[Test] Shozy Zero - dobré dřevěné špunty za malé peníze

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 10. 7. 2016 22:55

Shozy je malým čínským/Hong Kongským výrobcem, jehož prozatím největším úspěchem byl přenosný přehrávač Alien. Levný a prý velice dobře hrající, ale bohužel s komfortem užívání pod úrovní iPodu Shuffle. Teď se výrobce pustil na trh s in-eary, vydal pěkné a levné dřevěné in-eary a jak je na Head-fi tradicí, sluchátka hned nabrala slušný hype. Titulek tématu mluví za vše:

Obrázek

Mě už tohle každotýdenní zjevení se nových levných čínských sluchátek konkurujících modelům za X násobek jejich ceny vůbec nebaví a kupovat už to nehodlám. Ale přeci jen zkusil jsem napsat výrobci a on byl vstřícný a tak tu mám jeden pár na test.

Obrázek

Upozornění: Mám předprodukční vzorek. Nevím, jaké je finální příslušenství, ani zda plně odpovídá kvalita provedení a zvuku. Z prvních pár příspěvků jsem viděl, že produkční verze by měla minimálně být o kus větší.

Konstrukce

Design naprosto jednoduchý a moc se neliší od 99 % dalších dřevěných čínských špuntů. Obyčejný válcovitý tvar, přední polovina plastová, zadní ze dřeva. Sluchátka jsou o trochu delší, než by bylo asi nutné, ale i tak pořád příjemně malé a lehké.

Musím říci, že palisandrové dřevo vypadá opravdu pěkně a potěší jeho využití i na jacku a y-splitu, kde je navíc vyvedené logo výrobce a jméno modelu.

Obrázek

Rozlišení pravého a levého sluchátka není domyšleno. Malá černá písmenka na černé gumě vstupu do sluchátek jsou mizerně vidět a žádný jiný způsob rozlišení stran tu není. Ve tmě tedy strany rozeznat nejdou.

Kvalita kabelu je ucházející, slušně poddajný, nemotá se, nedrží tvar. Povrch trochu gumovější. Rovný a příjemně malý jack.

Jedná se o uzavřené špunty a izolace příjemně překvapí, lepší než většina konkurenčních dynamických in-earů,

Jednoduchá konstrukce vede ke snadnému a pohodlnému usazení. Bez problémové vedení kabelu dolů i přes ucho.

Zvuk

Trochu náročnější na vybuzení, nejsou citlivé na šum zdroje, ani moc na kvalitu výstupu.

Podáním patří mezi ty konzumněji zaměřené. Slyšitelně teplé zabarvení, potlačené výšky, trochu ostrosti na nižších výškách a pořádná nálož basu. Naštěstí zvuk není až přehnaně hutný a mdlý, jako tomu někdy bývá u podobných in-earů. Naštěstí nabízí trochu energie a života do zvuku.

Bas má dobrou údernost, velmi dobrý rozsah i do nejnižších frekvencí a na svou kategorii slušné rozlišení. Mírně zaostává přesnost, zvláště v porovnání s neutrálnějšími in-eary této ceny(Vsonic VSD5, Ostry KC06). Basu je občas jednoduše příliš mnoho a sluchátka ho neudrží pod kontrolou. Je všudypřítomný a osobně mi tak vyhovuje při nočním putování z hospody, v jiné momenty bych uvítal poněkud umírněnější.

Obrázek

Středy jsou tepleji zabarvené, ale i tak rozumně čisté a s dobrou texturou. Hlasy jsou podány temněji a sedí tedy spíše na mužské než ženské interprety. Středy jsou posazeny spíše dále od posluchače. Podání je velmi hladké a bez zvýrazněných sykavek.

Výšek celkově není mnoho a rozsahem také nezazáří. Mírně zvýrazněné nižší výšky alespoň přidávají trochu života a celé pásmo tak není úplně utopené. Celkově výšky nenadchnou, ale ani nijak neurazí.

Pro ozkoušení hypu jsem proti Shozy postavil mé oblíbené Echobox Finder X1(s basovým filtrem) v ceně 200 USD. No, žádný ultra zabiják obrů tedy Zera nejsou. Echobox je porážejí snad v každém technickém ohledu. Ale za čtvrtinovou cenu na tom Shozy zas tak špatně nejsou.

A jak obstojí proti starým dobrým Sony MH1? (Letos už to budou čtyři roky, co propuklo toto malé šílenství!)

Sony jsou o něco utlumenější na výškách, Shozy je mají díky zvýraznění jiskřivější, ostřeji znějící a detailnější a čistší. Středy mají Shozy vystouplejší a čistší. Basu mají Shozy více, s lepší úderností a texturou, ale kontrolou o kousek horší než MH1. Z porovnání vychází Shozy jako sluchátka se zvukem více do V, energičtějším a o něco čistším.

Obrázek

Závěr

Shozy Zero jsou za rozumné peníze velmi dobrou koupí. Vzhled i kvalita zpracování jsou na vyšší úrovni než většina levných dřevěných špuntů. Pohodlí a izolace také není problémem.

Zvukově bohužel nedosahují ohromujících titulků na začátku testu, ale ve své ceně se jedná o jedny z těch nejlepších. Především, pokud se zaměříme na basovější in-eary, konkurenci budou hledat těžko. Osobně bych vzal Shozy přes všechny Klipsche nebo i dvojnásobně drahé Thinksoundy.Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Bína dne 11. 7. 2016 06:35, celkově upraveno 1
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mistr Oizo 11. 7. 2016 00:27

5x bas v jednom odstavci o čtyřech větách, víckrát by to nešlo? Tech chyb je na můj vkus také příliš, možná by neuškodilo ty recenze publikovat aspoň pár hodin po tom, co je utvoříš.

Docela by mne zajímalo, kolik lidí dokáže rozklíčovat, co jsou nižší výšky, myslím, že by minimálně jednou neuškodilo tenhle termín frekvenčně specifikovat. Jinak mám také celkem problém s tím, že někdo označuje jako dřevěnou věc, která na sobě má pár milimetrů dýhy, nicméně beru, že to je nějaký všeobecný trend.
mistr Oizo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 11. 7. 2016 06:45

Pokud přihlédnu k tomu, že jsem to editoval večer po psaní v hospodě, tak mi to přijde fajn. :) Ale teď jsem to prolétl a ty největší blbosti opravil.

Zvýrazněný na Shozy je tak někde okolo 7-8 Khz.

Ukaž mi tedy prosím, co ty pokládáš za opravdu dřevěné špunty na trhu.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mistr Oizo 11. 7. 2016 07:14

no a právě na to jsem narážel, jestli má smysl smatlávat recenzi takovýmto způsobem, jestli není lepší to sepsat někde ve wordu a druhý den to přečíst a případně upravit, ať to má nějakou štábní kulturu.

tak dělat jakýkoli komponent z masivního dřeva je nesmysl, to by rezonovalo, používá se MDF, nicméně u sluchátek je to nepoužitelné z pochopitelných důvodů, bylo by to moc tenké a tedy křehké a nefunční.

sem to myslel tak, že to označení je poněkud zavádějící asi něco jako LED monitory a televize, které žádné LED nejsou.
mistr Oizo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 11. 7. 2016 07:48

A tím způsobem píšu všechny testy pro hlavní stránku a i ty menší, na kterých mi víc záleží. Ucházející sluchátka za 50$ dostala méně pozornosti. A bohužel náhodou ještě méně než obvykle.
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 11. 7. 2016 08:19

mistr Oizo píše:Docela by mne zajímalo, kolik lidí dokáže rozklíčovat, co jsou nižší výšky
Asi kazdy, okrem teba. Za tie roky co Bina pise recenzie sa este nikto nestazoval ze tomu nerozumie.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 11. 7. 2016 09:06

... to že sa nikto "nesťažuje" ešte určite neznamená, že všetci rozumejú ... skôr väčšinou nechcú vyzerať ako blbci :mrgreen:

http://www.decibelcar.com/articles/43-t ... hertz.html
bacil2
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mistr Oizo 11. 7. 2016 09:43

nižší výšky tam nemají :-D
já s vyzeráním ako blbec nemám žádný problém
mistr Oizo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 11. 7. 2016 09:45

bacil2 píše:... to že sa nikto "nesťažuje" ešte určite neznamená, že všetci rozumejú ...

A?
Ked sa nikto neozve a nepyta, tak sa predsa automaticky predpoklada ze je to kazdemu jasne.
To predsa nie je problem autora ze sa niekto boji opytat ked niecomu nerozumie.
Blbec nie si vtedy ked niecomu nerozumies, ale vtedy, ked niecomu nerozumies ale tvaris sa ze ano.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 11. 7. 2016 10:24

Ryan Giggs píše:... Blbec nie si vtedy ked niecomu nerozumies, ale vtedy, ked niecomu nerozumies ale tvaris sa ze ano.
... no tak sa tu potom tak nezmyselne nenávážaj do majstra Oiza, veď on sa len snažil "nebyť blbec" ... so samotným autorom toto predsa nemá nič spoločné
bacil2
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 11. 7. 2016 12:03

On se zeptal, já odpověděl. Nic víc tu není k řešení.
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků