MQA soubory - princip, identifikace ?

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod snejdy 16. 11. 2022 23:57

Zdravím, najde se někdo, kdo má přehled o principu MQA kódování, o tom jak přehrávače poznají, že se jedná o MQA, i když je přípona FLAC a i když se souboru vymažou všechny tagy, nebo i když dám ten soubor převést do nového FLAC souboru? Mám podezření, že identifikace asi probíhá přímo na úrovni signálu.

Jde mi o to, jestli existuje nějaký způsob, jak jednoduše upravit soubory tak, aby si přehrávač myslel, že se nejedná o MQA, ale o obyčejný flac. Jako zdroj flacu mám placený Tidal + offline ukládání, a i když si stáhnu pouze HiFi kvalitu a ne Master kvalitu, tak přehrávač i tak ví, že původní soubor je MQA.

No a důvod, proč mi o tohle jde je, že MQA vypne všechny mé nastavení zvuku, což mě dost rozčiluje. Chápu, že to je původní záměr toho souboru, ale štve mě, že to je natvrdo vynucené a nedá se to omezení vypnout.

Má s tímhle někdo zkušenosti?
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 17. 11. 2022 00:38

Když jsem stahoval nějaké soubory z různých vydavatelství, tak v případě, že se jednalo o MQA (Tidal není jediný, kdo to používá), byl formát takový: název_skladby.mqa.flac.
Co se týče Tidalu, tak pokud tam je daná skladba v MQA, je ta "ne MQA" verze pouze downsampling z MQA - není tam souběžně uložený klasický flac a MQA, takže základem té Hifi kvality je MQA soubor.
To že ti MQA vypíná úpravy zvuku je zvláštní, tohle se obvykle děje u DSD souborů (myslím pořádné převodníky). Na jakém zařízení se to děje? Pokud je to nějaký DAP, nebo telefon, tak se ovšem u hi-res souborů úpravy zvuku vypínají z důvodu, že na to nestačí výpočetní výkon daného zařízení (DSP procesoru). Což možná souvisí s tím, co jsem psal výš, že to prostě pozná, že je to MQA a automaticky to bere jako hi-res formát. A s tím bohužel nic neuděláš.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod snejdy 17. 11. 2022 00:55

Děje se to na přehrávači HiBy. A četl jsem, že je to vlastnost MQA, že to vypne úpravy zvuku z důvodu, aby bylo zaručeno, že soubor bude přehráván přesně tak, jak to tvůrce nahrál. Jinak jeden způsob, jak se toho zbavit mám, ale jde o dost nešikovné řešení, takže hledám i něco jednoduššího. Pokud totiž soubor převedu v Xrecode a nebo otevřu a uložím v editoru bez zásahu, tak to stále MQA pozná. Ale když to otevřu v editoru a do zvuku nějak zasáhnu (třeba normalizace hlasitosti na - 0.1 db) a pak uložím, najednou je omezení pryč a je z toho normální flac. Jinak ten Hiby umí bez problémů frčet se zapnutými úpravami i se soubory 24/192, a flacy s původem MQA mám většinou pouze 44/16 nebo 48/24.
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 17. 11. 2022 01:16

Jo HiBy jsem svýho času měl. R3, který uměl Tidal pouze online, neukládal, protože nemá Android. V té době se o MQA diskutovalo v anarchistických kroužcích, když to pak Tidal zavedl, R3 na tom spolehlivě tuhlo. A jak u něj tak u všech ostatních DAPů co mi kdy prošly rukama to bylo jak píšu. V případě, že tam člověk pustil obyčejný flac 24/96, úpravy zvuku nefungovaly. Dělá to i moderní A&K. Tehdy jsem se po tom pídil a našel jsem vysvětlení, že je to tím výkonem. Nevím na kolik je to vlastnost MQA, ale u přehrávacího softu na počítači tomu tak není. I v případě přehrávání MQA z Tidalu normálně fungují všechny korekce, EQ, upsampling atd.
Možná to nevypíná u HiBy ty fičurky na nastavení barvy zvuku, impaktu basu atd, dost možná jsou dělány jinak, než EQ, ale ekvalizér to vždy spolehlivě vypnulo. Zkus tam pustit klasický flac 24/96, u kterého víš, že nikdy nebyl MQA, jestli ti to vypne.
Mimochodem, ty se dostaneš k věcem uloženým z Tidalu? Myšleno stažení z Tidalu nějakým vestavěným klientem, tak že je můžeš měnit atd? Mám pocit, že je to nějak zakódované a netváří se to jak flac.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod snejdy 17. 11. 2022 02:01

Jak píšu, HiBy R2 mi přehraje i 192/24 včetně EQ. Takovéty fíčury na zvuk jako impakt atd. tak nepoužívám, jen EQ. A ano, dostanu se k souborům z tidalu, je na to soft, který z něj umí tahat soubory ve flacu na disk. Ale i když to je přípona flac, tak pokud to původně bylo MQA tak to HiBy prostě pozná a blokne všechny úpravy zvuku. Dokonce myslím, že se tam objeví i nějaká hláška o tom, že MQA nepodporuje zapnutí EQ. Jinak ten přehrávač umí i Tidal nativně online, tam to ale dělá to samé. Na zahraničních webech jsem našel něco o tom, že MQA kódování je přímo ve zvukové stopě a flac je jen kontejner. Ovšem moje angličtina je dost bídná, takže jsem se nějakého řešení nedopátral.
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 17. 11. 2022 12:50

MQA soubory maji 24 bitu. Pokud vim, tak tech hornich 13-16 bitu zabere puvodni PCM audio a dolnich 8 bitu to vyuziva prave pro veci okolo MQA. DAC co neumi MQA tech spodnich 8 bitu vnima jako sum, DAC s podporou MQA to pak identifikuje jako MQA a dela podle toho ty MQA unfoldy. Nevim, jestli nejsou nejaky flagy jeste nekde jinde, ale obecne takhle zhruba by to melo fungovat. Tim padem mazani nejakych tagu, nebo konverze do jineho FLAC souboru z toho to MQA neodstrani.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků