
Už jsem tady nějakou tu dobu, ale nejsem nějakým profíkem, to určitě nejsem.
Proto bych chtěl založit tento topic, ve kterém bychom si sdělili zkušenosti o užitku formátu FLAC v přenosném systému: mp3 přehrávač(+zesilovač)+sluchátka, případně kabely (zesilovač, sluchátka).

Pár info o FLAC:
http://flac.sourceforge.net/
http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec
http://testaudio.kvalitne.cz/
Jaké jsou vaše zkušenosti? Lze FLAC využít při poslechu ve městě? V mhd? Na jaké soustavě se vyplatí?
Jaké plynou výhody při použití toho formátu mimo toho, že jsou archivovány v počítači ve výborné kvalitě? Vše se týká využití na přenosném přehrávači...
Jeho výhodu v domácím systému nepopírám.
Proto bych vás poprosil, udělejte si vlastní test: překonvertujte si svoji naposlouchanou píseň z originálního CD (v horším případě i páleného), jeden soubor do mp3 a druhý do Flac. Poté udělejte slepý test, kdy bude pravděpodobně potřeba druhého člověka, aby vám pouštěl písně a zapisoval výsledky. Určujte, jaký soubor je při poslechu mp3 a jaký Flac...
Velice záleží už na nahraném CD, které může být zmršené už v době vydání.
Podělte se o výsledky příspěvkem zde: skladba, poslechová soustava, kvalita nahrávky (přenosová rychlost, vzorkování), úspěšnost určení mp3 X flac, popřípadě další poznámky.
Tímto bychom mohli udělat jakousi knihovnu názorů, testů, i s poslechových soustav k flacu vhodných. Nebojte se ani ti začínající přispěvatelé, kteří nemáte extra drahé vybavení, protože to jen pomůže k dokreslení předtsva o Flac.
Nerad bych, aby se nám topic nějak zvrhl na flame mezi psychoakustikou a "100 uší sto chutí". Osobně s tím souhlasím, ale cítím potřebu uvéct formát Flac na pravou míru v rámci mp3 přehrávačů.
Díky za pozornost a pojďme diskutovat.

Od uživatele Bína velice praktická věc:
Tento návod na rozpoznání pravého FLACu a FLACu, předělaného z MP3 jsem vypracoval na podnět uživatele KarolT, díky němuž jsem se dozvěděl, že se to vůbec dá rozeznat a také jak. Takže mu tímto děkuji.
Budete potřebovat program Adobe Audition,
Až budete mít Adobe Audition, musíte si stáhnout filtr na FLAC, bez kterého by vám nešly FLAC soubory otevřít. Stáhnete ho na následující stránce, kde si můžete stáhnout také filtry na jiné soubory jako OGG, WMA nebo AC3 aj.:
kód:
http://www.vuplayer.com/audition.php
konkrétně zde:
http://www.vuplayer.com/files/flacfilter.zip
Po stažení soubor rozbalte, kde máte nainstalovaný Adobe Audition (defaultně C:\Program Files\Adobe\Adobe Audition 3.0).
Teď už se můžeme konečně vrhnout na samotnou práci s programem. Spusťte program a načtěte FLAC soubor tak, že klepnete nahoře na File a Open a vyhledáte požedovaný soubor. Nebo ho můžete vzít z prohlížeče Windows a přenést ho myší do okna programu. Poté se objeví vlevo v záložce Files. Poté změňte zobrazení na "Spectral Frequency Display" (pod Options - viz. obrázek)

Z následujícího zobrazení můžeme zjistit, zda se jedná o skutečný FLAC, nebo ne. A to konkrétně z hodnoty 16000Hz (měřítko najdete úplně vpravo).
FLAC musí mít graf až nahoru (přesahovat hranici 16000Hz), pokud ne, jedná se o předělávku.
Takto vypadá klasická MP3 (všimněte si, že graf končí 16000. Hz):

Takto vypadá graf předělávaného FLAC:

A takto vypadají grafy skutečných FLACů (vimněte si, že je graf po celém spektru a nekončí na 16000. Hz):


Převzato z jednoho war fora, moc děkuji.