[krátká recenze] Noble Ultra-thin - kabel pro in-eary

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 13. 4. 2015 14:49

Výměnný kabel zajišťuje nejen výrazně delší životnost sluchátek, ale i svobodnou možnost volby kabelu. Mě se nedávno dostal do ruky speciální ultra tenký kabel od Noble a rád bych se podělil o mou zkušenost s ním.

Kabel se dá objednat ze stránky výrobce, cena je 80USD(cca 2 100 Kč) včetně poštovného
http://nobleaudio.com/en/shop/accessories/

Obrázek

Kabel je osazen dvoupinovými konektory, které využívá stále většina výrobců customů a i pár výrobců universálů. Pokud si nejste jisti kompatibilitou s vašimi sluchátky, rád poradím.

Rovný 3,5 mm jack je příjemně malý, ale nepůsobí moc odolným dojmem, především se mi nelíbí absence výraznějšího změkčení vstupu kabelu do konektoru.

Obrázek

Kabel samotný je pletený pouze ze dvou vodičů, zem je oddělena už od konektoru (lze tedy předělat na symetrické zapojení). Y-split je řešen jednoduše jen bužírkou, další kus bužírky slouží pro stahování kabelu. Samozřejmostí je pak paměťová část kabelu u sluchátek.

Kabel je neuvěřitelně lehký a tenký(průměr 0,9 mm), s ničím podobným jsem se u žádných sluchátek nikdy nesetkal. Všechny ostatní kabely jsou proti němu minimálně dvojnásobné.

Obrázek
Obyčejný JHAudio kabel, Noble Ultra-thin a Noble standard

Má to velmi pozitivní vliv na pohodlí, kdy není cítit žádná váha táhnoucí kabel dolů a po chvíli nevnímáte ani kabel dotýkající se pokožky na uchu či krku. Pro delší poslech či sportování ideální volba. Také je výrazně méně nápadný, už z pár metrů skoro neviditelný.

Jak je na tom v dalších ohledech? Netrpí na výrazný paměťový efekt, poddajností je také nadprůměrný, jen má menší sklon se zamotávat.

Snaha mít co nejtenčí kabel se ale pravděpodobně promítne na jeho odolnosti. Nejen, že je měřením potvrzena výrazně nižší pevnost kabelu v tahu (cca 5kg oproti 75 kg u standardního Noble kabelu), ale především při osobním kontaktu působí velmi zranitelným dojmem. Jsou to spíše obavy podvědomí než reálné problémy, ale i tak se o ten kabel při běžném nošení více obávám a dávám si na něj větší pozor.

Obrázek

Co se zvuku týče, řeknu jen, že jsem rozdíl oproti standardnímu Noble kabelu (postříbřená měď) nezaznamenal. Což je velmi dobrá zpráva, protože u podobně tenkých kabelů od Estronu se dá najít velké množství komentářů, stěžujících si na zhoršení kvality zvuku.

Pokud hledáte maximální pohodlí, nebo alespoň unikátní příslušenství k vašim customům, můžu ultratenký Noble kabel vřele doporučit i přes vyšší cenu a teoreticky menší odolnost.

Výhody
- Skvělé pohodlí
- Nenápadnost
- Dobré vlastnosti
- Unikátní vzhled

Nevýhody:
- Vyšší cena
- Méně odolná konstrukce
- Pocit zranitelnosti kabelu
- Obyčejný jack konektor

Dodatek:

Pokud hledáte pouze obyčejný náhradní kabel pro vaše in-eary, doporučuji standardní Noble kabel, nejlepší výměnný kabel se kterým jsem se setkal.

Materiálem je postříbřená měď, skvěle poddajný, bez paměťového efektu, tlustý tak akorát a velmi odolný i díky kevlarové výztuži. Jediným nedostatkem je použití stejného rovného jacku.

Za 50 USD cenově srovnatelný s většinou konkurenčních a určitě za to stojí.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent