Soundbar

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Brustmanek 1. 11. 2022 17:19

Ahoj, řeším výběr soundbaru. V obýváku mám klasický 5.1 systém, ale teď ještě plánuji další možnost sledování filmů mimo obývák - třeba venku, děti v pokoji, nebo na cestách pomocí projektoru a plátna. Pro tento případ je mi právě sympatický soundbar pro svojí mobilitu. Filmy budou v naprostý většině z iPadu Pro (Netflix, HDD, aj.). Video iPad-projektor přes hdmi. Zvuk bych chtěl ale do soundaru posílat přes bluetooth (hlavně kvůli kabeláži) a tady asi bude zásadní otázka. BT není kvalitativně na úrovni hdmi a optiky a proto nebude mít smysl extra drahý soundbar. Také si nejsem jistý, jestli lze takto posílat vícekanálový zvuk, takže má smysl 5.1, nebo bude stačit 2.1, nebo dokonce 2.0? Zatím mě oslovili JBL Bar 2.1 Deep Bass a JBL Bar 5.0 Multibeam. Obojí tedy do 10tis. Díky za rady.
Brustmanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PCDaemon 1. 11. 2022 19:25

Zásadná otázka je synchronizácia zvuku s obrazom. Pochybujem, že cesta video iPad-projektor cez HDMI a zvuk bluetooth - soundbar bude fungovať.
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Brustmanek 2. 11. 2022 22:27

To už jsem zkoušel a bez problémů.
Brustmanek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mfilip 22. 11. 2022 11:40

S dovolením bych využil toto téma ke svému dotazu.

Mám 65" TV s Dolby Atmos i DTS:X, zvuk mohu dát přes AV receiver Technics SA-EX500 a sloupové repro AQ310.
- prijem TV pouze Skylink. Nechci predplacene sluzby Netflix apod. Nemám Blue ray, prostě nejsem až tak velký filmový fanoušek, obsah prg ze Skylinku mi bohatě stačí, často sleduji sportovní přenosy, občas filmy, prostě to co momentálně v TV je.

Má pro mně smysl nějaký soundbar 3.1 nebo 5.1 s DTS:X nebo Dolby Atmos?
Jsem fakt laik a nemají tyto funkce smysl jen u toho Netflixu ci jiných speciálních kanálech?

Nebo má to smysl i u běžné TV produkce, třeba když bych se díval na fotbal v TV, třeba teď na CT1 HD, dokáže soundbar byť iluzorně prostorově nasimulovat zvuk, že bych třeba píšťalku rozhodčího slyšel třeba lépe směrově?

Polepism si nejak proti stávající sestavě Technics + repro?
Nemyslim hlasitostne, ale verohodnosti zvuku, jako ze treba bude slyset shora, kdyz ve filmu na Skylinku poleti letadlo :D
P: O1 1.8T SLX 1999 (5,81l/100 km)
K: OII 2.0 RS TFSI 2008 (5,80l/100 km)
K: Insignia 2.0 CDTi 103kW Ecoflex 2015 (4,55l/100 km)
goes: tak jo, zde jsi vyhral
mfilip
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 22. 11. 2022 12:30

Nepolepšíš, pokud do toho nechceš investovat dalších 30 tis. a pořád to nebude jako plnohodnotný prostorový zvuk Atmos se stropními repro. Ta podpora DTS, Atmos a podobně znamená spíše to, že to ten soundbar dokáže dekódovat a převést na příslušný počet vestvěných a přidaných repro (3.1, 5.1). Prostorový zvuk pak řeší odrazy od stěn a stropu. Je to lepší než TV, ale úplna hitparáda jako plnohodnotný AVR + 7.1 repro to není.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mfilip 22. 11. 2022 13:53

Ahoj,

já netoužím úplně po tom dokonalém zvukovém efektu prostorového zvuku. Staci mi i ty odrazy od stropu.

Jde mi jen o to, zda ten soundbar 3.1 nebo 5.1 apod bude schopen aspon virtualne ten zvuk rozdelit z bezneho zvuku u bezneho vysilani Skylinku a nene u vysilani primo v Dolby Atmos, DTS apod.

Lip nez TV to hrat bude, ale zda to "prostorove" bude hrat, byt virtualne. Zda to vubec neco prinese proti stavajici sestave AV+repro, kde pouzivam jen stereo, i kdyz umi i nejake 3D Stereo, Surround, ale nemam k nim centralni ani satelitni repro, ktere jsem uz drive prodal.

Konkretne uvazuju o Yamaha YT-207 nebo JVC TH-E851B
P: O1 1.8T SLX 1999 (5,81l/100 km)
K: OII 2.0 RS TFSI 2008 (5,80l/100 km)
K: Insignia 2.0 CDTi 103kW Ecoflex 2015 (4,55l/100 km)
goes: tak jo, zde jsi vyhral
mfilip
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mfilip 27. 11. 2022 11:36

Ve finale jsem koupil TCL TS8132, pouzity za 4 000Kc.
P: O1 1.8T SLX 1999 (5,81l/100 km)
K: OII 2.0 RS TFSI 2008 (5,80l/100 km)
K: Insignia 2.0 CDTi 103kW Ecoflex 2015 (4,55l/100 km)
goes: tak jo, zde jsi vyhral
mfilip
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 27. 11. 2022 12:01

Dík za zpětnou vazbu. A jak jsi spokojený? Splnilo to tvé očekávání?
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mfilip 27. 11. 2022 12:41

Uplne nesplnilo, ale koupe nelituji. Myslel jsem, ze i normalni zvuk z bezneho vysilani v Dolby surround bude mit efekt prostoroveho zvuku, byt umeleho. Jasne, ze jsem v tomto smyslu nemohl cekat asi nic jineho, ze i zvukove vysilani musi teda byt neco vice nez Dolby surround, musi byt primo v Dolby Atmos, to jsem zatim nezkousel a nebudu si kvuli toho porizovat sluzbu, kterou nevyuziji. Jako Netflix apod.

+ zvuk je samozrejme o necem jinem, nez v TV. Zejmena basy samozrejme. Na hifi sestavu nema, ale neurazi.
+ spotreba. Tady jsem opet prijemne prekvapen, podobne jako u samotne TV TCL. Sporeba pro bezny poslech je 5W, volume na 50% a to uz je celkem dost nahlas je 10W. Tady jsem cekal mnohem vyssi cisla
+ subwofer na nozkach, ze jako pro sousedy je to lepsi
+ spolecne ovladani diky eARC a CEC
+ prehledny a intuitivni DO

+/- zvukove mi to nekdy prijde prilis ploche, ale nejsem schopen posoudit, protoze nemam srovnai s jinymi soundbary ... no a vim, ze muj sluch ma nejaky deficit, neslysim uplne nektere vysoke tony.

- laik si opravdu musi precist navod, aby vedel, ze je potreba propojit HDMI out na soundbaru a v TV s HDMI 4, ktere ma eARC. Konkretne u TCL je tento port schovany pod kartou Irdeto pro satelitni prijem, no tak jsem 1/2 dne intuitivne propojoval nepropojitelne, nez jsem si precetl navod :D
- nedari se mi pridat soundbar do TCL Home, proste jej nenajde a TCL Home nabizi pouze 4 jine soundbary jako predvolby pro pripojeni
- opet jsem musel pouzit navod, abych prisel na to, ze tlacitko BT je treba podrzet dele, aby se nastavilo parovani. Teprve pak se podari skutecne propojit soundbar s telefonem. Kdyz jsem pouze kratce stisknul tlacitko, tak jsem normalne s telefonem soundbar sparoval, tvarilo se, ze je to sparovane, ale zvuk se nedarilo prenest
- nejde pridat do Google Home. Vsechno odklikam, vse ok, ze soundbaru se ozve zvuk, ze je propojeno, ale nakonec aplikace rekne, ze soundbar byl nastaven jinym uzivatelem a ze je potreba soundbar resetovat. Jak, to nevim. Ze by si to pamatovalo, ze soundbar pouzivalpuvodni majitel? Se mi nezda
- stand by rezim super, ze vypnuti TV da i soundbar do stand by rezimu. Jenze stale vidim, ze subwofer se snazi pripojit, ze LED vzadu na nem blika. A tak stand by rezim bere spolu s TV 1.5--2W, misto 0.5, ktere ma jen TV a co jsem schopen u stand by rezimu akceptovat.
(edit)-spotřeba ve stand by spolu s TV TCL kolisa impulsivne mezi 0,5-1,2W podle toho, jak se snazi subwofer pripojit. To je akcepotvatelne. Je potreba ale soundbar vypnout zvlast. A skutecne do stand by modu, kde didoa sviti. Pokud vypnu pouze TV, tak jde soundbar do sleep modu, kdy dioda na panelu blika a spotreba je pak tech 1,5-2W. V TV TCL mam povoleny veskere volby pro ovladani soundbaru



Nejaky tip na youtube nebo na Ulozto neceho, co by bylo v Dolby Atmos
Naposledy upravil mfilip dne 28. 11. 2022 07:20, celkově upraveno 1
P: O1 1.8T SLX 1999 (5,81l/100 km)
K: OII 2.0 RS TFSI 2008 (5,80l/100 km)
K: Insignia 2.0 CDTi 103kW Ecoflex 2015 (4,55l/100 km)
goes: tak jo, zde jsi vyhral
mfilip
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 27. 11. 2022 14:10

Díky za vyčerpávající odpověď, určitě to pomůže i ostatním. Snad se ti podaří doladit i ty ostatní drobnosti.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andy Kraus 27. 11. 2022 17:46

reset TCL soundbaru:
Keď je zvukový panel v pohotovostnom režime (bliká biela LED), stlačte a na 5 sekúnd podržte tlačidlo Prehrať/Pozastaviť/OK na diaľkovom ovládači zvukového panela. Počkajte, kým sa nezobrazí možnosť FACTORY RESET, a potom potvrďte stlačením tlačidla Prehrať/Pozastaviť/OK. Po dokončení resetovania sa zvukový panel reštartuje.

Dolby trailery:
https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/
Andy Kraus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mfilip 27. 11. 2022 17:48

Do Google Home se mi podařilo soundbar přidat až po factory resetu. Ten se vyvolá 5s stiskem OK tlačítka v režimu Standby. Do TCL Home stále ne. Ale snad to přijdu.

-- 27. 11. 2022 17:51 --

Andy Kraus píše:reset TCL soundbaru:
Keď je zvukový panel v pohotovostnom režime (bliká biela LED), stlačte a na 5 sekúnd podržte tlačidlo Prehrať/Pozastaviť/OK na diaľkovom ovládači zvukového panela. Počkajte, kým sa nezobrazí možnosť FACTORY RESET, a potom potvrďte stlačením tlačidla Prehrať/Pozastaviť/OK. Po dokončení resetovania sa zvukový panel reštartuje.

Dolby trailery:
https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

Díky.
mfilip
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andy Kraus 27. 11. 2022 18:01

pre pridanie do TCL home musí byť soundbar pripojený k wifi bodu rovnakému ako mobil
Andy Kraus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PCDaemon 27. 11. 2022 18:49

"Myslel jsem, ze i normalni zvuk z bezneho vysilani v Dolby surround bude mit efekt prostoroveho zvuku, byt umeleho. " S klasickými 5.0 rozmiestení reprosústav mám priestorový zvuk aj pri bežnom stereo vysielaní, ale záleží, aj ako je zákodovaný. Keď pozerám MS vo futbale, tak v pohode počujem hučanie, pískanie fanúšikov za hlavou, podobne vo filmoch na našich komerčných TV staniaciach nejaký štebot vtátkov, lietajúce muchy, klopanie na dvere za chrbtom atd. znejú priestorovo. Fyzické rozmiestnenie reprosústav okolo miesta počúvania nenahradia žiadne odrazy.
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mfilip 27. 11. 2022 20:05

Andy Kraus píše:Dolby trailery:
https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

Nahral jsem na USB disk a chtel prehrat v TV. U kazdeho prehrani se objevi napis, ze zvukovy format souboru neni podporovan. V TV jsem u zvukoveho nastaveni zkousel vse mozne, ale nic. Zadny zvuk pri prehravani.
Pokud to zrcadlim z TV tak je zvuk PCM. V TV jsem zkousel nastaveni Pruchod o vystupniho signalu nebo automaticky.
(edit)- nehraji jen nektere, nektere hraji, soundbar je indikoval jako Dolby Atmos a prehral.
Zvuk je ok, toto by mi stavajici sestava s Technicsem neumela takto podat.

Andy Kraus píše:pre pridanie do TCL home musí byť soundbar pripojený k wifi bodu rovnakému ako mobil

To jsem na stejne wi+fi. Kdyz jsem soundbar pridal do Google Home, tak to i psalo wifi connected

PCDaemon píše:"Myslel jsem, ze i normalni zvuk z bezneho vysilani v Dolby surround bude mit efekt prostoroveho zvuku, byt umeleho. " S klasickými 5.0 rozmiestení reprosústav mám priestorový zvuk aj pri bežnom stereo vysielaní, ale záleží, aj ako je zákodovaný. Keď pozerám MS vo futbale, tak v pohode počujem hučanie, pískanie fanúšikov za hlavou, podobne vo filmoch na našich komerčných TV staniaciach nejaký štebot vtátkov, lietajúce muchy, klopanie na dvere za chrbtom atd. znejú priestorovo. Fyzické rozmiestnenie reprosústav okolo miesta počúvania nenahradia žiadne odrazy.

Mam i tuto volbu, mam Technics AV receiver, musel bych dokoupit jeste satelitni a center repro.
Coz casem asi udelam.
P: O1 1.8T SLX 1999 (5,81l/100 km)
K: OII 2.0 RS TFSI 2008 (5,80l/100 km)
K: Insignia 2.0 CDTi 103kW Ecoflex 2015 (4,55l/100 km)
goes: tak jo, zde jsi vyhral
mfilip
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků