[recenze] Sony NWD-B103

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mareq0 29. 12. 2007 19:56

Na úvod…
Rozhodl jsem se, že napíšu recenzi na tento přehrávač. Budou to spíše moje postřehy a dojmy z používání tohoto přístroje, protože všeobecné informace jsou víceméně snadno k sehnání na internetu. Rozhodně nemám v úmyslu bezdůvodně nějakou značku kritizovat nebo chválit, budu se snažit být nezaujatý :twisted:

K samotné recenzi…
Dodávané balení obsahuje přehrávač, manuály a sluchátka (nespecifikované pecky). Sluchátka rozhodně doporučuju nahradit lepšími - udělá to opravdu hodně :!:

Samotný player patří do kategorie levnějších určených výhradně k přehrávání audia. Tento model má paměť velikosti 1GB a má i diktafon. Nemá rádio. Nepodporuje video, obrázky, textové soubory, flashe ani žádné hry.

Na první pohled věru nic moc, ale jeho síla je úplně někde jinde…

Jde o to, že přehrávač jednoduše píchnete do USB portu, tím začnete nabíjet a můžete jednoduše kopírovat soubory stylem drag and drop (přetažením souborů). Samotné nabíjení trvá 1,5 h. Kopírování je docela pomalé, k plnému zaplnění paměti počítejte tak s 15-20 min. (přes windows explorer), takže jako přenosnou flashku jej spíše nevyužijete. Zajímavé je, že při použití total commandera to trvá ještě déle :idea: Nepotřebujete žádný software, nabíječku ani kabel :arrow: výborné a jednoduché. Lze využít i program AutoTransfer, který automaticky nakopíruje soubory ze zadané složky do přehrávače.

Aparát je malý, lehký a plastový. Konstrukce pevné, nikde nevrže ani se nehýbe. Rozmístění tlačítek je dobré. Jedinou výhradu mám k tlačítku BACK/HOME, které je jaksi na spodní „hraně“ přístroje a hůře se mačká. Krytka USB drží dobře. Displej je 3 řádkový, jednobarevný, podle mě naprosto dostačující a přehledný. Je ale snadno poškrábatelný (není s ochrannou fólií) a má docela špatnou čitelnost na přímém slunci.

Při zapnutí přehrávače musíte čekat asi 10 s než je „ready to work“. Po kopírování z PC je to ještě o něco víc asi 15-20 s. Přehrávač podporuje práci se složkami a v tomhle ohledu je bezproblémový - snadno a rychle najdete to, co potřebujete. Umí i zobrazit ID3 tagy (title, artist, album - pokud se nepletu). V nastavení toho mnoho nenajdete - využijete snad jen nastavení času a režim úspory energie. Čas se zobrazuje při použití funkce HOLD. Jednou se mi stalo, že při úplném vybití se mi čas vyresetoval, ale opravdu jenom jednou. Dále máme ještě na výběr z několika jazyků - čeština ale chybí…

Má i už zmiňovaný diktafon, tady si můžete vybrat kvalitu (96, 128 nebo 192 kbps) záznamu ve formátu mp3. Tyto nahrávky lze poslouchat i mazat přímo v přehrávači. Drobnou nevýhodou je, že nemůžete mazat ostatní soubory přímo v playeru, musíte přes PC. Takže když máte málo volné paměti k nahrání zvukového záznamu, tak nemůžete uvolnit místo smazáním několika mp3 a máte „prostě smůlu“.

S audio souborů přehrává pouze mp3 a wma. Můžete volit z 5 přednastavených ekvalizérů + možnost vlastního. Žádné jiné efekty nejsou k dispozici. Režimy přehrávání jsou klasické - normal, repeat, repeat 1 song a shuffle. Nevýhodou je pomalé přetáčení skladeb, že neumí playlisty a také to, že při vypnutí přístroje si nepamatuje, kde přesně skončil s přehráváním :!: Co se týče zvuku, tak ten je na dobré úrovni s dostatečnou hlasitostí, kvalitu poslechu však snižuje nízký výstupní výkon (někde jsem našel 2*5mW) - v hlučnějším prostředí to zaručeně poznáte. Také pokud máte rádi efekty typu SRS, WOW či TruBass budete nejspíš zklamáni. Špatně se to popisuje slovy, zkuste vyzkoušet na vlastní uši. Kvalitu zvuku můžu srovnávat pouze s iRivery (T10, clix 2) a tady vítězí iRiver rozdílem třídy. Nicméně platí to, že zvuk je dostatečně kvalitní :!:

Závěrem…
Jedná se o přehrávač určený pro nenáročné uživatele, kterým stačí od přehrávače to nejzákladnější. Pozitivem je jeho cena a jednoduchá obsluha. Naopak největším nedostatkem je určitě výdrž baterie - asi 8 h „normálního provozu“, což není mnoho.
Za celou dobu používání (3 měsíce) nedošlo k žádnému zaseknutí - vše dokonale fungovalo. Přežil i několik pádů na tvrdou zem bez viditelnějších šrámů…

A ještě pár odkazů:
Recenze (english): http://www.trustedreviews.com/mp3/revie ... WD-B105/p1
Manuál (english): http://support.sony-europe.com/dna/wm/n ... m=NWD-B103

A to už je všechno. Děkuji za pozornost.

Stálo mě to dost času, tak doufám že to někomu pomůže…

P.S. Kdybyste měli zájem, můžu napsat recenzi v podobném duchu na iRiver clix 2 (vložil bych na to hlasování, ale nejde mi to… kdyžtak poproste moderátora, bude mít radost :D )
mareq0
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 30. 12. 2007 12:57

Jo, dobry, spis bych to nenazval tolik recenzi, ale postrehy...
Ale jo, dobry.
O tu recenzi bych mel zajem :wink:
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod bombul 30. 12. 2007 13:06

Double prispevok odstraneny.

Co sa tyka toho iRiveru, hlasovanie netreba myslim, ze kazdy oceni postrehy od skutocneho majitela... :wink:
Admin na pauze
bombul
VIP uživatelka