[recenze] M-Cody M-20 2GB

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 23. 12. 2007 10:49

M-CODY M-20 je přehrávač korejského výrobce Median. Vybral jsem ho z několika důvodů, především kvůli rozměrům, designu, 2GB paměti, rádiu, ale i ohlasům na zvuk a přívětivé ceně (3,799,-Kč v době objednání). Prodával se v bílé barvě v případě 512MB a 1GB, 2GB v černém provedení.

Obrázek

Vlastnosti
Dotykové ovládání. Displej OLED 128x64. Rozměry 33,5 x 80,5 x 7,5 mm. Hmotnost 30,5g. Paměť 2GB. Formáty MP3, WAV, OGG, ASF, WMA DRM, TXT. Rádio. Diktafon. Li-Pol akumulátor. Výdrž 12 hodin.

Balení a příslušenství
Malý přehrávač, malá stříbrná, dvojdílná, papírová krabička. V příslušenství byly sluchátka, malé cd se software, USB-miniUSB kabel, šňůrka na krk

Design a zpracování
Je to především velmi malý designový skvost stylu zavedeného telefonem LG Chocolate KG800, takže malá černá a velmi tenká krabička, kterou nepoznáte dokud se nerozsvítí bílý displej a červeněpodsvícené dotykové ovládání. Slícování plastů je solidní, ale na některých místech vržou. Displej je sice malý a svítí jen bíle, ale zobrazí dostatek informací, na slunci je špatně čitelný.

Obrázek
Obrázek

Ovládání a menu
Přehrávač se zapíná dlouhým stisknutím bočního tlačítka, doba potřebná k inicializaci je závislá na množství obsazené paměti, ještě že jsem omezen necelými 2GB, protože větší množství by zabralo spoustu času zapínání, i tak je půlminuta dlouhá.
Kromě bočního tlačítka a přepínače zámku je ovládání efektně dotykové, evidentně je to kvůli designu, ale je to i pohodlné. Dobře reaguje jen na prsty, jinak nereaguje a v rukavicích jen obtížně. Menu je velice jednoduché, v zásadě jen textové. Správce souborů umožňuje procházet libovolnou adresářovou strukturou, nabídka práce se souborem pak nabízí jen přidání/odebrání k playlistu a vymazání z paměti (adresáře mazat nelze), to je vše. V režimu přehrávání displej zobrazuje poměrně dost informací, ale můžete jen měnit hlasitost, měnit skladby, pozastavovat (boční tlačítko) a nastavovat A-B opakování při krátkém stisknutí prostředního M tlačítka, dlouhé stisknutí vyvolá menu. Tento prvek mně dost irituje, protože často omylem zapínám opakování, protože veškeré nastavení je přístupné jen z menu.

ObrázekObrázek

Nastavení a připojení
Volba SETTINGS v menu skýtá množství nastavení, rozdělených do kategorií Sound, Display, Timer, Record, Property ( a Exit). V nastavení zvuku můžete zvolit jeden z deseti nastavenín ekvalizéru (normal, rock, jazz, classic, pop, user 1, user 2, SRS, SRS trubass, WOW). Prvních sedm pak můžete libovolně upravit pomocí pětipásmového ekvalizéru. Nastavení SRS (trubass) a WOW pak nabízí další možnosti nastavení (síla prostorového efektu, zvýraznění basů, výšek a přizpůsobení efektů pro velikost sluchátek nebo reproduktorů (01 malá sluchátka do uší, 02 malá otevřená sluchátka, 03 velká uzavřená sluchátka, 04 malé stolní reproduktory, 05 střední reproduktory, 06 velké reproduktory, tyto možnosti raději nijak nekomentuji...), nabídka zvuku pak dále obsahuje možnost rychlosti přehrávání (od 50% do 150%) a zapnutí/vypnutí pípání (stisknutí resp. dotyk tlačítek). Možnosti nastavení displeje zahrnují rychlost rolování textu (názvy apod.), kontrast, dobu rozsvícení displeje (5-10-15-30 sekund nebo stále) a zobrazení ID3 informací. V timer lze nastavit možnost sleep (netřeba vysvětlovat, 10-20-30-60-90 minut) a dobu vypnutí když není přehrávač používán. Record nastavuje zesílení (až 21 dB) nahrávky mikrofonem. Propert skrývá možnost výběru modu přehrávání (normal, repeat 1, repeat all, shuffle, shuffle all), jazyk (spousta jazyků, přestože čeština chybí, přehrávač zobrazuje korektně všechny české znaky), zapnutí/vypnutí textů lyric a nakonec informace verze firmwaru (020.000.129 v mém případě) a paměti (celková a volná).
Přehrávač podporuje mass storage, takže po připojení se zobrazí klasicky jako další disk. Přestože podporuje USB2.0, rychlost přenosu ani zdaleka nedosahuje maximální rychlosti formátu 2.0, rychlost kolem 600 kB/s odpovídá spíše starší verzi USB1.1. Chválím možnost synchronizace s Windows Media Player.
Firmware lze stáhnout a nahrát pomocí originální aplikace a připojení přes kabel, původní firmware nebyl skutečně nic moc (zasekávání, mrznutí apod.), můj firmware je poslední verze se kterou nejsou žádné problémy. Připadem extrémní miniaturizace je doslova milimetrová dírka zboku těla pro provedení rychlého resetu, do které se tak vejde jen ostrý konec špendlíku...

Zvuk
Parametry rozsah 20 Hz - 20 kHz, výstup 2x 20 mW, signál šum <90dB, zkreslení <0,1% ničím nepřekvapí a jsou spíše orientační. Ke zvuku nemám výhrady a lepší sluchátka jsou na místě. Dodávaná sluchátka jsou velmi mizerná, zdaleka na nich nevyniknou kvality zvuku. Chválím efekty SRS WOW, kterých využívám u AKG K27i, což těmto sluchátkům vdechne druhý dech.

Rádio a nahrávání
Kvalita přijmu je limitována přijmem signálu sluchátky, při dobrých podmínkách to lze poslouchat, ale přestože jsem rádio chtěl, kvůli špatnému přijmuho nepoužívám. Celkem si můžete uložit dvacet předvoleb. Z rádia je možné nahrávat do souboru. Nahrávat můžete jako na diktafonu nebo přes line-in dodávaný kabel (mini-usb do přehrávače a jack na druhé straně).

Výdrž
Vzhledem k vestavěnému akumulátoru Li-Pol neočekávám dlouhé dny přehrávání. Udávaných dvanáctihodin s kvalitní hudbou a sluchátky nelze dosáhnout, realita se pohybuje někde mezi 6 až 8 hodinami. Nabíjení je možné jen přes USB, do plného stavu se nabíjí asi pět hodin. Přes USB adaptér do elektrické sítě se mi přehrávač nepodařilo nikdy nabít, přestože ikonka FULL indikovala plné nabití, přehrávač byl po zapnutí téměř vybitý.

Displeje
ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek

M-Cody M-30
Nástupce M-20 jsem viděl jen zběžně. Hraje stejně. Má malý barevný displej, více ovládacích prvků a co bych uvítal nejvíce - zdířka pro sluchátka je umístěna zdola. Není však tak pěkný. Je levnější.

Podoba s LG KG800 Chocolate
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil oneill_sx1 dne 31. 12. 2007 16:17, celkově upraveno 2
oneill_sx1
Recenzent fóra

Odeslat příspěvekod The Wolverine 23. 12. 2007 18:41

Jako obvykle velmi podarena recenze oneill.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tino4 23. 12. 2007 19:56

slusne :)
tino4
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod iggi 25. 12. 2007 22:40

pekna recenzia, ale daco ku vyrobku...
vypada pekne, len trosku ma zarazilo ako dlho sa nabija a ako kratko vydrzi... je to fakt pravda co pises ? To ja by som dnes uz taky mp3 nechcel co tak kratko vydrzi....
OT: uz ma aj s***e ze moj mobil vydrzi kratko, a to mam Nokia 6300....
mali by s timi baterkami nieco robit...
iggi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 25. 12. 2007 22:42

nevymýšlím si, skutečně výdrž je takto nízká a nabíjení dlouhé.
oneill_sx1
Recenzent fóra

Odeslat příspěvekod bombul 26. 12. 2007 18:47

Tak ta vydrz by mi dost vadila....

Inak pekna praca.. :wink:
Admin na pauze
bombul
VIP uživatelka

Odeslat příspěvekod nboss1 31. 12. 2007 10:43

Mně funguje dobíjení přes USB adapter vpohodě a je cca do 1 hod dobitý na full a vydrží pak fungovat cca 6 hodin.

Nabíjení přes USB port notebooku trvá tak dlouho, jak píše oneill_sx1. Při tomto způsobu dobíjení mne ale švtve, že nejde přehrávač používat na přehrávání písniček, protože po dobu nabíjení jsou všechny funkce vyblokovány :evil: .

Nicméně to platí pouze u dobíjení přes USB port notebooku. Při dobíjení přes adapter mohu normálě písničky vpohodě přehrávat. :lol:

Je to opravdu povedenej kousek. Mám ho přes rok a je super :D
nboss1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 31. 12. 2007 16:18

Doplněny reálné fotky, kvalita ještě ale není dostatečná.
oneill_sx1
Recenzent fóra