OLED TV nebo ULTRA HD TV

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod czechliving 23. 10. 2014 10:25

Mám starší TV SONY KV-29FQ75 a přemýšlím o pořízení nové TV. Velikost min 55 a priorita na pohyblivé scény, Smart funkce nevyužívám. Byl jsem okouknout současné TV a byla to hrůza ( pohyblivé scény, SD obraz, ) Koukal jsem na Samsung UE55HU7500 a Samsung UE55HU8500 a Samsung UE55HU6900. Všechny tyto modely mají hlavně problém se zobrazením pohybu (rozmazaný, nezobrazení detailů, ..) Do TV posílám signál přes HDMI ze satelitního receiveru VU+Ultimo. Zatím jsem naživo neviděl obraz na OLED televizi, snad tato technologie si s pohybem poradí lépe. V Alze mají TV OLED LG 55EC930V, máte s touto TV zkušenost. Nebo počkat na TV OLED s ULTRA HD.
TV: SONY OLED KD-55AF9 - Blu-ray: Pioneer UDP-LX800 - Satelitní receiver: VU+ULTIMO 4K+HDD+Motor - AV Receiver: Pioneer VSX-LX503-B + JAMO S 809 Basic Atmos 5.1.2
czechliving
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 10. 2014 11:27

Aj si tie TV nastavoval alebo len pozeral čo bolo vystavene na predajni?
Druha vec, všetko su to 4K televizory, tam je logicke že ak tam pustiš nižšie rozlišenie že tam budu zakonite nejake artefakty v obraze kedže TV ma dosť prace s prepočtom obrazu.
A v neposlednom rade, na LCD zobrazenie pohybu dokonale nikdy nebude.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod Tonito 23. 10. 2014 14:02

Pokud máš jako prioritu pohyblivé scény (což plně chápu), tak je to tak, jak ti napsal Ryan. LCD to dokonale nedokáže nikdy (+ ten přepočet u 4K modelů) a OLED na tom může být v některých případech dokonce i hůře! Tady se můžeš mrknout jak na celkové hodnocení, tak i na hodnocení pohybu a rozlišení ...

Test OLED LG 55EC930V ze Švédska :

http://www.ljudochbild.se/test/oled-tv-lg-55ec930v

Test USA/EU verze z Anglie :

http://www.hdtvtest.co.uk/news/lg-55ec9 ... 203929.htm

Pro porovnání test plazmy PANASONIC ZT60 :

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasoni ... 062961.htm

Jinak se taky v zahraničních diskuzích objevují názory uživatelů, že příliš vysoký kontrast u OLED panelů jim unavuje oči ... Podobné zkušenosti začínají mít i uživatelé u nás :

http://www.tvfreak.cz/forum/showthread. ... light=oled

Mimochodem, v tom vláknu jsem si taky trochu přisadil ohledně LG a jejich (W)OLED-ů. Pokud nebude více skutečných výrobců (a ne jen přebrandované LG panely) a pořádná konkurence, tak se na tomto TV poli hned tak něco nezlepší. Žádná technologie není dokonalá, ale poslední špičkové plazmy dokázaly OLED slušně potrápit a některých parametrech i předčit, proto byla moje volba jasná. Byt´ chápu, že ne každému plazmová technologie vyhovuje ...

Tony
TV - PANASONIC TX-P60ZT60E A professionally calibrated!
BD player - PANASONIC DMP-BDT700EG
AV receiver - PANASONIC SA-BX500EG-K
Speakers - 4 x PANASONIC SB-PF800E-M, PANASONIC SB-PC800E-M, PANASONIC SB-WA800E-M
Tonito
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 23. 10. 2014 18:22

Křik části uživatelů volá po OLED, ale bohužel konkrétně já jsem několikráte umírňoval jejich radostné očekávání nové technologie. Ne vše, pokud vím, je dokonalé... koneckonců se to potvrzuje i v tomto vláknu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 10. 2014 18:23

A namůže ta únava očí být paradoxně tím, že ten OLED panel nebliká?
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 26. 10. 2014 18:28

Domnívám se, že nikoliv, ale mohu se mýlit. Co vím, tak se vedla diskuze o nárůstu kontrastního poměru a dalších faktorů v závislosti na námaze zraku.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 10. 2014 18:40

Kontrastní poměr to způsobovat nemůže - kontrastní poměr je pouze z tohodle hlediska "o něco málo černější černá" - a kdyby to tím bylo, tak není nikdy problém nastavit černou trochu do šeda. Spíš bych to tipoval na to, že si ti uživatelé vypnou interpolaci pohybu a pak jim to i kvůli rychlé odezvě tahá oči - ten rozmazaný pohyb na LCD, nebo problikávání na plazmě dá subjektivně plynulejší pohyb ... Případně by to mohlo být ještě "chudším spektrem" - tedy, že nějakým nespojitým barevným gamutem, ale to je už i v případě jakéhokoliv RGB, kde se barvy tvoří mísením barevných kanálů.
Takže bych to tipoval asi na tu rychlou odezvu. Ten novější typ OLED od LG by měl mít interpolaci 200 FPS, místo 100 FPS u toho staršího, tak se uvidí, jesti se něco změní
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 26. 10. 2014 20:04

Já nepsal, co to způsobuje, psal jsem, že se hovoří o možných případných negativech při nárůstu kontrastu (nejen v souvislosti s OLED technologií). Vzhledem k tomu, že jsem neměl možnost věci posoudit na vlastní oči, nemohu zaujmout regulérní postoj.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 10. 2014 20:33

Tak může to být klidně tím, že je ve výchozím nastavení moc vysoká "svítivost" a ti majitelé to nechají tak - když už si za to jednou zaplatili, může to být cokoliv ... jenom podle mě tohle by nebyl probém té technologie - tak jsem uvažoval, co by to mohlo způsobovat - a jedinej roztíl oproti LCD je v té rychlé odezvě. Kontrast ve smyslu úroveň černé si nedovedu přestavit, že by měl nějak vadit
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 26. 10. 2014 20:51

Bohužel nemám link článek/diskuzi - je to už dlouho. Nějak se rozebíral neustále se navyšující kontrastní poměr s tím, že části lidí to nakonec nebude dělat dobře. Samozřejmě svítivost je také velmi důležitá, o tom žádná. Nešlo, pokud si správně vzpomínám pouze o OLED technologii, ale právě o chuť neustále navyšovat kontrast...

V konečné fázi se lze pouze domnívat - třeba můžeme popřemýšlet nad určitou nepřirozeností, která citlivějším jedincům přijde pro oko tak nepřirozená, až způsobí bolest očí/hlavy... Jsou to jen spekulace.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 10. 2014 21:01

Možná tím kontrastem mysleli spíš tu svítivost. Umím si teoreticky představit, že ten "skutečný" kontrast - tedy úroveň černé při zobrazení šachovnice - by mohl být probém např. když je tmavá scéna a pak tam problikne velmi jasný objekt a člověk to sleduje úplně potmě. V případě LED podsvícení spíš jde o způsob řízení toho podsvícení - tedy diody blikají.
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 26. 10. 2014 21:04

Svítivost, či hodnota minimálního jasu je již dnes problémem u některých lidí&monitorů. Nelze snížit hodnotu a tak třeba při práci v noci monitor příliš září, což nemusí být příjemné a déletrvající stav má/může mít vliv na únavu zraku.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 10. 2014 21:25

U starších monitorů s podsvícením zářivkami šlo snížit podsvícení ještě míň než u "LED" monitorů, ale zas ty LEDky nesnižují ten jas tak, že by svítily míň, ale prostě sníží frekvenci blikání - což samozřejmě taky není ideální.
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 26. 10. 2014 22:49

Blikání je samostatná kapitola.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod czechliving 29. 10. 2014 22:08

Tak nakonec po prostudování informací a vašich reakcí, jsem se rozhodl, že půjdu do plazmy od Panáka. OLED a UHD TV odsunu na později (cca 2-3 roky). Otázka zní, zda se dá v této době sehnat plazma Panasonic řady VT60 nebo ZT60 ve velikosti min. 55
TV: SONY OLED KD-55AF9 - Blu-ray: Pioneer UDP-LX800 - Satelitní receiver: VU+ULTIMO 4K+HDD+Motor - AV Receiver: Pioneer VSX-LX503-B + JAMO S 809 Basic Atmos 5.1.2
czechliving
Junior

Další stránka