RME ADI-2 DAC FS - znáte někdo?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod TigiGold 4. 4. 2023 15:14

Dávám spíše pro zajímavost, netvrdím, že jde o slyšitelnou věc. Ale vyzkoušet si to může každý:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... und.36741/
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 1. 6. 2023 11:39

Nejsem žádný expert v nastavení RME.

Ale zaujalo mne, že u fce loudness asi není možnost volit konkrétní frekvence (ať už ty koncové nebo ty přechodové) pro zvýraznění basů a výšek, ale jen jejich zisk. Samozřejmě volba hlasitosti, od které už bude loudness fungovat je super.

Přestože se návod odkazuje na křivky stejných hlasitostí (Fletcher-Munson curves), je dále uveden v návodu průběh fce loudness, který ale tyto křivky v oblasti 1,5-4kHz absolutně nerespektuje.

Nejde někde v expertním nastavení posunout zvýrazňování výšek až za 4kHz? Díky za info.
Přílohy
ksh.jpg
ksh.jpg (82.56 ) Zobrazeno 3396 krát
rme.jpg
rme.jpg (80.27 ) Zobrazeno 3393 krát
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TigiGold 1. 6. 2023 15:02

Kuba4: Zřejmě to nejde, u funkce "loudness" můžeš měnit jen zisk v dB, zatímco frekvence a faktor Q jsou stanoveny na pevno. Pro další doladění křivky tak musíš aplikovat PEQ nebo nastavení výšek a basů. Podobný dotaz se řešil zde: https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?id=31624
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 2. 6. 2023 08:03

Pár info v zahraničí na toto téma jsem viděl. Myslel jsem, že jsme extra nastavení jen prehlédli. Řekl bych, že je to skoro na update firmware. Vnímám nastavení výšek u loudness u tohoto přístroje, ze strany profi firmy RME, jako nešťastné.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TigiGold 2. 6. 2023 09:29

No tak prostor ke zlepšení se dá identifikovat vždy a žádosti o další rozšíření možností ekvalizace zaznívají ze strany uživatelů poměrně často. Matthias Carstens z RME ale dříve sdělil, že další vylepšování v tomto směru již neplánuje, protože použitý hardware ADI-2 DAC je na hraně svých kapacit. Pokročilejšího nastavení (např. více pásem PEQ) se tedy snad dočkáme u další generace tohoto přístroje.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dofo 25. 6. 2023 19:35

dofo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 25. 6. 2023 19:58

Tak to vypadá hodně zajímavě.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 25. 6. 2023 20:25

V Mnichově to vypadalo výborně.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TigiGold 27. 6. 2023 12:12

To zní velmi slibně. Doufám, že brzy dodělají i verzi pro Windows a bude časem možné načíst standardizované profily PEQ pro běžná sluchátka.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dofo 27. 6. 2023 14:44

Na Windows verziu cakame viaceri. Do dvoch tyzdnov ma byt hotova aplikacia pre iPad, az potom pride verzia pre Windows.
Link k aktualizovanemu videu na upravu frekvencky pomocou PEQ v ADI: https://www.youtube.com/watch?v=_Nq9ZGAYTwU
dofo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 27. 6. 2023 14:44

Tigi: máš nějaký zdroje těchto křivek? Ono je toho víc a často se to dost liší, takže je pro konkrétní model několik občas dost odlišných křivek. Třeba Jaakkopasanen, Oratory1990, kde jsou křivky přímo pro RME atd. Ideální by bylo, kdyby to bylo v nějakém formátu, který program načte. Každopádně i tak bude 100x lepší to nastavovat na počítači, než na RME, jehož logika menu je řekněme zejména pro začátečníka docela "zajímavá"

Za mě nejlepší křivky asi zde:
https://www.reddit.com/r/oratory1990/wi ... rme_adi-2/
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod TigiGold 27. 6. 2023 15:13

Martas38: Nic převratného bohužel nemám. Kromě tebou uvedených zdrojů jsem zkoušel u HD650 a HD800 přechod na harmanovskou křivku podle ASR. Těm HD650 to podle mého názoru velmi prospělo, protože v defaultním módu jim naprosto chybí nižší/sklepní bas, což harman účinně kompenzuje (a typické zkreslení elektrodynamických měničů v tomto pásmu mě subjektivně nijak neirituje). U osmistovek je to pak spíše věc momentálních preferencí, ekvalizací se sice dostane příjemnější zvuk, ale ztratí se poněkud jejich jedinečný analytický charakter, tedy nic, co bych chtěl používat trvale. Každopádně je jasné, že ekvalizaci podle internetu je třeba brát s rezervou a spíše jako takový experimentální proces. Nebrat to dogmaticky ve smyslu "tohle je správně, tohle je špatně", raději zapojit sluch a výsledek kriticky zhodnotit. Jednotlivá zveřejněná měření se někdy výrazně liší a konkrétní kus, který máme doma, může mít odlišnou frekvenční charakteristiku než měřený kus (kvůli výrobní odchylce, jinému roku výroby, odlišnému stavu náušníků apod), a to pomíjím možné nepřesnosti a chyby vztahující se k měření samotnému a jeho interpretaci. A souhlasím s tím, že nastavovat PEQ přímo na RME není uživatelsky nejkomfortnější, eufemisticky řečeno. Na rozdíl od tebe si tedy nemyslím, že by ovládání přístroje nebylo logické. Problém je, že ta železná logika přístroje nejde úplně ruku v ruce s tím, čemu říkáme ergonomie nebo uživatelská přívětivost.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 28. 6. 2023 07:36

Tak na Macu zatím jen zkušebně, čas budu mít až v pátek a funguje to špičkově. Změny nastavení se projevují okamžitě a je to tisíckrát intuitivnější, než menu RME. A zdá se, že tam je komplet menu a půjde nastavovat úplně vše.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod epidot 28. 6. 2023 09:26

Ovládání RME je zcela jednoduchá a logická mechanická práce. Ale ano, ze začátku to vypadá jako zmatek co, kde, jak a jak se tam dostat znovu......
Na jejich soft se velice těším. Hrál jsem si s tím hodně, současným jediným způsobem a problém nebyl. Pohodlné to není, být natažen přes stůl je asi to nej. negativum, když si s tím hrajete delší dobu.
S odchylkami mezi výrobními batchi, či jen kusy sluchátek naprosto souhlasím.
Osobně mám nastavené různé křivky od různých lidí, nakonec jedu svojí poslechem upravenou variantu.
Další Tigim zmíněné je rozdílný výklad měření. Taktéž souhlas. Měl jsem zde dva PEQ, kde jeden měřič většinou jen zvedal směrem nahoru a druhý stahoval z obou stran. Výsledek je jakoby graficky podobný, jen ten první je dosti boostnutý a pouhé snížení volume to nepořeší. Jak to říct míň blbě, jako když si po tichu nahodíte loudness.
Proto mi od nich stačí naměřené frekvence, kde co poladit, zbytek si dodělám. Ono pro začátek stačí necpat tam na konkrétní frekvenci max +dB (F) a pohrát si třeba i s (Q).
Přeci jen to co dotyčný měřil, jsou dva roky stará sluchátka. V mém případě Denon 9200, kde byl oratory tak hodný a dal do měření i datum 03/2021.
Abych to zakončil, tohle RME je důvod, proč dál nehledám :) a jednou/někdy/a nějak, až bude upgrade, začnu na jejich stránkách.
RME ADI-2 DAC FS + Denon AH-D9200 / Onkyo TX 8270 + Denon AH-D7200 + Polk Signature Elite ES55
Sennheiser Momentum TW4
epidot
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 28. 6. 2023 18:18

Mám RME několik let a k tomu ovládání: Nesouhlasím, že to je jednoduché a logické. Když mám třeba po roce nastavovat nějakou novou křivku PEQ, chci si ji i třeba pojmenovat, tak je to opruz a pátrám na netu, protože to za tu dobu zapomenu. Prostě ergonomie moc tvůrcům UI neříká. Kdyby tomu tak nebylo, nevznikl by nyní tento software. Hromada lidí skrz ovládání tento jinak skvělý DAC prodala.
Dál trošku vidím problém RME ve zdroji. Spousta lidí používá lepší zdroje. Tvůrci se donedávna dušovali, že jejich spínaný zdroj je naprosto top a upgrade nemá žádný význam, ale asi tomu tak úplně není, protože brzy uvedou lineární upgrade zdroj pro RME ADI-2 DAC FS.
Možná problematika zdroje souvisí i s mojí obrovskou spokojeností s jistým rozšířením, kdy jsem obešel USB z iMacu a postavil bridge na základě Raspberry Pi4, které vlastně slouží jako streamer. Po síti jde zvuk do Maliny a z ní přes digi coax do RME. Rozdíl ve zvuku oproti hraní přes USB z MACu propastný, je to jak kdyby si člověk pořídil DAC za dvojnásobnou cenu. Pravda, mám na tom HQPlayer, ale brutální rozdíl ve zvuku byl už při použití Volumio, nebo Moode Audio na Raspberry. A hodně velký vliv na zvuk má právě napájení Raspberry. Nakonec mám zdroj iFi iPower a je to silně znát.
Asi bych řekl, že na zvuk má z 30% vliv to řešení bridge, tedy obejití USB výstupu z počítače, dalších 30% je napájení bridge a těch dalších 30% je použití HQPlayeru. Zbylých 10% bude kabeláž a jiný hadí olej :)
Pokud by měl někdo zájem, píšu o tom zde:
https://www.audioreporter.cz/bily-sum/n ... tisicovek/
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků