připojenou Apple TV 4K 2021, do TV zapojený Xbox one X a PS5.

Moje problémy začínají když chci aby ATV a Xbox správně pouštěli zvuk do soundbaru v Dolby Atmos.
Tak jak to mám zapojené jede DA bez problémů jak na ATV tak XOX, ale nejde mi snižovat hlasitost ovladačem od ATV u ATV a dost často se stává že po zapnutí některého ze zařízení se správně nepřepne vstup na televizi a musím ho ručně přepnout.
Hlasitost výstupu při přepnutí na Xbox můžu hlasitost snižovat.

Pokud zapojím ATV přímo do televize tak jde ovládat zvuk, ale nastávají problémy DA, ATV vůbec tento zvukový režim nedetekuje pokud na televizi nezapnu funkci "ovládání režimu Soundbar. Tím se problém ale nevyřeší úplně, protože v tu chvíli začne při DA z reproduktorů vycházet řinčivý zvuk. XOX při připojení připojený přímo do soundbaru má s detekcí DA také problém, ale ten se dá přepojením vyřešit bez problémů.
Navíc při tomto zapojení, se při zapnutí televize přepíná výstup zvuku na reproduktory TV a musím vždy ručně nastavit výstup na HDMI.

Jediný přístroj u kterého snad není žádný problém je PS5 ale tam nemám jak vyzkoušet DA.
Kupoval jsem i několik různých kabelů takže by snad v nich neměl být problém.

U čeho je podle vás největší šance že je tam nějaká chyb, TV nebo Sounbar? Případně samotná Apple TV?
Pokud nějaká informace chybí tak ji doplní, jinak děkuji za každou radu .
m0p92
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 10. 10. 2022 20:27

Zkus pro jistotu u všech komponentů zkontrolovat, jestli pro ně není dostupná aktualizace firmwaru. Jinak bys tam měl mít všude nastaveno, aby zvuk dekódoval až soundbar, ale to asi máš.

U toho přepínání na reproduktory TV bude asi záležet na pořadí, v jakém ten řetězec zapneš, pokud teda není soundbar aktivní pořád. Ale už je to dlouho, co jsem si s něčím takovým hrál, tak snad bude někdo vědět víc.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _m0p_ 12. 10. 2022 22:57

Vše je aktualizované. Pokud na TV zapnu průchod u výstupu digitálního zvuku, tak se u ATV, která je připojená do soundbaru, nic nezmění. XOX přestane při tomto nastavení detekovat u připojeného soundbaru DA. V jeho nastavení mám povolený průchod zvuku, ale pokud nastavím průchod zvuku pro Blu-ray disky tak nejdou disky vůbec přehrát a na obrazovce je napsáno že receiver nedokáže dekódovat audio a že mám tuto možnost v nastavení vypnout.

Co se tyče toho zapínání, tak jsem byl vždy zvyklý zapnout PSko, xbox, nebo ATV a po zapnutí televize se potom vstup přepl na aktivní zařízení, ale to bylo se starým soundbarem který byl připojený přes opticky kabel.
Nevím jestli teda má tento Soundbar problém s detekcí co se vlastně zaplo. Přitom když zapnu ATV tak se s ni zapne i ta TV a Soundbar, jen se nepřepne vstup a televize hlásí že nemá signál.
_m0p_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 13. 10. 2022 05:51

Hm, to vypadá, že ten Xbox nepozná, že za televizí vůbec soundbar je a usoudí, že když to neumí dekódovat telka, tak DA nebude.

Podle manuálu k OLED55B13LA.AEU (nevím, co máš přesně za model, tenhle má ten jejich LG OS) by to mělo fungovat až u třech zařízení, co mají HDMI-CEC, pokud máš v Nastavení HDMI zapnuto SIMPLINK (jak tomu říká LG a to asi máš, jinak by to nešlo ani u ATV - jo, teď jsem se prokousal ke zvuku a tam píšou, že se SIMPLINK aktivuje automaticky při nastavení zvuku na HDMI).

Napiš sem přesně model, jaký máš, protože tenhle, co jsem náhodně vybral, by měl DA umět, takže by to mělo hrát (ale ne všechno) i bez soundbaru z telky. Ta funkce "ovládání režimu soundbar" je podle manuálu jenom pro podporované soundbary od LG, ale Ty máš Samsung. Ale mělo by prostě stačit nastavit zvuk na "Zvuk - Výstup zvuku
- Použijte kabelový reproduktor - Optické výstupní zařízení/Zařízení
HDMI(ARC)" a tam dát "Procházet". Víc takhle nevím, když to nevidím, v tomhle je výhoda AVR, protože dáš všechny vstupy do něj a TV pak "jenom" ukazuje obraz.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod m0p92 15. 10. 2022 10:26

No, celkem náhodou jsi trefil přesný model televize co mám :D a ano ona sama umí DA, takže když přepnu zvukový výstup na reproduktory TV tak se DA normálně zobrazuje v nastavení konzole tak jako u soundbaru.
Co jsem si teď ještě všiml tak Xbox zobrazuje DTS:X jako nepodporované při, ale soundbar by ho měl umět :oboze
SIMPLINK je stále zapnuté.
Jak si s tím teď hraju tak už mi nejde snižovat hlasitost ovladačem od ATV ani na tom Xboxu, ale ...
Předtím jsem se nedíval jak to vypadá, tak jsem zkusil zapojit Xbox do soundbaru a teď je vidět v natavení xboxu že detekuje úplně všechny zvukové formáty, včetně DTS:X. Dokonce teď můžu u Blu-ray nastavit aby zvuk dekódoval až přijímač (tedy soundbar?).

Takže bude problém v TV nebo soundbaru, případně v tom že spolu nedokáží pořádně komunikovat pes eARC?
Případně zkusit koupit ještě nějaký kabel na propojení TV a Soundbaru? Potřebuji délku 3m.
m0p92
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 15. 10. 2022 15:18

Těžko říct, pravděpodobně se to při průchodu telkou "ztrácí v překladu" a nepoznají, že za ní ten soundbar je. Snad se objeví někdo, kdo s tím má praktickou zkušenost.

Ano, tím přijímačem je myšleno to, kam posíláš zvuk, takže v tomhle případě soundbar. Zkus takhle všechny mašinky zapojit napřímo do soundbaru, měly by fungovat všechny, a pak je jasné, že zrada je někde při průchodu skrz TV. A to buď bude někdo vědět, nebo se obrátit na LG podporu, co s tím (a tam Ti řeknou, že máš mít jejich LG soundbar, že pak by to bylo ok... :))
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _m0p_ 15. 10. 2022 15:52

Děkuji za rady, je to zapeklitá situace. :D
Prvně jsem to chtěl zkusit tady, protože přesně takovou odpověď od podpory LG očekávám a kdybych se obrátil na samsung tak čekám, že mi zase napíšou abych si koupil jejich TV a budu mít po problémech. :D
_m0p_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _m0p_ 15. 10. 2022 17:01

Tak ještě malý update.
Šel jsem na to trochu jinak :D.
Připojil jsem Soundbar a ATV ke staré televizi. Ta bohužel nemá eARC takže nemůžu vyzkoušet Dolby Atmos ale v této kombinaci funguje snižování hlasitosti přes ATV ovladač. Tohle by mohl být důkaz že je problém v LG TV a je jen otázka jestli je to chyba nebo vlastnost :D
_m0p_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 15. 10. 2022 19:13

Napadla mě ještě jedna věc, jsou taky HDMI slučovače, takže bys mohl nějaký na prasáka v Alze objednat a vyzkoušet, jak to bude fungovat, když to všechno zapojíš do slučovače, z něj do soundbaru a z něj teprve do TV.

Našel jsem tenhle, co by měl umět i 4k, výrobce (spíš asi dovozce) ho má sice o dvě stovky levnější, ale na vrácení je ta Alza jednodušší :)

https://www.alza.cz/premiumcord-hdmi-sw ... ssionPosts

https://www.krup.cz/Default.asp?cls=stoitem&stiid=6801
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod _m0p_ 15. 10. 2022 21:03

Tohle řešení by mohlo přinést další problémy. Jako třeba že nikde nepíšou o podpoře HDR, lépe o Dolby Vision. Navíc plánuji vyměnit One X za Series X, takže potřebuji aby byl Xbox napojených přímo v TV kvůli 120Hz. Soundbar má sice 2.1 ale 120Hz nepodporuje.
Psal jsem na podporu LG tak uvidím co mi odepíší :D
Taky už nechci další ovladač na stole :D.
_m0p_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 15. 10. 2022 21:05

Jasny, proto bys to vzal pres net a do 14 dnu vratil, ciste na vyzkouseni, co to bude delat. Byl to jen takovy napad, tak uvidis, co odepisou, to jsem sam zvedavy :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků