Vzdálenost repro od zdi

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod tapdancer 23. 2. 2012 21:46

Ahojte, mám kolejní pokoj 3x3m (9m2 :D ) Nastěhoval jsem si tam teď nový AV receiver Onkyo TX-NR579 a jako přední pár mám Heco Metas 300. Když jsou odtažení ode zdi tak 30-40 cm tak hrajou překrásně, ale potřeboval bych je nacpat co nejvíc ke zdi (paksamozřejmě přichází na scénu poměrně silné dunění :/ ). Vím, že je to zvěrstvo, ale takhle kolem nich přítelkyně ,,skoro neprojde´´ :-*
Poraďte mi prosím někdo, jak by se tato situace dala řešit?
Ucpat basreflex molitanem?, nějakou tkaninu za repro, aby pohlcovala výdechy?
Opravdu nevím...
Díky všem.
tapdancer
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 2. 2012 23:08

Přinutit přítulku aby zhubla se asi nepovede, najít méně přírodně obdařenou taky nebude to pravý vořechový, tak bych zvolil plát molitanu tloušťky cca 5cm, rozměry přibližně rovnaké jako zadní stěna reprobedny, položený mezi stěnu a bednu a ke stěně tou bednou zlehka přitlačený. Koupit se to dá v čalounictví - čím hustší = tužší pěna se koupí, tím víc bude tlumit...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod tapdancer 28. 2. 2012 19:56

Ahoj, díky za radu, ale molitan vůbec nepomohl. Pořád to hrozně duní.

ALE zjistil jsem, že to dunění vzniká až za 1/2 místnosti. Testoval jsem vzdálenost repro ode zdi a je to prakticky jedno, ale vypozoroval jsem následující:
Místnost má 3x3m, 1,5m před reproduktory naprosto v pohodě ale dunění nastává v druhé části 1,5 (tedy v zóně, kde se sedí-leží).
Zkoušel jsem i zatlumit dekou nebo peřinou zadní stěnu ale dunění pořád nepřestává...
Už mě z toho bolí hlava, pomozte mi někdoooo!!! :-D :-D :-D
Díky Tap.
tapdancer
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 2. 2012 20:59

Jedině přestěhovat. Ta místnost se chová jako objemový rezonátor, lepší to prostě nebude - optej se starších lidí, kteří dřív hráli v nějaké kapele nebo dokonce nahrávali nějakou muziku, co to byla RÁMUSÁRNA - Tvůj pokoj se tak chová.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod radon 28. 2. 2012 21:00

A molitan v bassreflexu se chova jak?
Logitech Duet, DAC1, K701, Vincent SP-996, Monitor Audio RS1, Wharfedale SW150
radon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod isors 28. 2. 2012 21:08

Ja som mal ten isty problem na byvalych reproduktoroch tlmil som kompletne cele vnutro asfaltove platy a za reproduktory som dal dynaxorb(www.audioland.cz/
Repro Jamo c 803, yamaha a-s700 ,repro kable chord carnival silverscreen bi-amp, , chord crimson,merlin tarntula mk6 ,hdmi chord, pro-ject rmp 1.3 genie, cowon d2+ m-audio ie-40, asus n75sf-bang & olufsen
isors
Junior

Odeslat příspěvekod šeďour 29. 2. 2012 09:53

Už jsi ucpal basreflex ?
A nebo použít ekvalizér a kmitočty zdůrazněné reprosoustavami ubrat na něm.
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hexxisek 29. 2. 2012 10:12

a co za repro dát nějaký panely ? pohrát si trochu s akustikou
Macbook Pro 13" 2011 early / iPhone 5S / Harman Kardon AVR 100 + QLN Qubic 2 / Optoma HD131xe - 90" úhlopříčka / Beats Solo 2
hexxisek
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 29. 2. 2012 10:17

tapdancer píše:Ahojte, mám kolejní pokoj 3x3m
Predpokladam, ze student v docasnom byvani investovat do akustiky nebude. Kupovat nejake molitany je uplne k nicomu. Netahajte studentovi peniaze z vreciek blbymi radami :-|
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod hexxisek 29. 2. 2012 11:09

třeba by stačili uplně prach obyčejné panely z rockwoolu za bedny...to není žádná šílená investice a využití to může mít i do budoucna...svůj učel to splní vždy a kdekoliv....pokud je to blbá rada tak pardon
Macbook Pro 13" 2011 early / iPhone 5S / Harman Kardon AVR 100 + QLN Qubic 2 / Optoma HD131xe - 90" úhlopříčka / Beats Solo 2
hexxisek
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kingie 29. 2. 2012 11:28

Asi mam jeste blbejsi radu, ale vycpavkove materialy ze starych matraci a sedacich souprav jsou u popelnic dokonce zadarmo :)
kingie
Junior

Odeslat příspěvekod šeďour 29. 2. 2012 12:20

Já se vám fakt divim :hm autor přízpěvku napíše, že to potřebuje nacpat co nejvíc ke zdi a vy mu tady dokolečka radíte, ať za to něco strčí.Za prvý nechápu, co by tam jako měl strčit, aby mu to pomohlo v problému s dunivými basy ?
To s tím molitanem, nebo skelnou vatou fakt myslíte vážně ?
A za druhý, když už to odstrčí od zdi, aby tam něco strkal (třeba provizorně matrace z postele na vyzkoušení), tak se v podstatě jeho problém řeší samotným odstupem reprosoustav ode zdi.
Jenže to on nechce.
Asi tam není dost místa.

Jinak, to stojaté vlnění (zdůraznění nízkých frekvencí) se dá pohlcovat pouze tam, kde vzniká.
A to je, jak popisuje autor přízpěvku zhruba v jedné třetině volného prostoru obytné místnosti.
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 29. 2. 2012 13:10

šeďour píše:To s tím molitanem, nebo skelnou vatou fakt myslíte vážně ?
Myslia. Pretoze na internete sa sklena vata vyhlasila za "DIY basstrap" - to, ze to riesi skor nizsie stredy a vyssie basove pasmo nejako ludom nevadi (ono povedzme si pravdu, vela ludom to doma skutocne basy ani nehra).
Treba si pozriet hodnoty pohltitelnosti sklenej vaty s materialmi, ktore su skutocne urcene na pohltenie najnizsich frekvencii a je v tom jasno. Sklena vata podla mna skor plni funkciu difuzera - nie bass trapu.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tapdancer 29. 2. 2012 20:46

Jak už jsem psal výše, zatlumení za bednama nepomáhá, zkoušel jsem molitan, deku, peřinu, prostě nic. Příjde mi spíš, že to dělají basové reproduktory. Jo a k ekvalizéru - pouštím hudbu z MMC, takže tam toho moc nastavit nejde :)
A molitan jsem zkoušel nacpat i do bassreflexu a také nic. Bude to asi jak se tu EKKAR zmínil rámusárna...
Nejhorší je, že je takovéto nepříjemné dunění, jako když si pustíte Logitech Z-5500 a basy naplno, jestli je tu také někdo vlastnil.
Vyloženě mě totiž se*e, že jsem vynaložil celkem dost úsilí (i financí - repro cca 10k, rec cca 10k) a nějak se nedostavuje výsledek :(

Navíc se to chová stejně (dunivě v druhé půli místnosti) když mám repro přimáčklé na zdi i metr ode zdi... :grr: :grr: :grr:
tapdancer
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 2. 2012 20:58

Nj, bohužel - je to stojaté vlnění a v takovém objemu jaký popisuješ, je prakticky nepotlačitelné. Jediné co by se proti němu dalo udělat by bylo zavěšení několika hutných dek svisle od stropu až k podlaze napříč prostorem mezi bedny a poslechovou postel - aby shoršily "kvalitu" objemového rezonátoru, kterým ten cimřík je. Zároveň by se tím samozřejmě mnohonásobně zhoršil samotný poslech. Asi bych se smířil s faktem, že po dobu studia budu poslouchat asi jen na sluchátka, anebo bych se snažil se co nejdřív někam přestěhovat...
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka