[recenze] mikrosystém JVC EX-A10

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod al.ish 6. 6. 2007 13:37

Mikrosystém JVC EX-A10R

Jedná se o komponentní systém, složený z těchto částí:

CD/DVD přehrávač XV-EXA10
Zesilovač RX-EXA10
Reproduktory SP-EXA10

Popis celkového vzhledu:
Vzhled je jedním slovem skvělý a řekl bych, že zcela odpovídá dané cenové kategorii. Čelní panely DVD přehrávače i zesilovače jsou vyrobeny z hliníku a působí robustně, ale zároveň svými liniemi zjemňují celkový dojem. Celý design přehrávače i zesilovače je pojat minimalisticky a najdete na něm jen ty nejnutnější ovladače. Tak trochu retro vzhledu přispívá i tvar displejů.
Vzhled reprobeden je kapitola sama pro sebe, i přes své malé rozměry totiž navozují dojem robustnosti a precizního zpracování. Ozvučnice je vyrobena z třešňového dřeva. Ze dřeva jsou vyrobeny i membrány středobasového a výškového reproduktoru. Jedná se o březovou dýhu, která byla údajně kvůli větší pružnosti před výrobou máčena v japonském víně saké.
Celkový první dojem po vybalení byl výborný a i po detailnějším obhlédnutí jsem zatím nenašel nic, co by rušilo celkový vzhled.

Popis jednotlivých částí:

CD/DVD přehrávač XV-EXA10

Podporované formáty: DVD Video, DVD Audio, VCD/SVCD/CD, MP3, WMA, JPEG, DIVX, ASF, MPEG1, MPEG2
24bitový/192kHz zvukový D/A převodník
12bitový/108MHz obrazový D/A převodník
Dolby Digital/DTS dekodér (2kanálový)
Konektory:
• Synchronizační konektor (pro připojení RX-EXA10)
• Optický digitální výstupní konektor (pro připojení RX-EXA10)
• Konektory audio výstupu (pro připojení RX-EXA10)
• SCART
• Konektory výstupu složkového video signálu (Y, PB, PR)
• Konektor AV COMPU LINK

Bohužel chybí HDMI konektor, což už by mělo být u systému v dané cenové kategorii samozřejmostí.

Zesilovač/Tuner RX-EXA10

Tuner: RDS Tuner s funkcí EON, příjem FM a AM

Zesilovač:
Dvoukanálový (Bi-Amp) hybridní digitální zesilovač se zpětnou vazbou.
Frequency Response: +/–1 dB from 20 Hz to 40 kHz
Výstupní výkon (výškový reproduktor) : 20W+20W při 6Ω (10kHz, celkové harmonické skreslení 10%)
Výstupní výkon (basový reproduktor) : 30W+30W při 6Ω (1kHz, celkové harmonické skreslení 10%)

Konektory:
• Synchronizační konektor 1x (pro připojení XV-EXA10)
• Optický digitální výstupní konektor 1x (pro připojení XV-EXA10)
• Konektory audio vstupu (2) x1 (pro připojení XV-EXA10)
• Konektory audio výstupu reproduktorů (2) x 4, impedance 6Ω
• Konektor audio výstupu subwooferu 1x , 500mVrms/10k Ω
• Optický digitální vstupní konektor 1x (pro připojení dalšího zařízení)
• Konektory audio vstupu (2) x1 (pro připojení dalšího zařízení)
Úroveň 1: 500 mV/50k Ω
Úroveň 2: 250 mV/50k Ω
• Konektor audio výstupu sluchátek 1x, 11mW/32 Ω (impedance: 16 Ω až 1k Ω)

Reproduktory SP-EXA10
Typ: Dvoupásmové s bassreflexem, Magneticky odstíněný typ
Výškový reproduktor: 2cm, dřevěný, kopulovitý
Basový reproduktor: 10,5cm, dřevěný, kuželový
Zatížitelnost: 20W (výškový reproduktor)
30W (basový reproduktor)
Impedance: 6 Ω
Hladina akust. tlaku: 82dB/Wm
Citlivost: 82,5dB od 500Hz do 2kHz

Pozlacené šroubovací svorky reproduktorů.
Pouzdro reproduktorů z podtlakem litého hliníku a z boku navíjená 4 vrstvá zvuková cívka.

Zvukový projev
Nejsem žádný audiofil (ještě), takže nečekejte přesnou a detailní analýzu zvuku. Také nemám naposlouchány žádné high-end sestavy, takže to nemůžu s nimi porovnávat. Budu tedy popisovat to jak to vnímám já a co slyším.
Ze všeho nejdříve je třeba si uvědomit k jakému účelu má takový mikrosystém sloužit. Pokud by si to někdo chtěl pořizovat kvůli hlasitějšímu poslechu metalové či techno muziky, tak na to ať rychle zapomene. Na to tahle sestava rozhodně není vhodná. Ne, že by nezvládala hlasitější přednes, naopak byl jsem celkem překvapen, jak dobře si vede, když jsem otočil volume trochu více doprava. Téměř až po konečnou úvrať si drží stabilní přednes bez jakéhokoliv náznaku chrčení či vibrací. Když jsem zavřel oči, měl jsem dojem, že stojím před daleko větší soupravou reprobeden. Nicméně je třeba přiznat, že při vyšších hlasitostech už je celkem citelně znát absence basové složky zvuku, které prostě repro takových malých rozměrů nemůže umět. Ovšem, kdyby se sestava doplnila o vhodný subwoofer, troufám si říct, že i převyšších hlasitostech by zvuk nemusel být špatný.
Takže, jak jsem naznačil, tento mikrosystém je, podle mého názoru, daleko více vhodný pro středně hlasitý až tichý poslech poklidnějších žánrů hudby (jazz, art rock, apod). Já sám jsem na tom zatím poslouchal Dire Straits, Rush, Pink Floyd a třeba i Norah Jones. Jako úplně první šel Best of výběr od Dire Straits, kteří produkují, dle mého názoru, hudební nahrávky ve vynikající zvukové kvalitě. První věc, která mě po vložení CD do přehrávače překvapila, bylo podání výšek. Byly doslova krystalicky čisté. Jak už jsem naznačil nemám naposlouchané žádné vyspělejší sestavy, takže nevím, jak by to znělo na nich. Jediné zvukové zařízení, z kterým jsem produkci mohl porovnávat, byl moje stará věž Samsung. A to porovnání dopadlo pro Samsung docela tristně. Když jsem na něm pustil to stejné CD, tak mi připadalo, že někdo hodil přes reprobedny deku, tak hodně byly ty výšky zastřené. Co se týká středů, tak ty bych řekl, že byly podány hodně věrně a přirozeně. Musím přiznat, že tak čistě a zřetelně jsem zvuk Knopflerovy kytary ještě neslyšel. O basové složce jsem se už výše zmínil, tady jenom dodám, že při nižších hlasitostech je podání basů dostatečné. Není to žádné dunění, ale o to ani nejde. Basů je tak akorát a jsou docela přesně podány. Dokonce jsem si párkrát všiml basové linky, kterou jsem předtím nikdy nezaznamenal. Nicméně už při střední hlasitosti začíná být basů mírný nedostatek, což by se dalo eventuálně vyřešit přidáním již zmíněného subwooferu.

Závěr

Celkově bych ohodnotil zvukový přednes, když vezmeme na vědomí velikost reproduktoru, jako až překvapivě velmi kvalitní a živý. Těžko říct, jak by si vedl v porovnání s nějakým systémem, složeným z různých komponentů v dané cenové hladině. To si netroufám říct, nicméně podle mého názoru si JVC tento mikrosystém velmi povedl, ať už po stránce designové či zvukové. Já osobně jsem s ním velice spokojen a plně uspokojil má očekávání.
O kvalitě tohoto systému svědčí mimo jiné i to, že byl organizaci EISA zvolen jako nejlepší kompaktní systém roku 2006/2007.

Fotky:

ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázek

Jakékoliv případné dotazy či připomínky jsou vítány :wink: .
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jersey II. 6. 6. 2007 13:49

Velmi dobře napsané a skvělé fotky! Super práce! Reproustavička je opravdu malinká, když je vidět v porovnání s CD, ale je přitažlivá. Pěkná barevná kombinace a dřevěné membrány s vrchlíky. To vypadá na opravdu vyspělý systém. Neměl jsem bohužel možnost slyšet, ale určitě to co nejdříve napravím. Kolik taková věcička stojí?
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod al.ish 6. 6. 2007 13:56

Na netu se dá najít v rozmezí 22000-26000Kč.
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MacTukahan 6. 6. 2007 14:07

aky je rozdiel medzi tuto a MCDckami od philipsu? Chcel by som nejaky microsystem ... a neviem sa rozhodnut...
MacTukahan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jersey II. 7. 6. 2007 10:03

al.ish
Cena je ta řádná, ale hlavně, že jsi spokojen. Jen mě ještě napadlo, zdali je toto umístění finálové? Nikde tam nejsou vidět "vedle" sebe, ani v jaké části pokoje přebývají. Zkoušel jsi různá umístění, pootáčení, atp?
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod al.ish 7. 6. 2007 10:07

No vypadá to, že to umístění je pro zatím finální. Jistě, optimální by bylo umístit ty repro na stojany, ale to nechci, neboť můj syn se právě začíná trochu více pohybovat a nechci aby mu to skončilo na hlavě :wink:. To byl také jeden z důvodů, proč jsem nechtěl sloupové repro, ale něco subtilnějšího, abych to mohl umístit mimo dosah.
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jersey II. 7. 6. 2007 10:13

Tak v tom případě jsou důvody zřejmé.. K synovi samozřejmě gratuluji a vypadá to, že bude už od malička veden ke kvalitní reprodukci :wink: .. Snad ho nenapadne zamačkávat prstíkem vrchlíky :D ... Možná by stálo za to, zkusit dát pod tu reprosoustavu desku z nějakého težkého kamene, eventuálně ji posadit na hroty, aby se tolik vibrace nepřenášeli do nábytku.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod al.ish 7. 6. 2007 10:21

MacTukahan píše:aky je rozdiel medzi tuto a MCDckami od philipsu? Chcel by som nejaky microsystem ... a neviem sa rozhodnut...

Težko říct, jaký je rozdíl, hlavně asi v ceně :wink:
Ani jeden z těch Philpsů jsem neslyšel, takže nemůžu porovnávat. Nicméně co se týká toho MCD 908, tak teď vyšla v červnovém Stereu&Videu jeho recenze a vypadá to na kvalitní systém. Nejvíc mě tedy zaujal ten předzesilovač s elektronkami. Je to sice vykoupeno tím, že musíš po každém spuštění cca 20s žhavit a i to skreslení, možná bude drobátko větší, ale prý za to poskytuje zvuk "teplý a plný detailu".
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jersey II. 7. 6. 2007 10:28

al.ish píše:...Nejvíc mě tedy zaujal ten předzesilovač s elektronkami. Je to sice vykoupeno tím, že musíš po každém spuštění cca 20s žhavit a i to skreslení, možná bude drobátko větší, ale prý za to poskytuje zvuk "teplý a plný detailu".t/quote]

A to je na tom právě to krásné, zapneš a čekáš, než se Tvé milované lampy nažhaví na tu správnou provozní teplotu. Jinými slovy říkají: ,,Posaď se, uvolni, nikam nechvátej a jenom poslouchej." Elektronky zreslují zvuk nejvíce ve středním pásmu. HiFisti puristi by mě asi plácli klackem, ale mně se to tak líbí a jsou to přece jen mé uši, které si vybírají, co a jak je baví. Nač poslouchat hudbu, ač nezkreslenou, za to však chladnou a "nudnou". No tak to jsem se malinko nechal unést :wink:
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod al.ish 9. 6. 2007 23:10

Tak to vypadá, že se mi relativně brzo naskytne příležitost srovnat ten můj mikrosystém s trochu vyspělejší sestavou. Známý má sestavu s těmito komponenty - zesilovač (receiver) Harman Kardon AVR 130, bedny KEF Q55.2 a jako zdroj má nějaký DVD přehrávač. Předběžně jsme se domluvili, že bych se někdy v blízke době stavil a zkusili jsme přímo porovnat zvuk obou zařízení.
O výsledku budu informovat :wink: .
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod sarba 23. 9. 2007 17:44

Taky toto JVC vlastním - podařil se mi kup století - 18000,- Kč v lednu. Jinak jsem si k němu ještě pořídil SW Magnat Betasub 25. A je to opravdu znát - basů je jinak pro poslech rockovější muziky opravdu málo.
sarba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eraser_svk 24. 9. 2007 16:29

velmi pekne napisane !

mozno trochu z cesty otazka, ale predsa - ako je na tom zvukovo v porovnani s tvojimi HD 555 ? viem, ze tam tie nizsie basy mozu chybat, ale co sa tyka detailnosti a vyvazenosti zvuku...
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod al.ish 27. 9. 2007 16:07

sarba
Já si k tomu pořídil taky sub Magnat, ale Omega 250 :wink: . Teď to zní o něco lépe, ikdyž jsem si s tím musel trochu pohrát, než jsem našel pro mě optimální nastavení dělící frekvence.

eraser_svk
Srovnání s HD 555? Věru těžký oříšek... Každé má něco do sebe. U sluchátek bych řekl, že je to přece jenom o něco příjemnější poslech, ale zase záleží na žánru. Na sluchátkách většinou poslouchám metal a rock, kteréžto žánry jsou pro uvedený mikrosystém absolutně nevhodné a vyloženě při nich nestíhá. Na druhou stranu, takové Pink Floyd, čí už výše zmíněné Dire Straits, si daleko lépe užiji na repro než na sluchátkách. Taková hudba prostě potřebuje "prostor", který mi prostě sluchátka neposkytnou.
Co se týká samotné "kvality" přednesu, tak bych se opravdu a malý kousek klonil na stranu sluchátek.
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod sarba 27. 9. 2007 16:16

al.ish: jak jsi nastavoval dělící frekvenci ? Podle sluchu? Zajímalo by mě, jak to je podle tebe optimální. Taky jsem si s tím docela užil
sarba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eraser_svk 30. 9. 2007 21:38

dik za porovnanie. tu priestorovost uplne chapem, to je jeden z dovodov, preco preferujem posluch na repro. len trosku nechapem, ako si myslel, ze pri metale a rocku nestihaju - skresluju, alebo nestacia vykonom ?
eraser_svk
VIP uživatel

Další stránka