Asie, ráj přenosného audia

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 23. 8. 2015 16:54

Vypravil jsem se na několik týdnů do Asie ( https://instagram.com/frantabina/ ) a samozřejmě jsem neodolal a podíval jsem se i na místní nabídku Hi-fi techniky. Prim hrálo přenosné audio, protože to je to hlavní co se v Asii prodává (mají dostatek peněz, ale málo místa v bytech) a protože klasická sluchátka mě zajímají čím dál tím méně a dají se vyzkoušet i v našich končinách.

Začněme ale už na Istanbulském letišti ( které je mimochodem naprosto příšerné). Ve dvojici elektro obchodů se prodávají hlavně nezajímavé značky(Beats, Bose), ale už i sem proniklo Sony a jejich agresivní marketing tlačící Hi-Res audio. Bez problémů si tak můžete vyzkoušet vrcholový model sluchátek Z7, nový Walkman ZX2 za 1000 Euro i přenosný zesilovač PHA-3.

Obrázek


Kuala Lumpur

V Malajsii jsem audio nijak cíleně nevyhledával, ale v obchodním centru mezi Petronas Towers jsem narazil na dva zajímavé obchůdky.

Prvním z nich bylo Sony centrum, jehož ⅓ byla věnována sluchátkům a přenosnému audiu(samozřejmě za podpory Hi-Res log všude okolo). Na vyzkoušení zde byl veškerý sortiment, včetně zajímavých hybridních špuntů řady XBA-A a vrcholového modelu XBA-Z5. Nechyběla ani trojice přenosných DAC/AMP řady PHA.

Obrázek

Zaujala mě prezentace nového Walkmanu ZX2. Efektně provedené, ukazující různé drobnosti vylepšující zvuk (kondenzátory, pozlacení, atd). O samotných vnitřnostech, tedy S-Master technologii třídy D, která jde spíše za výdrží než za maximálním zvukem, nepadlo ani slovo.

Obrázek

Druhý krámek nabízel míchanici mnoha značek sluchátek a gadgetů, ale mě zaujal díky in-earům značky JVC. V Evropě naprosto ignorovaná značka, v Asii jedna z nejpopulárnějších. Rád jsem si poslechl vrcholový model FX1100 a konstrukčně zajímavý FXZ200.

Singapur

Singapur a hlavní nákupní ulice Orchard mě zavedla do obchodu s jednoduchým názvem “Stereo”. Obchod se zaměřuje pouze na sluchátka, především na ty domácí. Výběr je opravdu bohatý a k vyzkoušení je úplně vše.

Obrázek

Přenosné audio zde nebylo tak zajímavé(kromě kompletní nabídky customů Unique Melody), já si alespoň rád pohrál se řadou přehrávačů A&K.

Obrázek

Hong Kong

Lidé v Hong Kongu přenosné audio asi opravdu zbožňují, během dvou dní se mi podařilo zahlédnout množství lidí s high-end modely Shure SE846 či Westone W60 a i pár lidí s přenosným zesilovačem jsem potkal.

Zde jsem šel cíleně do čtvrti Mong Kog, kde se nalézá obchod Mingo headphones. Ten se schovává v devátém patře obchodního domu, jenž se celý zaměřuje na elektroniku.

Obrázek

Mingo je opravdovým snem sluchátkových hi-fistů, mě ohromila hlavně nabídka in-earů. Kromě velkých značek se tam dají najít i japonské FitEar a customy od JHAudio, Noble, Heir, UM, Westone a UE.

Obrázek

Obchod nabízí i velké množství prémiových kabelů k in-earům, občas hrozné hadice za nesmyslné ceny. Ale i zde si můžete vše vyzkoušet, nějaký pán s customy tam takhle během pár minut proházel asi 5 různých kabelů.

Ale i nižší patra obchodního domu byla zajímavá. Na druhém podlaží se nacházelo přibližně 5 obchodů, které všechny nabízely přenosné audio včetně high-endových modelů. O takových možnostech se nám v Evropě jen zdá.

Obrázek

Shenzhen, Čína


První cílená návštěva místní pobočky Jaben Audio mě zklamala. Malý krámek, schovaný za zubní ordinací, na vyzkoušení některá domácí sluchátka, ale přenosné audio omezené a zabalené.

Naštěstí o kousek dál stojí obchodní dům, jehož dvě patra jsou věnovaná čistě Hi-fi. V Číně mají asi více prostoru v bytech a tak jsem se zde setkal s opravdu bohatou nabídkou reproduktorů. A nešlo o žádný low-end, poslechové místnosti byly pěkně obestavěné zesilovači a bednami za miliony, značky jako McIntosh, Focal, Sonus Faber a mnohé další tu tak jsou na dosah ruky.

Obrázek
Obrázek

Líbily se mi obchody nabízející kabeláž vyráběnou na místě na míru a pár krámků nabízejíích lampy.
Obrázek

Tokyo, Japonsko

V Tokyu jsem se pohyboval v okolí Akihabary, místního centra elektroniky a všech podivností Anime. Už nabídka sluchátek průměrného elektra by zastínila největší speciálky v ČR, ale mým cílem bylo E-Earphone, opravdový ráj přenosného audia.

Nepřeberné množství high-endových in-earů desítky přenosných zesilovačů, sluchátkových kabelů a přehrávačů, o velkých sluchátkách ani nemluvě. A to vše pěkně k vyzkoušení. Strávil jsem tam přes dvě hodiny, odešel jsem spíš proto, že jsem už z toho poslechu začínal být unavený, než že by začaly docházet věci na vyzkoušení.

Opravdovým pokladem je ale jejich menší krámek v přízemí, který nabízí jen custom in-eary. Na jednom místě si tak můžete vyzkoušet víc jak 15! značek customů a klidně si tam rovnou pořídit i otisky uší. V tom krámě bych mohl strávit několik dní, tak jsem se radši zaměřil jen na pár nejvýraznějších kousků.

Obrázek

Obrázek
Mají tu dokonce i nastavitelné customy od UE

Místní ceny

Vyplatí se kupovat in-eary a přenosné audio v Asii? U většiny in-earů my přišla cena slušná, nižší než v Evropě a často nižší i než na US shopech. Dále například v Hong Kongu se dala cena ještě o trochu snížit, stačilo procházet patro a ptát se na ceny různých obchodů a nabízet platbu v hotovosti.

Občas se naskytnou zajímavé slevy. Já jsem hodně přemýšlel nad Sony A15 v Kuala Lumpuru, kde se prodával za cca 3 tisíce Kč, což je mnohem víc odpovídající cena než našich 5 500 Kč

V Japonsku pak zaujmou bazarové kousky, Shure SE846 za příjemných 15 000 Kč či Aurisonics Rockets za suprových 3 500 Kč.

Jak se sluchátka zkouší?

Větší elektra mají sluchátka vystavená ve stojáncích, nedají se tedy ukrást, jsou ale naprosto volně přístupná a můžete připojit vlastní přehrávač. Ale jak si sluchátka zkouší úplně každý, jejich nástavce nejsou v úplně pěkném stavu. Já narazil na Etymoticy ER-4 v Yodobashi, ale u nich nástavce byly tak žluté a plné ušního mazu, že bych je do uší nikdy nedal. Je tedy dobré mít sebou vlastní nástavce a na sluchátkách je měnit.

Obrázek

Legrační to je u sluchátek s výměnným kabelem, ty jsou většinou ke kabelu přilepené a často i obmotané slušným množstvím tesa pásky. Nedají se tedy ukrást, ale občas to vadí pohodlnému a správnému usazení.

Některé menší obchody(Mingo, Stereo, custom shop E-Earphone) pak mají in-eary za pultem v malých krabičkách a vyzkoušet se dají na požádání.

Krátké dojmy

Dunu DN2000-J (8 500 Kč)- Nová verze mých oblíbených hybridů, tentokrát laděná jako kopie AKG K3003. Zvuk je opět dál, ještě čistší, bas rychlejší a lépe integrovaný do celkového podání. Bohužel ta ostrost se začíná projevovat už příliš.

Sony XBA-Z5 (17 000 Kč) - Konstrukčně nesmyslně velké a nepříliš pohodlné, po zvukové stránce mě příliš nezaujaly, Dunu mi přijdou lepší za polovinu ceny.

Aurisonics Rockets ( 6 000 Kč) - Zvukově dobré, ale moje nové Flare Audio R2A také s dynamickým mikroměničem je jasně přehrávají.

JVC FX1100
( 9 500 Kč)- Mohutné in-eary, ale sedí docela dobře. Nabasovaný, teplý zvuk, ale velmi působivá velikost prostoru.

FLC8 (8 000 Kč) - Dost povedené hybridy, ale ta možnost štelování ( celkově 36 možností!!) mě trochu děsí.

Westone W50 a UM50 (14 000 Kč) - Oba modely hrozně přebasované, zapatlané. Za tu cenu fakt ne.

Westone W60
( 24 000 Kč) - Neutrálnější než nižší modely, pořád ale hutné Westone podání, u kterého mi chybí čistota a vzdušnost. Ale pořád lepší než Shure SE846

Ultimate Ears Reference monitor ( 24 000 Kč )- Špičkové neutrální in-eary, opravdový high-end, Shure i Westone o třídu níže. Při plné ceně bych možná dal přednost levnějším custom Noble 4, ale UERM se často vyskytují na Mass Dropu a za tu cenu budou super.

Noble K10 ( 38 000 Kč) - Po zvukové stránce mi přijdou opravdu velmi podobné mým Heir 10.A(teda opravdu super), asi bude něco pravdy na tom, že je Heir sprostě okopírovalo. Jinak mají tam pár vzorků, Noble opravdu dělá nejhezčí customy na trhu.

Noble Savant (14 000 Kč) - Asi nejlepší universály co jsem slyšel. Skvělý čistý zvuk, přitom není tak chladný jako u Noble 4. Za tu cenu super koupě.

JH Audio Angie ( 26 000 Kč) - Nesmyslně obrovské, pohodlí mizerné. Bohužel nastavené s maximálním basem, ale i tak velmi působivé. Chtěl bych je slyšet znovu.

Mimochodem, v ČR nejsou skladem snad ani jedny, distributor je objednává jedině přímo pro zákazníka. Tady jich měli asi 20 jen tak naskládaných na poličce za pultem.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 23. 8. 2015 17:41

Moc pěkná cestovní reportáž.
Díky. ;-)
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radimecek13 23. 8. 2015 18:07

díky moc,velmi zajímavé a kéž už by to bylo u nás..
Doma:
Cambridge Audio Azur 540C - Hypa 300SE -SHURE SRH 940,Bang & Olufsen H6
Na ven:
Fiio X1+ Bang & Olufsen Beoplay H2,Ultrasone Icans Octa,Grado IGradoFIAT 500L POP STAR 1.4 benzín
radimecek13
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 23. 8. 2015 20:47

No a co ty Flare? Vypadají dobře ale jen s pěnami? Recka na ně bude?
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Duke650 23. 8. 2015 23:35

K těm JH Angie v ČR:
ano, když jsem je objednával, tak je v Audigo neměli a dovezli je až poté, co jsem zaplatil plnou cenu.
Ale dovezli jich víc a pokud dobře vidím, mají ještě 2 páry
DAP: Questyle QP1R / DAC: Khadas ToneBoard / AMP: JDS Labs Atom
HP: Focal Elegia, Oppo PM-3 / IEM: Jerry Harvey Angie, Tansio Mirai TSMR-3 Pro
Duke650
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 24. 8. 2015 07:58

Mám dotaz ohledně Noble Savant, dokázal bys je prosím srovnat s Fidue A83? Jinak řečeno, už delší čas po nich pokukuju, mohly by být upgradem ze zmíněných Fidue? Dík
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 24. 8. 2015 08:05

mrazíkovo píše:Mám dotaz ohledně Noble Savant, dokázal bys je prosím srovnat s Fidue A83? Jinak řečeno, už delší čas po nich pokukuju, mohly by být upgradem ze zmíněných Fidue? Dík


Zvukově je to něco úplně jiného. Fidue máš V-shape s pořádným basem z dynamického měniče. Noble Savant pořád zůstává spíše středovým monitorem, tedy skoro úplný opak. Ty sluchátka by se skvěle doplňovala(jako u mě Noble 4 a Dunu DN2K), ale vzít to jako upgrade prostě nejde.

Duke650 píše:K těm JH Angie v ČR:
ano, když jsem je objednával, tak je v Audigo neměli a dovezli je až poté, co jsem zaplatil plnou cenu.
Ale dovezli jich víc a pokud dobře vidím, mají ještě 2 páry


Dík za info, já vycházel ze starších informací od distributora.

Figut píše:No a co ty Flare? Vypadají dobře ale jen s pěnami? Recka na ně bude?


Asi jo, jsou dost super, ale pořádně fungují jen s pěnama, musíš z nich "kladivem odmontovat" příšerný Y-split a vyskytují se tam nějaké problémy, kvůli trochu nedomyšlené konstrukci.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dofo 24. 8. 2015 13:13

Bina,
vdaka za peknu reportaz, podobnu temu som uz cital na nemeckom fore, tykalo sa to vsak len Japonska resp. Tokya. Je to tam naozaj pre nasinca uplne iny naddimenzionalny svet sluchadloveho audia.
V nasledjucom, spominanom vlakne su okrem zaujimaveho citania tiez velmi pekne dokumentacne fotky: http://www.hifi-forum.de/viewthread-211-717.html
dofo
Junior

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 24. 8. 2015 13:15

Dík. Teď jsem něco pořídil, co právě opakem A83 bude, sám jsem zvědavej. Nicméně Savanty už chvilku sleduju a moc se mi líběj.
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 24. 8. 2015 14:25

Dobra reportaz, velmi mrzute, ze v Cechach je o audio tak male povedomi, spousta lidi netusi, co za krasu se skryva i v malinkych spuntech.
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 29. 11. 2016 22:07

Tak při letošní dovolené v Shenzhenu jsem si opět ušetřil jeden den na návštěvu místního Hi-fi obchoďáku.

Našel jsem tam nádherný obchod, luxusní výběr klasických domácích sluchátek, včetně AKG K1000, spousta zajímavých přehrávačů a gigantický výběr špičkových in-earů. Bohužel obsluha anglicky vládla skoro nulově a až po 5 minutách mi bylo nějak sděleno, že poslouchat sluchátka můžou pouze členové VIP klubu. No, zajímavá strategie pro zvýšení prodejů.

Ale naštěstí v budově se nachází i http://www.shenzhenaudio.com/ a tam jsou výrazně vstřícnější. Nechtěl jsem moc otravovat a tak jsem zkoušel především věci, co byly na zkoušení již připravené. Tak jsem se dostal k poslechu dvou kousků, co mě zajímaly:

Ibasso IT03 - zajímavá konstrukce, pohodlí hodně závislé na zvolených nástavcích a tím i na hloubce usazení. mělké usazení a sluchátka docela vyčnívají, ale hlubší usazení a sluchátka pěkně sednou do záhybů ucha. Za mě pohodlné.

Zvukově velmi povedené. Basovější, méně do V než Fidue A83 nebo Dunu DN2000. Zvukově možná né tak technicky na výši jako Dunu DN2000J(Na porovnání pěkně hned ve vedlejším stojanu), ale s lepším laděním.

Osobně za mě ale v této ceně za nejlepší hybridy považuji nadále Orivety. Zvukově na podobné úrovni jako Ibasso, jen ještě o trochu méně ostrosti a s lepším pohodlím.

Shure KSE 1500 - Moc rád jsem využil šance vyzkoušet jedny z nejdražších a nejunikátnějších in-earů na trhu. Bohužel jen s analogovým výstupem Cowonu Plenue D jako zdrojem.

Zvuk velmi odlišný od dynamických i tlakových měničů, podobnost s modely lambda od Staxu. Excelentní čistota, rychlost, přesnost. Ale překvapivě né natolik, abych byl ohromen a odůvodnil si tu cenu. Osobně mi tu chyběl nejnižší bas, co do množství tak i rozsahu. Ale zkušenost zajímavá a zkusím se k nim někdy dostat znovu na delší test, s pořádným zdrojem a delším časem na poslech.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 30. 11. 2016 18:23

Asie, ráj vykořisťovatelských korporací :grr: . Taky se tam někam chystám(e), ale sluchátka budou to poslední. Sorry za ot.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 30. 11. 2016 21:56

Pekný,hezky se to cte a nasinec v srdci evropy jenom tise závidí...Asi budou o kousek dál nez my.
Chord Hugo ,Mojo+Poly,Fluid Audio FX8,Astell&Kern AK300,AKG Q 701,Beyer DT 990,Senny Amperior,Trinity Delta a Master,Senny HD800S,MDR-1000X, MDR-XB70BT,Shure 535 LTD,Beyerdynamic T5 2g,ProPhile8,Schiit Modi3,Magni3,DragonFly Red,Arcam rHead
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků