Dekodéry dts dd dpl

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Kuba... 6. 3. 2007 17:23

Ahoj, nevím jestli to dobře chápu, ale zajímá mne když mám reciever který má dekodér např. dts nebo dd, dpl a připojím k němu např. DVD přehrávač nebo TV strereo kabelem, bude pak hrát reciever ze všech beden?? nebo ho musím připojit digitálně nebo třeba u televize scartem?? doufám že to není blbej dotaz a že mně pochopíte :)

Díky moc...
Kuba...
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 6. 3. 2007 17:29

Pokud chces aby dekodoval DTS,DD... tak musi byt pripojen digitalne.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba... 6. 3. 2007 17:31

kromec píše:Pokud chces aby dekodoval DTS,DD... tak musi byt pripojen digitalne.

jo, díky myslel jsem si to..
a konrétné u televize? je nějaká možnost? aby i tv kanály měly prostorový zvuk?
Kuba...
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 6. 3. 2007 20:16

Pro TV je potřeba, aby receiver měl dekodér Dolby ProLogic (DPL), nejlépe ve variantě DPL II. Ten je pak schopen i ze stereo signálu vytvořit prostorový zvuk. Základní varianta DPL pak dekóduje jen takto kodovaný signál - občas některé filmy na ČT.
Pro DD a DTS pak digitálně, ostatně jak už psal kromec.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba... 6. 3. 2007 22:28

tak díky už jsem zas o něco chytřejší :)
Kuba...
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 7. 3. 2007 17:25

Za vyzkoušení stojí i prostorový mód DTS Neo:6, který je konkurenčním formátem k již zmiňovanému DPL II(x). Osobně se mi líbí víc DTS Neo:6.
:arrow: Goliáš.cz - Přehled formátů prostorového zvuku

AV receivery firmy Harman/Kardon mají pro vytvoření prostorového zvuku z 2-kan. nahrávky ještě další mód: Logic 7

A aby toho nebylo málo :), tak AV receivery firmy NAD mají pro změnu kromě DPL II(x) a DTS Neo:6 ještě firemní módy EARS a Matrix 7.1.

Máte někdo s Logic 7, EARS nebo Matrix 7.1 praktické zkušenosti? Jak zní oproti DPL II(x) a DTS Neo:6?
Naposledy upravil vanDave dne 2. 12. 2007 16:25, celkově upraveno 1
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Vagi 10. 3. 2007 00:47

Nechci být hnidopich, ale módy jako DTS Neo...Matrix atd. jsou podle mě úplně zbytečně dávaný do AV zesíků. DD nebo DTS to stejně NIKDY nenahradí a akorát to degraduje zvuk!
Vagi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vanDave 10. 3. 2007 18:45

Rád si poslechnu názor někoho jiného i když s ním třeba (částečně) nesouhlasím.
Můžeš to prosím upřesnit? Které módy z výše jmenovaných konkrétně myslíš??? Pokud jsi slyšel všechny, tak prosím popiš rozdíly.

Předem bych chtěl upozornit, že se bavím o reprodukci hudby (zatím nemám TV), tedy o módech DPLII Music a DTS Neo:6 Music.
Jinak částečně s tebou souhlasím, některým nahrávkám to spíše škodí - zní to jako bych přes repro hodil deku. V tomto případě přepínám na klasické STEREO.
Ale na druhou stranu jsou stereo nahrávky, které jsou zvukově mrtvé - žádná dynamika, ve zvuku dominují jen basy a výšky (výšky zní navíc "tence" a ostře), středů málo, prostorovost téměř žádná - zvuk se "krčí" mezi bednami... No a když to přepnu na NEO:6, tak to "ožije", prostor se roztáhne víc do šířky, výšky se zjemní a je to hned o něčem jiném. A pak jsou ještě typy nahrávek, které jsou tak dobře udělané, že nepoznám rozdíl mezi reprodukcí v čistém STEREO módu a DTS Neo:6.

DPL II jsem používal tak první půl rok, ale pak se mi to úplně zprotivilo. Na mě to zní příliš efektně až uměle, zadní bedny hrají jakoby sólo - nevytvoří to spojitý prostor. DTS Neo:6 nezní oproti DPL II tak efektově, zadní bedny nehrají tak nahlas, hrají spíše jen výšky a jen decentně vytváří prostorový vjem.

Na závěr jedné recenze AV receiveru v časop. Stereo&Video napsal i pan Láb, cituji: I pro zavilé milovníky stereofonní reprodukce není bez zajímavosti reprodukce DTS Neo:6, která z dvoukanálového záznamu vytvoří neurážející reprodukci prostorovou.
Naposledy upravil vanDave dne 12. 3. 2007 20:43, celkově upraveno 1
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Vagi 10. 3. 2007 19:08

Já se tady nehodlám dohadovat který mód je lepší. Slyšel jsem je doma i u kamarádů (Yamaha, různé tipy Onkyý) Pro mě je prioritni STEREO/DD a DTS. Mě se všecky ty módy co nabízí AV mašiny prostě nelíbí...tuďíž je neposlouchám. Na Onkyu, co mám doma jich taky pár je, ale nepoužívám je, poněvadž pro moje ucho je to v podstatě degradace. Něco mám nahraný stereo (ať už klasické CD, rádio...nebo i DVD) a tak to poslouchám, jak to je nahraný. Komu se ty módy líbí, tak ať si je poslouchá.
Vagi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vanDave 12. 3. 2007 20:41

Jasně, také se nechci hádat, každý má prostě jiný vkus, někomu se líbí to, někomu zas tohle. Já považuju přítomnost módu Neo:6 a možná i DPL II za plus, narozdíl od DSP efektů typu Concert Hall, Jazz Club, Disco atd., které opravdu pouze przní zvuk. Škoda, že jsi odsoudil i módy Logic 7, EARS a Matrix 7.1 bez toho, aniž by jsi je slyšel. Harman/Kardon a hlavně NAD podle mě nepatří zrovna mezi firmy, které by měly zapotřebí vymýšlet módy degradující zvuk. Co víš, třeba by se Ti některý z těchto tří dokonce líbil. ;-)

Jó kdyby DVD-Audio a SACD nestálo tolik, kolik stojí a všechny TV a rádia vysílaly přímo prostorový zvuk, tak by pak tyto režimy ztratily smysl i pro mě.

Ještě jsem pátral po informacích ohledně módu EARS, a přímo na stránkách NADu jsem našel nějaký pokec, takže pro ty, které to zajímá, jsem kousek přeložil:

NAD Enhanced Ambience Retrieval System (EARS):
Většina posluchačů hudby, která vyzkoušela různé "efektové" programy pro vytvoření obklopujícího zvuku (módy "Hall", "Stadium", "Church" atd.), nebyla vůbec spokojena s výsledkem. NAD na to šel jinou cestou, použítím digitálního zpracování signálu (DSP) k vytvoření nového módu, který věrně rozšíří 2-kan. zdroje přehrávané přes systém Surround Sound. Tento nový systém, Enhanced Ambience Retrieval System (EARS), byl široce pochválen recenzenty A/V techniky...

...Zbytek pokecu o EARS je na http://www.nadelectronics.com/audio-top ... l-Features + něco je i návodech AV receiverů.
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Vagi 13. 3. 2007 15:36

Jak říkáš...každému se líbí něco jiného :-) Matrix 7.1 a spol neodsuzuju a přiznám se, že jsem konkrétně tenhle neslyšel, jen mě jde proti srsti poslouchat běžné stereo nějakým prostorovým módem, který to rozloží do více repráků a ještě s ozvěnama...holt jsem asi na tohle divnej :-)
Vagi
Mírně pokročilý