Dlouho jsem hledal důstojného partnera pro Campfire Solaris s požadavky na kvalitní zvuk, MINIMÁLNÍ šum a pokud možno provoz bez baterky s připojením k PC. Volba padla na v Čechách nepříliš známého výrobce z Hong Kongu Lotoo (pravda neznámého jen u nás, je to řekl bych A&K killer u něhož cena vrcholného modelu DAPu Lotoo Paw Gold Touch atakuje hranici 3700€, čili takřka sto tisíc českých).
Lotoo Paw S1 je zařízení velice příbuzné např. s převodníky AQ DragonFly, tedy jednoduchý DAC/Amp připojitelný do USB počítače, mobilu, DAPu, dokonce herních konzolí a podobných zařízení. Velikost zhruba odpovídá zmiňovanému DragonFly, či lidskému palci. Na jedné straně se nachází USB C konektor - samice, na druhé dvojice sluchátkových výstupů. Jednak pro klasický 3,5mm jack a dále pak 4,4mm balancovaný výstup! Kombinace klasického a symetrického výstupu činí toto zařízení poměrně výjimečným a neznám nikoho, kdo nabízí oba výstupy na jednom přístroji tohoto druhu. Dále pak na boku nalezneme tři tlačítka - jedno pro přepínání funkcí a dvě pro volume a pohyb v menu. Potom už jen bílý OLED displej zobrazující zvolený mod ekvalizéru, datový tok, hlasitost a zisk zesilovače. To vše je napájené z USB portu, bez nutnosti baterky.
Srdcem celého zařízení je převodník Asahi Kasei AKM4377. Sama firma Asahi dává svým převodníkům přívlastek sametový a musím říct, že je to správná charakteristika jejich zvuku. Zabarvení je opravdu sametově hebké s nádhernými detailními výškami, které si zachovávají jistou hladkost a jemnost a postrádají ostrost dnes asi nejčastějších ESS Sabre převodníků, Zvuk je opravdu dospělý, perfektně kontrolovaný, neutrální s velkým detailem a zvláštním klidem. Skutečně se nabízí slovo samet. Plyne to tak nějak samozřejmě, bez nějakých zdůraznění basů či výšek a až po nějaké době si člověk uvědomí, jak je ten zvuk nechci říct dokonalý, ale naprosto špičkový a není mu co vytknout. Okamžitě se mně vybavuje Chord Mojo. Tam to taky není divoká láska na první pohled, ale spolehlivá vyrovnaná manželka pro padesát let společného velice spokojeného života. Takto na mě oba převodníky působí a zvukově si jsou docela hodně blízké. Oba mají teplejší podání zvuku. Mojo má zemitější muzikálnější charakter s nádherně hutným tělem a hladkými výškami. Lotoo je o něco analytičtější, s větší vzdušností a prostorem a o něco tenším tělem zvuku. Pokud bych si měl z těch dvou vybrat, asi bych se neřídil zvukem těch dvou zařízení, ale sluchátky, ke kterým budu zesilovač připojovat. Jak už jsem uvedl Mojo má zemitý hutný muzikální zvuk s velkým výkonem a je schopno utáhnout i velká sluchátka, ovšem na úkor dost velkého šumu na výstupu, který se projeví zejména u citlivých IEM. Lotoo má lehčí vzdušnější zvuk ovšem s absolutně černým pozadím, tedy vhodné pro velice citlivé in-eary - lovce šumů. Ta absence jakéhokoliv šumění je až zarážející.
Co se týče ovládání, jak už bylo zmíněno, dvě tlačítka pro hlasitost a menu, kde lze přepínat nízký a vysoký zisk zesilovače a dále předvolby ekvalizéru. Jednak tam jsou klasické předvolby Rock-Pop- Clasic-atd. a dále tzv předvolby ATE, což je kombinace parametrického ekvalizéru, digitálních filtrů, crossfeedu a podobně. Sám na něm byť odpůrce ekvalizérů používám předvolbu Near Field. Těžko popisovat, nutno vyzkoušet.
Posledním lákadlem především pro uživatele Tidalu je brzy uvolněná HW podpora MQA. Zařízení to umí, ale funkce je zamčená, ještě neproběhla certifikace ze strany Meridian, každopádně je to otázka dní, Lotoo to potvrdilo na svém FB. Po tom to bude převodníček, který nebude mít jen tak konkurenci a bude disponovat daleko vyspělejším zvukem, než nabízejí např. flashky od AQ.
Je to zařízení v ceně cca 200USD, krom Hong Kongu se dá objednat i v Polsku, na Slovensku (oboje patrně překupníci) a ze seriozního shopu v Dánsku. Podle mě to stojí za to a je to hodně výrazná cesta za lepším zvukem velice citlivých IEM z rodiny Campfire, Jomo, 64audio, vyšších modelů TSMR, různých víceměničových modelů CIEM a spol.
Bez problémů funguje s PC, mobily, DAPy a jako velký bonus je, že pro připojení k iPhone má normální (byť firemní za příplatek) káblík, bez nutnosti obskurní redukce Apple Camera Kit, tedy způsob jak dostat z jabka skvělý zvuk, bez nutnosti elektrického rozvaděče v kapse...
Jak se před nedávnem psalo o revoluci jménem E1DA, tak tohle je podle mě převrat!