Aka zvukovka k Senn HD 595 ?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod appletree 24. 6. 2007 11:00

Rozmyslal som o upgrade zvukovky k mojim novo zakupenym HD 595. Moja aktualna zvukovka je X-Fi Xtreme music a mam vytipovane tieto dve karty:
*M-Audio Revolution 5.1
*E-MU 0404 USB

Momentalne sa viac priklanam k tej E-MU.
Obe by mali mat zabudovany sluchadlovy zosilnovac - moja (zaciatocnicka) otazka je, ci to bude mat nejaky vyrazny vplyv na kvalitu zvuku ? (dynamika, basy) Napr. ta X-Fi sice nema amp, ale udajne HD 595 dokaze pohanat slusne aj v porovnani s EMU USB - na zaklade toho by sa zdalo, ze okrem kvalitnejsieho DAC toho kupou EMU 0404 USB az tak vela neziskam, preto trochu vaham ci do toho ist, alebo nie. Size peniaze nie su az taky hlavny problem, ale nerad by som vyhodil 6000 Sk za hracku, ktoru napokon ani nevyuzijem. Vie niekto povedat ci je kvalitnejsi sluchadlovy zosilnovac v tej Revolution 5.1 alebo 0404 USB ? A ci to prinesie nejake zlepsenie oproti X-Fi ?

A cisto teoreticky, pokial by som chcel dostat maximum zo svojich HD 595 nejakou high-end zostavou externy DAC + kvalitny AMP bez ohladu na cenu, je tam velky rozdiel v kvalite zvuku medzi tymto teoretickym "maximom" a tou E-mu 0404 USB (resp. Revolution 5.1) ? Nie zaby som chcel kupovat nieco drahsie, ale len cisto zo zvedavosti by ma to zaujimalo.
appletree
Junior

Odeslat příspěvekod ShanDo 24. 6. 2007 16:55

hm ja tiez kupujem HD595 coskoro, a asi k nim kupim M-audio Revo 5.1+DIY zosilovac(dufam)
zatial len z citania, vraj dobry amp zlepsi tvrdost basov a trochu ich aj prida, vraj sa rozsiri soudstage, no to ti potvrdim az o daky mesiac:-D
btw ja si nemyslim ze X-fi by mala daky nekvalitny zvuk, skor sa ti pravdepodobne zmeni charakter zvuku, najlepsie by samozrejme bolo keby si si ju mohol vyskusat, ale to je taka rada...
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KillerZero 24. 6. 2007 19:13

K tvrdším basům pomůže dobrej zesilovač u reproduktorů určitě, ale u sluchátek nevim.
KillerZero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jersey II. 24. 6. 2007 19:24

U sluchátek neudělá zesilovač až tak markantní rozdíl, jak se většina z Vás pravděpodobně domnívá.. Velmi podstatně charakter reprodukce ovlivňuje zdroj zvuku a samotná sluchátka, zesilovač už jen jakási třešnička na dortu, pokud chcete ze sluchátek "vymáčknout" opravdové maximum.

K druhé části dotazu appletreeho:
Pokud bys chtěl dostat z HD595 maximum a pořídil kvalitní zdroj zvuku, popřídě ho ještě vylepšil highendovým DAC a sluchátkovým zesilovačem, rozdíl to opravdu bude a bude znatelný na první poslech. U mě stačí vyměnit zdroj zvuku CD přehrávač za notebook s integrovanou zvukovkou a lze okamžitě slyšet velké zhoršení. Stejně to bude i naopak.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod ShanDo 24. 6. 2007 19:55

takze radsej najrpv lepsi zdroj a neskor amp? (vseobecne pri HD595 z 50 ohmami by malo byt zvukovkou v pohode dodane dost stavy)
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eraser_svk 24. 6. 2007 21:23

podla mna je na 50 ohmove sluchatka kupovat zosilnovac zbytocnost...
...ak vsak samozrejme mas dostatocne silny vystup - neviem ako M-audio alebo E-MU, ale moja externa Creative ma vykonu az-az, integrovana v notebooku este viac... integrovane zvukovky u nas v skole ale ledva stihali 32 ohmove PX 100, takze je to dost individualne

suhlasim s tym, co tu povedal Jersey - u HD 595 sakra zalezi na tom, na co ich zapojis ! takze najprv urcite kupit Hi-Fi zvukovku... X-Fi nema zly vystup, ale M-Audio bude mat vystup IMO o nieco lepsi.. pokial ale hravas hry, tak bude vyhodnejsie X-Fi si nechat a kupit AMP, lebo EAX a akceleracne featurky sa ti v hrach budu velmi hodit...
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod al.ish 24. 6. 2007 21:27

Opět se tady pomíjí jedna elementární otázka: V jakém formátu budeš tu hudbu na těch sluchátkách poslouchat?
Pokud mp3 pod 192kbps, tak to asi nemá cenu se tady vůbec dohadovat....
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod appletree 25. 6. 2007 01:05

al.ish píše:Opět se tady pomíjí jedna elementární otázka: V jakém formátu budeš tu hudbu na těch sluchátkách poslouchat?
Pokud mp3 pod 192kbps, tak to asi nemá cenu se tady vůbec dohadovat.... /quote]

To je dobra otazka a chcel som s tym vyrukovat aj sam, dnes som totiz objavil nieco ako ABX comparision (nachadza sa v plnej instalacii foobar 2K) a dopadlo to so mnou dost biedne... sice uz dlhsiu dobu som mal to podozrenie ze asi zle pocujem mne vzdy MP3 pripadali, ze hraju dobre aj v porovnani s CD :lol:, ale myslel som, ze s HD 595 uz urcite budem pocut nejake rozdiely. A vysledok je ten, ze pri enkodovani constant 96kbit joint stereo High Quality cez Lame 3.97 com nedokazal spolahlivo rozoznat mp3 od zdrojoveho wav (v plnej CD kvalite) :? Sice mozno zalezi od vyberu skladby, ale pri tak nizkom bitrate by dake artefakty atd. mali byt pocutelne na uplne hociakej nahravke ak sa nemylim. Znamena to teda, ze som uplne hluchy a kvalitenjsi DAC nebude mat pre mna vobec ziadny efekt ? Som si uplne isty, ze cokolvek co ma 192kbit v zivote nebudem schopny rozoznat od CD. A je dost pravdepodobne, ze to nebudem vediet rozhodnut ani pre 128kbit.

No a pre uplnost vacsina mojej hudby sa pohybuje v rozmedzi od 128 po 320 a velka cast z toho je >= 192kbit, aj ked vzhladom na to, ze v tom nepocujem daky rozdiel je to asi fuk. Den dozadu som vramci testovania skusal sluchadla na on-board zvukovke Realtek AC97 a potom na X-Fi a aspon tam sa mi videl jasny rozdiel (avsak toto sa neda tak lahko ABX-nut, takze po tom MP3-kovom fiasku som trocha zneistel, asi to pojdem skumat este podrobnejsie zajtra. Den dozadu som to iba tak narychlo prebehol...) Takisto rozdiel medzi Porta Pro a HD 595 pocujem celkom zretelne nemam najmensej pochybnosti, ze HD 595 su zvukovo niekde inde (snad s vynimkou rychlych metalovych veci - ale toto budem musiet este podrobnejsie otestovat, ked sa mi Porty vratia zo servisu) - cize aspon tie sluchadla nepovazujem za vyhodene prachy aj keby som pocuval len 128kbit MP3 (aj ked je fakt , ze keby sa mi nepokazili Kossy tak nic nove som nemal v plane kupovat)

A este: cital som tvoj post kdesi tu na fore, ze ked si zvazoval kupu novych sluchadiel, tak kvoli tomu, ze si ich mal primarne urcene na pocuvanie MP3, tak si zobral HD 555 namiesto 595 lebo by to uz nepredstavovalo zlepsenie. (ak si dobre pamatam) Bol si ich vtedy pocuvat na nejakych MP3ojkach a tak si prisiel k tomuto zaveru ? Znamena to, ze rozdiely medzi nimi su naozaj iba take mikroskopicke, ze v ziadnom pripade by si nemal sancu rozoznat, ktore dve mas na hlave ak by bola zdrojom hudby 128kbit MP3-ojka ? Alebo to bolo skor v zmysle, ze aj keby tie HD 595 sice hrali lepsie, ale vzhladom na tie pritomne mp3-ojkove artefakty, by ti to tak degradovalo zazitok z pocuvania, ze by si si to aj tak nemohol poriadne vychutnat a ked uz si to nemozes vychutnat tak preto radsej tie 555 ? Podobne otazky sa mozem spytat aj o DAC a to ci ma pre mna zmysel kupovat nieco kvalitnejsie. Naozaj nemam v umysle vyhadzovat prachy, ak ma na zaklade tohto mojho mp3-ojkoveho faux-pas presvedcite, ze nerozoznat MP3 od CD je to iste ako nerozoznat dva rozne kvalitne DAC resp. zdroje medzi sebou, resp. ze ci je to otazka uspesne fungujucej psycho akustiky alebo skor hluchoty. Toto by ma fakt dost zaujimalo...
Neviem ci je to nejakym sposobom relevantne, ale este mozem uviest, ze moj vysledok v http://tonometric.com/adaptivepitch/ bol cca 2Hz a ked sa mi zadarilo tak raz az tesne pod 1Hz, cize aspon podla toho sa zda, ze nie som uplne hluchy, avsak netusim, ci to s tym nejako suvisi.
appletree
Junior

Odeslat příspěvekod appletree 25. 6. 2007 01:10

ShanDo píše:takze radsej najrpv lepsi zdroj a neskor amp? (vseobecne pri HD595 z 50 ohmami by malo byt zvukovkou v pohode dodane dost stavy)

Kdesi som cital, ze poradie by malo byt nasledovne:
* Sluchadla / repraky
* zdroj
* zosilovac
* kable

Hmm... ja osobne tie kable asi vynecham (a mozno nielen tie :lol:)
appletree
Junior

Odeslat příspěvekod appletree 25. 6. 2007 01:23

Jersey II. píše:U mě stačí vyměnit zdroj zvuku CD přehrávač za notebook s integrovanou zvukovkou a lze okamžitě slyšet velké zhoršení. Stejně to bude i naopak.b/quote]

Skoda, ze si neuviedol aky CD-prehravac. Predpokladam, ze asi nie daky totalny low-end, ale zaujimalo by ma ci je to daky superdrahy high-endovy model co mas doma, alebo skor daky obycajny, ktory by som si mozno aj ja kupil, ak by som sa niekedy chystal kupovat CD-prehravac. (a nemusis udavat model, to mi vela nepovie - skor to rozdelenie low-end, stred a high-end, pripadne cena) K tomuto som sa chcel este nieco dalsie spytat, ale uz sa mi to dnes nechce rozpisovat - tak snad zajtra.

PS: Toto je mozno trochu mimo, ale napr. som si mal moznost vypocut prenosny "cd-prehravac" v akcii zadarmo k novemu mobilu, a mozem konstatovat, ze moj iRiver T10 prehraval 128kbit mp3ojku podstatne lepsie ako spominany akciovy prehravac originalne CD.
appletree
Junior

Odeslat příspěvekod pHp 25. 6. 2007 12:25

Z toho, že něco nerozeznáš si nemusíš dělat hlavu. Jen málo kdo má natolik dáno shůry, že hned slyší "trávu růst". Většina nás ostatních se k tomu musí proposlouchat. A může to klidně trvat i pár let (a taky to stojí nemalý peníz).

Až pak je určité množství lidí, kteří se to nenaučí, ale já bych víc vsázel na odpor a lenost, než na "hluchotu". Asi jako se naučit hrát na kytaru.
pHp
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod al.ish 25. 6. 2007 15:14

appletree

Pokud neslyšíš rozdíl mezi 128kbps a originál CD, tak si šťastný člověk. Ani nevíš kolik tímto ušetříš :lol: :wink:
Ne vážně, jak říká pHp, i poslouchat se musíš učit. Já když si koupil nové sluchátka, tak jsem taky ještě považoval 192kbps za ucházející kvalitu. Až časem jsem zjistil, že mi něco na tom začíná vadit a že to není ono. no a dopracoval jsem se k tomu, že mám téměř veškerou hudbu ve flacu. Když jsem si dělal ABX na svých oblíbených skladbách, tak jsem to u 192kbps téměř 100% poznal, u 320 to bylo tak na 60-70%. U nenaposlouchaných skladeb je ta uspěšnost samozřejmě mnohem nižší.
Tím chci jenom říct, že nemá cenu se bát, že bys investoval do něčeho, u čeho stejně nepoznáš rozdíl. Pokud na to máš, tak kup to nejlepší co se dá a časem uvidíš sám. Vsadím se, že je to bude otázka pár týdnů či měsíců, než zjistíš, že mp3 není pro nic za nic ztrátový formát.
Co se týká mě, tak já si ty 595 nekoupil hlavně z finančních důvodů. Kdybych na to tenkrát měl, tak už je mám na hlavě :wink:
al.ish
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eraser_svk 25. 6. 2007 16:31

no ono zalezi aj aku hudbu v MP3 porovnavas... u takeho metalu alebo klasiky rozdiel medzi MP3 a WAV spoznas ovela lahsie ako pri takom hip-hope/techne... /ako vzdy, aj tu existuju vynimky :wink: /
eraser_svk
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jersey II. 25. 6. 2007 21:17

appletree píše:Skoda, ze si neuviedol aky CD-prehravac. Predpokladam, ze asi nie daky totalny low-end, ale zaujimalo by ma ci je to daky superdrahy high-endovy model co mas doma, ...

Je to právě naprostý low-end. Jedná se o bývalou součást starší "Hi-Fi" věže od Sony, která byla ale připojena k zesilovači speciálním kabelem. Problém byl v tom, že v něm vedlo i napájení, a proto bylo potřeba přidat zdroj a malinko CD přehrávač poupravit. Nyní funguje i bez zesilovače. Je to jen nouzové řešení, jelikož jsem studující člověk a v současné době nemám tolik peněz, kolik bych chtěl za "nový" CD přehrávač utratit.

I když je to naprostý low-end - nouzovka, zlepšení je znatelné a to i přes připojení signálových tkaniček uvnitř (tzv. na horko :))

ObrázekObrázek
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod appletree 26. 6. 2007 02:09

al.ish píše:appletree
Vsadím se, že je to bude otázka pár týdnů či měsíců, než zjistíš, že mp3 není pro nic za nic ztrátový formát.
r/quote]

No ale aj tie Kossy asi mali byt dostatocne, aby som tam zbadal dake rozdiely, ze ? A tie uz mam nejaku tu dobu :oops: V kazdom pripade, ak kupim tu externu zvukovku, tak co je uplne iste, ze minimalne ziskam pohodlnejsi pristup k vystupom zvukovky a budem tak moct napr. menit sluchadla / vystup na vezu luxusne na prednom paneli, bez toho, aby som sa musel nacahovat niekam dozadu mojej PC bedne. Uz len kvoli tomu sa to za tu cenu oplati :lol:
Mno... nastastie vzdy sa to da do 7 dni vratit...
appletree
Junior

Další stránka